Reklama

Myślisz o nim, jako o pokarmie dla swojego dziecka, który dostarcza mu bezcennych dla zdrowia składników odżywczych. Ale mleko kobiece to nie tylko pokarm, to źródło szerokich zastosowań leczniczych, pielęgnacyjnych i kulinarnych.

Reklama

Lecznicze zastosowania kobiecego pokarmu

  • Ból gardła i katar można pokonać stosując kobiece mleko. W przypadku bólu gardła wystarczy spożywać pół szklanki mleka na dobę i kilka razy dziennie płukać nim gardło. Katar zwalczymy, jeśli co kilka godzin będziemy aplikować po 2 krople mleka do każdej dziurki.
  • Zapalenie spojówek, zarówno u niemowląt, dzieci i dorosłych można leczyć przy pomocy kobiecego pokarmu. Należy zakraplać po 2 krople czystym kroplomierzem, dwa razy dziennie.
  • Infekcje ucha można zwalczyć zakraplając kroplomierzem dwa razy dziennie 3, 4 krople mleka kobiecego u wejścia kanału słuchowego.
  • Odparzenia i ciemieniucha u niemowląt to częsty problem u noworodków. Kobiecy pokarm, dzięki właściwościom antyseptycznym i łagodzącym pielęgnuje i leczy ciemieniuchę, odparzenia, trądzik niemowlęcy, a także odpieluszkowe zapalenie skóry.
  • Poranione brodawki w wyniku karmienia piersią są częstym problemem zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Dlatego zawsze po skończonym karmieniu należy wycisnąć dodatkowo kilka kropli i delikatnie rozsmarować na poranionej brodawce. To naturalny preparat, którego nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem.
  • Skaleczenia i zadrapania można posmarować mlekiem mamy, ponieważ obecne w nim przeciwciała IgA, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów w miejscu skaleczenia i powodują, że rana szybciej się goi i nie szczypie.
  • Ugryzienia i oparzenia często powodują swędzenie skóry. Wystarczy te miejsca posmarować mlekiem mamy, które złagodzi objawy swędzenia i przyspieszy gojenie.
  • Opuchlizna, która powstała w wyniku ugryzienia, czy odczynu po szczepieniu może być posmarowana kobiecym mlekiem. Wystarczy zrobić z niego okłady i wciągu kilkunastu godzin opuchlizna zniknie.

Polecamy: Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych

Pielęgnacyjne zastosowania kobiecego pokarmu

  • Demakijaż - Mleko kobiece ze względu na to, że jest tłuste może być wykorzystywane w demakijażu twarzy i oczu, zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą i trądzikową.
  • Trądzik - Antyseptyczne i łagodzące właściwości kobiecego pokarmu pomagają w walce ze zmianami skórnymi i leczeniu trądziku. Wystarczy na oczyszczoną skórę posmarować punktowo miejsca z trądzikiem i pozostawić do wyschnięcia. Zawarty w mleku kwas laurynowy skutecznie pomaga leczyć trądzik.
  • Nawilżanie skóry - Z mleka kobiecego można przygotować delikatne i nawilżające balsamy do ciała i mydła. To najlepsze kosmetyki na przesuszoną skórę. Można też po prostu dodawać matczyne mleko do kąpieli dziecka, co dodatkowo działa korzystnie na jego skórę.

Polecamy: 6 kosmetycznych cudów, które ratują życie pracującej mamie

Do czego można jeszcze wykorzystać kobiecy pokarm?

Mleko mamy może mieć również szerokie zastosowanie w kuchni, do robienia chleba, babeczek, masła, lodów, czy jogurtu.
Brytyjska lodziarnia The Lictators oferuje lodowy przysmak, przyrządzony z kobiecego mleka z domieszką madagaskarskiej wanilii i skórki cytrynowej. Mamy, które oddawały swoje mleko, oczywiście po jego przebadaniu, dostawały 15 funtów za 300 ml pokarmu.
Nowojorski szef kuchni Daniel Angerer, z mleka swojej żony przygotowywał podobno przepyszne sery i fantazyjne dania, jednak nie dostał on pozwolenia na sprzedaż ich w swojej restauracji.
Ostatnio modne stało się wykorzystanie mleka mamy do tworzenia biżuterii i innych artystycznych przedmiotów, które mogą być później pamiątką dla dziecka. Mamy oddają trochę swojego mleka, które przetwarzane jest na specjalną substancję, zamkniętą w bransoletce, czy naszyjniku. Koszt takiej biżuterii to ok. 100 zł.

Reklama

Zobacz także: Dziwaczny deser - lody z kobiecego mleka

Reklama
Reklama
Reklama