Materac dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Materace do łóżeczka różnią się nie tylko ceną, ale i konstrukcją, tworzywem, a nawet sposobem użytkowania. Materacyk możesz oczywiście kupić w komplecie z łóżeczkiem, warto jednak dobrze przemyśleć zakup i dopasować go do potrzeb dziecka. Inny materac trzeba kupić dla noworodka, inny sprawdzi się dla starszego niemowlaka oraz alergika. Materace z lepszej jakości materiałów, antyalergiczne i wysokoelastyczne z antybakteryjnymi pokrowcami są droższe, ale to inwestycja w zdrowy kręgosłup (i sen) dziecka. Specjaliści odradzają zaś materace gryczane, bo mogą się w nich rozwijać bakterie i grzyby.

Reklama

Spis treści:

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim nowy, nieużywany. Nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale także o to, że po kilku latach materac może się lekko odkształcić. To z kolei może prowadzić do wad postawy lub być przyczyną obniżonego komfortu snu.

Istotny jest również rozmiar materaca. Materac dla niemowlaka powinien leżeć równo, stabilnie przylegać do podłoża i wypełniać szczelnie całą przestrzeń łóżeczka. Jak dopasować materac do wielkości łóżeczka? Między szczebelki a materac nie powinny się mieścić dwa palce rodzica. Do standardowych łóżeczek pasują materace 120x60 cm oraz 140x70 cm. Jeśli łóżeczko jest większe lub mniejsze, pamiętaj, że niektórzy producenci oferują wykonanie materaca także pod inny rozmiar.

Materac dla niemowlaka musi także pasować do łóżeczka wysokością. Dla niemowlaków wystarczająca wysokość materaca (grubość) to 11-14 cm. Nie powinna ona wynosić mniej niż 10 cm. Niektóre łóżeczka mają tzw. punkt bezpieczeństwa, czyli wysokość, do jakiej maksymalnie może sięgać materac (zazwyczaj jest to napisane w instrukcji łóżeczka).

Zobacz także

Ważne także, by konstrukcja materaca oraz komponenty zastosowane podczas jego produkcji:

  • miały właściwości antyalergiczne
  • zapewniały przepuszczalność pary
  • gwarantowały wentylację

Możesz wybrać materac piankowy, kokosowy, gryczany lub lateksowy. Koniecznie sprawdź, czy materac posiada certyfikat Oeko-tex (i czy nie dotyczy on jedynie jednego z surowców, np. wkładu kokosowego).

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Materac dla niemowlaka: lepszy gryczany czy piankowy?

Dzieciom powyżej 9. miesiąca życia można kupić materac o średniej twardości (oznaczany jako H2) który dobrze dopasowuje się do ciała, nie odkształca się, nie zapada ani nie uwiera. Na rynku dostępne są różne materace dla niemowląt: gryczane, piankowe oraz z wypełnieniem mieszanym, np. pianka-kokos, gryka-kokos. Ciekawym rozwiązaniem są też materace dwustronne, które wystarczy odwrócić na drugą stronę, by zmienić rodzaj podłoża, na którym śpi dziecko.

Uwaga, mimo że materace z wypełnieniem mieszanym bądź gryczanym cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców (są ekologiczne, choć często dodaje się do nich materiały syntetyczne i kleje), eksperci raczej odradzają kupowanie ich niemowlętom ze względu na ryzyko rozwoju bakterii i grzybów wewnątrz materaca. Materace gryczane mają także dużą podatność na odkształcenia.

Optymalnym wyborem dla niemowlaka jest materac z pianki wysokoelastycznej, odpornej na wgniecenia, sprężystej i ekologicznej. Niektóre marki oferują materace w pokrowcach z olejkami eterycznymi o działaniu antybakteryjnym, odstraszającym owady i ułatwiającym zasypianie. Warto zachować ostrożność, bo dziecko może być uczulone na niektóre olejki.

Jaki materac dla noworodka?

Dla noworodka zaleca się bardziej twardy materac (oznaczany jako H3), np. z warstwą kokosu. Materace kokosowe są zdrowsze dla kręgosłupa, a oprócz tego, według wielu pediatrów, zmniejszają ryzyko pojawienia się syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Miękki materac (oznaczany jako H1) może sprawić, że dziecko się zapadnie i kiedy odwróci główkę na bok, ograniczy sobie dopływ tlenu.

Pamiętaj, że noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę i chociaż nie zawsze zasypia w swoim łóżeczku, warto zadbać, by właśnie tam miał dobre podparcie dla kręgosłupa wykonane z elastycznego, przewiewnego materiału.

Jeśli nie jesteś przekonana do kładzenia noworodka na noc do łóżeczka, rozważ zakup wygodnego i bezpiecznego kosza Mojżesza. Doświadczeni rodzice zapewniają, że dzieci śpią w koszach dłużej i spokojniej!

Akademia Młodych Rodziców

Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić! Czytaj więcej

Materac dla alergika: najlepiej lateksowy

Materac lateksowy jest bardziej miękki i sprężysty, dobrze przepuszcza powietrze, a dzięki swojej elastyczności świetnie dopasowuje się do ciała, odciąża kręgosłup i stawy, zapobiega powstawaniu wad postawy. Ale to nie wszystko! Materac lateksowy to świetny wybór dla alergika, bo lateks przeciwdziała rozwojowi patogenów i bardzo łatwo utrzymać go w czystości (ulgę odczuje przede wszystkim dziecko uczulone na kurz). Polecamy na przykład materace lateksowe lubianej przez rodziców marki Hevea:

materac Hevea
mat. prasowe

Co dokupić do materaca dla noworodka i niemowlaka?

Jeśli kupujesz materac dla noworodka lub niemowlaka, warto przy okazji zaopatrzyć się w specjalne nakładki higieniczne. Świetnie sprawdzą się podczas odpieluchowania. Można je prać w 60 stopniach C. Droższe materace dla niemowląt posiadają pokrowce nieprzemakalne i oddychające. Koniecznie sprawdź, czy można je zdjąć i wyprać (najlepiej w 60 stopniach C). Dzięki nim nie trzeba sięgać po dodatkowe osłonki na materac, co pozwala na dłużej zachować czystość i świeżość materaca.

Możesz dowiedzieć się więcej o śnie niemowlaka w zamieszczonym poniżej filmie. Położna Edyta Brala opowiada między innymi o tym, ile razy dziennie powinno spać niemowlę, o której powinno być położone do snu, a także kiedy niemowę zacznie przesypiać noce. Dowiesz się również, jak rozpoznać, że dziecko śpi wystarczająco długo. Nasz ekspert podpowiada także, jak pomóc niemowlakowi, który długo nie może zasnąć. Okazuje się, że na sen niemowlaka wpływa wiele czynników – sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama