Karmienie piersią inaczej (KPI) – na czym to polega?
Karmienie piersią inaczej to coraz popularniejsza metoda karmienia mlekiem matki, ale z butelki. Chociaż wymaga wielu poświęceń, pomaga w problemach z laktacją i ułatwia określenie, ile pokarmu spożywa dziecko.
Karmienie piersią inaczej (KPI) zyskuje na popularności. Metoda ta jest w szczególności rekomendowana matkom, które mają problemy z laktacją, a chciałyby kontynuować karmienie naturalnym mlekiem. Mamy karmiące w ten sposób nie ukrywają, że wymaga to poświęceń i świetnej organizacji czasu, ale w KPI można także znaleźć wiele korzyści. Najważniejszymi elementami w tej metodzie są cierpliwość i dobry, elektroniczny laktator.
Spis treści:
- Dlaczego karmienie piersią inaczej?
- Kiedy należy wspomóc się odciąganiem mleka?
- Jak odciągać mleko laktatorem?
- Karmienie piersią inaczej - jak często odciągać pokarm?
- Jak przechowywać odciągnięty pokarm?
Dlaczego karmienie piersią inaczej?
Mamy, które decydują się na tę metodę, zazwyczaj wybierają ją ze względu na problemy z laktacją. Regularne odciąganie mleka w sesjach o odpowiedniej długości pomaga pobudzić produkcję mleka i sprawia, że można dokładnie określić, czy jest go więcej, czy mniej oraz jak zmienia się spożycie dziecka. Jest to ważne np. u dzieci karmionych naturalnie, które bardzo mało przybierają na wadze.
Karmienie piersią inaczej pozwala także na większą samodzielność mamy, a nawet niedługie wyjazdy. Odciągniętym wcześniej mlekiem może nakarmić malucha również tata. Jest to szczególnie pomocne także podczas nocnych karmień.
Gromadzenie odciąganego mleka daje mamie gwarancję, że dziecko karmione naturalnie spożywa odpowiednie ilości i niweluje także stres związany z brakiem pokarmu w momentach, kiedy dziecko akurat jest głodne. Ale KPI sprawdza się też w sytuacjach, w których piersi produkują znacznie więcej pokarmu, niż potrzebuje maluch.
Kiedy należy wspomóc się odciąganiem mleka?
- przy zbyt małej ilości pokarmu w celu pobudzenia laktacji
- przy zbyt dużej ilości pokarmu, aby nadmiar mleka nie spowodował niedrożności kanalików mlekowych i zapalenia piersi
- podczas choroby mamy lub maluszka, kiedy któreś musi przebywać w szpitalu
- jeśli dziecko spożywa mniej pokarmu niż produkuje pierś
- podczas czasowej nieobecności mamy w domu – maluszka może wtedy nakarmić tata lub inny opiekun
- po powrocie do pracy.
Jak odciągać pokarm laktatorem?
Przygotuj się na to, że nauka posługiwania się laktatorem i walka o większą ilość mleka, niż produkuje twój organizm, może zająć trochę czasu. Po jakimś czasie twoje ciało dostosuje się do częstszego odciągania i zacznie zwiększać produkcję mleka.
Jak odciągać mleko za pomocą laktatora:
- Zrelaksuj się i znajdź spokojne, wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Im bardziej będziesz odprężona, tym więcej mleka uda się odciągnąć.
- Zadbaj o to, aby piersi były ogrzane. Często pomaga w tym przykrycie ich kocykiem albo ciepłym okładem. Zanim włączysz laktator, wykonaj delikatny masaż piersi od dołu w kierunku brodawki i bardzo lekko opukuj ją opuszkami palców.
- Stopniuj siłę ssania laktatora. Na początku sesji nastaw laktator na delikatne ssanie, dopiero po chwili, kiedy pokarm zacznie już przepływać, można zwiększyć siłę ssania. Odciągaj pokarm według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 min z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej, następnie odciągaj po 3 minuty i na koniec jeszcze po 1 minucie z każdej piersi. Zasada 7-5-3 to polecana przez konsultantów laktacyjnych metoda na stymulację produkcji mleka.
Karmienie piersią inaczej – jak często odciągać pokarm?
W początkowym okresie karmienia warto odciągać pokarm laktatorem nawet 10 razy na dobę, aby rozbudzić laktację i jak najbardziej imitować rytm naturalnych karmień piersią. Tylko regularne odciąganie może zagwarantować efekty w postaci większej produkcji mleka. Karmiąca mama powinna odciągać pokarm tak często jak czuje potrzebę, ale raczej nie rzadziej niż co dwie-trzy godziny. Należy też pamiętać o przynajmniej jednej sesji z laktatorem w nocy. Po kilku tygodniach regularnego odciągania warto utrzymać rytm 6-8 sesji dziennie.
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?
Chociaż twierdzi się, że mleko matki można bezpiecznie przechowywać w zamrażarce nawet pół roku, najlepiej zużywać zapasy w przeciągu 3-4 tygodni. Zamrażaj porcje mleka o objętości jednego albo połowy jednego karmienia (np. po 50 ml), aby nie marnować pokarmu. Na woreczkach lub butelkach notuj zawsze datę zamrożenia – dzięki temu zawsze będziesz wiedziała, po które porcje należy sięgać w pierwszej kolejności (zużywaj je od najstarszych do najnowszych).
Zobacz też:
- Laktacja: jak zwiększyć (a jak zmniejszyć) ilość mleka? Wszystko, co musisz wiedzieć o laktacji!
- Karmienie mieszane – kiedy i jak je stosować?
- Jak wybrać dobry laktator?