poranione brodawki
Fotolia
Karmienie

Sposób na poranione brodawki

Karmienie piersią miało być przyjemne, a ciebie boli, masz poranione brodawki, które krwawią. Są sposoby, by temu zaradzić i z przyjemnością karmić piersią.

Najczęstszą przyczyną poranionych brodawek jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Żeby na zawsze poradzić sobie z poranionymi brodawkami musisz je wyleczyć i skorygować sposób karmienia piersią.

Co zrobić, gdy brodawki bolą

Nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi i nieprawidłowe ssanie to najczęstsze przyczyny bólu brodawek i poranionych brodawek. 
1. Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś. Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. 
2. Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo ssie pierś. Nie martw się, że dziecko nie umie ssać piersi: może się tego nauczyć.
Gdy dziecko ssie pierś, powinnaś słuchać postękiwanie, a nie cmokanie. 
3. Spróbuj zmienić pozycję do karmienia piersią. Często to bardzo pomaga: dziecko w innej pozycji nieco inaczej ssie pierś. 

4. Podawaj dziecku najpierw pierś, której brodawka jest mniej bolesna. Dziecko zaspokoi pierwszy głód i będzie ssać pierś spokojniej.
5. Na bolesną brodawkę możesz przed karmieniem położyć zimny okład, kostkę lodu.
6. Delikatnie odłączaj noworodka od piersi po nakarmieniu, wsuwając palec w kącik jego ust.

Co zrobić, gdy brodawki są popękane

1. Smaruj brodawki kremem na pękające brodawki (np. Mustela, Bepanthen, PureLan, Ziajka). Możesz też smarować popękane brodawki własnym mlekiem. Pokarm ma właściwości ochronne i gojące. 
2. Często zmieniaj wkładki laktacyjne – nie mogą być wilgotne.
3. Często „wietrz” piersi.
4. Pamiętaj o zakładaniu bawełnianego biustonosza.
5. Nie musisz myć brodawek przed każdym karmieniem, wystarczy zrobić to raz dziennie, nie używając mydła.

Co robić, gdy brodawki mocno krwawią?

Jeśli ból jest bardzo dotkliwy, a brodawki krwawią i są w złym stanie, możesz przerwać karmienie na kilkanaście godzin, aby dać „odpocząć” piersiom.
W tym czasie odciągaj pokarm, ręcznie albo kup dobry laktator. Staraj się podawać dziecku pokarm nie butelką, tylko łyżeczką, kubeczkiem, strzykawką. 
Jeśli przerwa w karmieniu nie pomaga i brodawki nadal krwawią i są w złym stanie, idź do lekarza.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

900 plus za karmienie piersią? Ten pomysł się sprawdza!
Fotolia
Karmienie
Przystawianie dziecka do piersi – 4 kroki do sukcesu
Powodzenie w karmieniu piersią zależy nie tylko od ilości wytwarzanego w piersiach pokarmu, ale też od sposobu przystawiania i pozycji, w jakiej podczas karmienia trzymasz dziecko.

Kłopoty z karmieniem piersią bardzo często wynikają ze złego przystawiania dziecka do piersi. Jak przystawiać niemowlę do piersi, aby laktacja przebiegała prawidłowo? Poznaj warunki dobrej pozycji do karmienia. 1. Usiądź wygodnie przez przystawieniem dziecka do piersi Na krześle lub fotelu – tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Wygodnie oprzyj nogi na podłodze albo podnóżku. Pod ramię, na którym ułożysz dziecko, włóż poduszkę. 2. Ułóż niemowlę przy piersi brzuszkiem do ciebie Zwróć uwagę, czy leży wystarczająco blisko ciebie , a jego brzuszek jest zwrócony do twojego brzucha. Główka powinna spoczywać na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokcia. Przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pośladki. 3. Jeżeli jest taka potrzeba, podtrzymuj pierś przy karmieniu Rób to w taki sposób, aby nie ograniczać dziecku dostępu do otoczki i brodawki ani nie tamować wypływu mleka zbyt silnym uciskaniem . Cztery palce powinny podtrzymywać pierś od spodu, zaś kciuk leżeć lekko na górnej części piersi, daleko od otoczki. Zbyt silne uciskanie może spowodować zatkanie kanalików mlecznych i bolesny zastój pokarmu. Sprawdź: Rady na zastój pokarmu   4. Pewnym ruchem przystaw dziecko do piersi Zamiast pochylać się nad nim, przystaw go do siebie ruchem całego ramienia (tzw. zasada: dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka). Czubek jego noska i bródka powinny być wtulone w pierś . Prawidłowo przystawione dziecko ma szeroko otwartą buzię, wywinięte wargi (robi tzw. glonojada) i obejmuje nimi sporą część otoczki. Uwaga! Ssanie w pierwszej minucie może sprawiać dyskomfort, ale już po chwili powinnaś przestać odczuwać ból. Jeżeli karmienie boli, brodawki piersiowe są popękane, bolesne albo krwawią, najpewniej dziecko jest przystawiane zbyt płytko. Sprawdź, co robić, jeśli karmienie jest bolesne

ssanie piersi
Fotofia
Karmienie
On nie umie ssać piersi!
To prawda, że dziecko rodzi się z dobrze rozwiniętym odruchem ssania. Ale mimo to często zdarza się, że noworodek nie umie ssać piersi. są jednak sposoby, by dziecko nauczyć prawidłowego ssania piersi.

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje dziecko nie umie ssać piersi. Dziecko urodzone o czasie ma już rozwinięte  odruchy noworodka , z których tzw. odruch ssania umożliwia mu jedzenie. Jednak mimo tego, że dziecko ma odruch ssania, to nie zawsze prawidłowo ssie pierś, a przez to się nie najada. Możesz mu jednak pomóc nauczyć się prawidłowo chwytać pierś i ją ssać.   Dlaczego nie umie ssać piersi? Po to, żeby niemowlę prawidłowo ssało, dziecko trzeba prawidłowo przystawić do piersi . Przyczyną nieprawidłowego ssania piersi jest bowiem najczęściej nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Znaki ostrzegawcze: dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi! 1. W buzi dziecka jest tylko brodawka piersi. 2. Wargi dziecka nie są wywinięte. 3. Policzki dziecka zapadają się. 4. Gdy dziecko ssie pierś, słychać cmokanie, mlaskanie. 5. Gdy dziecko ssie pierś, jest to dla ciebie bolesne. 6. Język dziecka jest cofnięty. 7. Otoczka brodawki marszczy się. Jak sprawdzić, czy dziecko umie prawidłowo ssać Załóż jałową rękawiczkę, włóż do buzi dziecka koniuszek palca wskazującego opuszką do góry. Sprawdź, czy dziecko szeroko otwiera buzię, czy ma wywinięte wargi, czy ssanie jest mocne. Zwróć uwagę, czy język pokrywa dolne dziąsła i obejmuje palec od dołu i czy nie zagryza palca. Jak pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo ssać pierś Jeśli niemowlę nieprawidłowo chwyta pierś i nie jest prawidłowo przystawione do piersi, nie wypije całego mleka z piersi, a więc będzie głodne.  Jak nauczyć niemowlę szerokiego otwierania buzi? Masuj wargi dziecka, głośno mów "aaaaa". Gdy niemowlę otworzy buzię, wsuń pierś do jego ust. Jak nauczyć dziecko prawidłowego układania języka? Gdy dziecko zakryje językiem dolne dziąsła, wsuń palec opuszką do góry, a potem obróć w stronę języka. Wysuń z buzi palec, lekko uciskając...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Jak karmić, gdy masz wklęsłe brodawki
Masz wkłęsłe brodawki, a twoje dziecko nie może prawidłowo uchwycić piersi? Można temu zaradzić. Dobrze ssące dziecko wyrobi wklęsłe brodawki. Pomogą też ćwiczenia i specjalne nakładki.

Płaskie brodawki ma co 10 kobieta, wklęsłe brodawki ma 1 proc. kobiet. Jeśli jesteś w tej grupie, masz płaskie lub wklęsłe brodawki, dziecko może mieć problem z ich uchwyceniem, prawidłowym przystawieniem do piersi  i prawidłowym ssaniem piersi . Najlepiej jeszcze w czasie ciąży zacząć korygować płaskie i wklęsłe brodawki. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś w czasie ciąży, możesz to zrobić w pierwszych tygodniach karmienia piersią.  Jak korygować brodawki w ciąży  Płaskie brodawki nie uwypuklają się i nie nabrzmiewają nawet, jeśli je stymulujesz, np. polewając zimną wodą. Wklęsłe brodawki są wciągnięte. Jest to spowodowane nieco krótszymi przewodami mlekowymi, przez co sutek jest lekko wklęsły.    Płaskie, a szczególnie wklęsłe, brodawki mogą utrudniać dziecku ssanie piersi, dlatego warto o nie zadbać jeszcze w czasie ciąży. Zacznij to robić najpóźniej na początku trzeciego trymestru ciąży: brodawki będą miały czas, by się ukształtować. 1. Masuj brodawki: uchwyć podstawę brodawki dwoma palcami i rozciągaj w przeciwnych kierunkach (po dzisięć ruchów w każdą stronę).  2. Możesz nosić specjalne nakładki (korektory, nipletki: kupisz je w aptekach lub w sklepach z akcesoriami dla kobiet w ciąży i karmiących mam). Zacznij od kilku minut dziennie (docelowo możesz je nosić nawet kilka godzin). 3. Hartuj brodawki , polewając je pod prysznicem, raz ciepłą, raz chłodną wodą. Jak korygować płaskie i wklęsłe brodawki po porodzie Jeśli po porodzie brodawki nadal są wklęsłe lub płaskie, nadal warto je korygować. 1. Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi i zachęcaj je do ssania. Najlepiej uformuje brodawki dobrze ssące dziecko.   Zwróć tylko uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy dziecko ssie, powinnaś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj