Reklama

Pierwsze karmienie piersią po cesarce zazwyczaj nie jest tak łatwe, jak po naturalnym porodzie. Nie możesz wstać, a nawet przekręcić się na bok, jesteś trochę oszołomiona. I nie ma mowy, żebyś wzięła dziecko na ręce... Wiele zależy od tego, czy maluszek urodził się zdrowy i masz go przy sobie, czy jest wcześniakiem i pierwsze dni (lub nawet tygodnie) musi spędzić w inkubatorze. Nie martw się jednak: karmienie piersią wcale nie jest takie skomplikowane, nawet po cesarce. Trzeba tylko zacząć, w ten sposób będziesz również stymulować laktację.

Reklama

Spis treści:

  1. Pierwsze karmienie piersią po cesarce
  2. Jak przystawić dziecko po cesarce?
  3. Kiedy pokarm po cesarce?
  4. Karmienie piersią a cesarka
  5. Pobudzenie laktacji po cesarce
  6. Sposoby na laktację po cesarce
  7. Pozycja do karmienia po cesarce
  8. Dziecko w inkubatorze a karmienie piersią
  9. Jak nauczyć wcześniaka ssać pierś?

Pierwsze karmienie piersią po cesarce

Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, a dziecko urodziło się zdrowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu po cesarskim cięciu przystawić malucha do piersi. Jak tylko zostanie osuszony i okryty pieluszkami, może poleżeć między piersiami mamy. Taki kontakt „skóra do skóry” jest mu bardzo potrzebny. To dzięki temu następuje „kolonizacja” przewodu pokarmowego dobrymi bakteriami, a w twoim organizmie zaczynają pracować hormony niezbędne do wytwarzania mleka. Wcale się nie martw, jeśli nie masz jeszcze pokarmu. Maluszek tuż po porodzie nie jest jeszcze strasznie głodny, bo przecież do tej pory wszystkie niezbędne składniki dostawał przez pępowinę. Ważne, by był blisko ciebie i spróbował ssać. Bo właśnie wtedy, w odpowiedzi na ssanie, z mózgu wydziela się prolaktyna – hormon decydujący o ilości mleka.

Jak przystawić dziecko po cesarce?

Przy pierwszych karmieniach nie dasz rady sama przystawić dziecka do piersi, dlatego potrzebna ci będzie pomoc – najlepiej doświadczonej położnej. Szczególnie jeśli miałaś znieczulenie ogólne. Możesz być zmęczona i senna. Dziecko zresztą też, bo przez łożysko leki przeniknęły do jego organizmu (choć podaje się je teraz naprawdę w minimalnych dawkach). Jeżeli dasz radę, to spróbuj przystawić maleństwo do piersi. Gdyby nie miał ochoty ssać, to nie ma wyjścia – pozwól mu odpocząć. Tobie też przyda się sen. Przystaw dziecko do piersi po przebudzeniu.

Kiedy pokarm po cesarce?

Kobieta, która urodziła poprzez cesarskie cięcie, czasami musi dłużej poczekać na pojawienie się pokarmu, niż kobieta, która urodziła w sposób naturalny. Po cesarce pojawienie się pokarmu może nastąpić nawet dopiero w 5-6 dobie po porodzie. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować z przystawiania malucha do piersi.

Karmienie piersią a cesarka

Nie daj sobie wmówić, że po cesarskim cięciu nie masz pokarmu. Dostawiaj malucha do piersi, by pobudzić laktację. Pilnuj, by malec zawsze prawidłowo ssał (powinien mieć w buzi całą brodawkę wraz z jak największą częścią otoczki). Jeśli musisz go dokarmiać, spróbuj to robić łyżeczką lub kubeczkiem, by maluszek nie przyzwyczajał się do smoczka, który ssie się inaczej niż pierś.

Pobudzenie laktacji po cesarce

Nie martw się, jeśli nie masz pokarmu. Lekarze dobiorą dla maluszka modyfikowaną mieszankę, a u ciebie mleko może pojawić się w drugiej dobie po porodzie, a nawet później. Nie czekaj na to biernie, ważna jest stymulacja laktacji po cesarce. Staraj się odciągać pokarm, nawet jeśli są to tylko kropelki. Rób to co trzy godziny (w nocy co sześć). Niektórym mamom dzięki odciąganiu udaje się znakomicie rozbudzić laktację. Innym wychodzi to nieco gorzej. Nie martw się: gdy będziesz miała dziecko przy sobie, po prostu przystaw je do piersi. Spróbuj.

Sposoby na laktację po cesarce

Najlepszym sposobem na to, by pobudzić laktację po cesarce, jest przystawianie dziecka do piersi. Świeżo upieczona mama może również użyć laktatora, który pobudzi gruczoły do produkcji mleka. Nawet odciągnie niewielkich ilości pokarmu, da organizmowi znać, że powinien zwiększyć laktację.

Pozycja do karmienia po cesarce

Przedstawiamy najlepsze pozycje do karmienia po cesarce. Są całkiem wygodne: i dla ciebie, i dla maluszka. Zobaczysz: szybko się do nich przyzwyczaisz.


Leżąca, na plecach

W pierwszych dniach po porodzie będziesz mogła karmić tylko w takiej pozycji. Dziecko leży na tobie, ale tak, by nie uciskać rany. Mleko płynie wolno, maluszek więc pije powoli. Zasysa je, jak napój przez słomkę. I nie połyka dużej ilości powietrza.

  • Spod pachy

W takiej pozycji możesz karmić, gdy będziesz już bez problemu siedzieć. Maluch ma nóżki pod twoją pachą, dłonią podtrzymujesz jego główkę i plecki. Dzięki tej pozycji nie naciskasz na bolącą jeszcze ranę brzucha.

Dziecko w inkubatorze a karmienie piersią

Zdarza się, że maluch po cięciu cesarskim przez jakiś czas musi przebywać w inkubatorze. Jesteś mu jednak potrzebna, i twój pokarm też. Jeżeli dziecko nie może być wyjmowane z inkubatora na czas karmienia, staraj się odciągać mleko (najłatwiej będzie ci to zrobić laktatorem).

Jak nauczyć wcześniaka ssać pierś?

Wcześniak jest gotowy, by ssać pierś, gdy umie już skoordynować zarówno ssanie, połykanie, jak i oddychanie. To, że dziecko jest już gotowe, można zauważyć u maluchów, które są karmione sondą – dziecko zaczyna ją ssać. Kolejnym etapem jest karmienie „sondą po palcu” - stymuluje to odruch ssania u dziecka. Gdy niemowlę nabierze tych nowych umiejętności – może ssać bezpośrednio pierś mamy. Dobrym sposobem jest także trenowanie ssania zaraz po odciągnięciu pokarmu – mleko wypływa wtedy powoli, więc dziecko nie musi zmagać się z ciśnieniem w kanalikach.
Niemowlęta lubią także zapach kobiecego pokarmu. Pokrycie brodawki odciągniętym wcześniej mlekiem pomoże dziecku odnalezienie jej, a także zachęci do ssania. Zadbaj również o to, by warunki do karmienia były sprzyjające, tzn. by było spokojnie, ciepło.

Inne sposoby to:

Zobacz także:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

lek. Katarzyna Raczek-Pakuła

Pediatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, współtworzy Centrum Nauki o Laktacji. Pracuje w Poradni Laktacyjnej Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama