Zielona kupka u niemowlęcia nie zawsze musi być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli dziecko jest zdrowe i zielony stolec pojawia się u niego czasami.

Reklama

Przy ocenie, czy zielona zawartość pieluszki jest normą, należy brać pod uwagę wiek dziecka, jego dietę i inne objawy. U noworodka w pierwszych dniach życia ciemna lub zgniłozielona kupka jest uznawana za normę, podobnie u starszych niemowląt, które mają rozszerzaną dietę i jedzą produkty powodujące zielone zabarwienie stolca.

W niektórych przypadkach zielona kupka występuje w przebiegu infekcji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę robi zielone kupy i jak ustalić ich przyczynę.

Spis treści:

Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny

Zielona kupka może pojawić się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym i u niemowlęcia pijącego mleko z piersi. Jeśli występuje sporadycznie, nie należy traktować jej jako objaw alergii pokarmowej lub innej choroby, a tego zazwyczaj obawiają się rodzice.

Zobacz także

Zielona kupka u niemowlęcia częściej pojawia się podczas rozszerzania diety, gdy dziecko zaczyna spożywać produkty, które mogą zabarwić kupę na zielono.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc.

Ogólnie przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko (który nie ma jeszcze rozszerzanej diety) są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego dziecka. Zielony kolor stolca bywa też efektem utleniania się kupki pod wpływem powietrza, jeśli dziecko ma dłużej niezmienianą pieluszkę. Dziecko może też robić zieloną kupę, gdy jest karmione piersią i otrzymuje preparat z żelazem.

Zielona kupa przy karmieniu piersią –​ inne przyczyny:

  • Zielona kupka, wodnista lub spieniona – może być efektem przeciążenia laktozą. Mamy z nim do czynienia, gdy dziecko za krótko ssie pierś, mama za szybko przystawia niemowlę do drugiej piersi lub gdy dziecko dostaje za dużo pokarmu. Mleko z piersi w pierwszej fazie karmienia zawiera więcej laktozy, później staje się bogatsze w tłuszcz.
  • Mała zielona kupka pojawiająca się rzadko – dziecko może otrzymywać za mało mleka. Jak to można stwierdzić? Niemowlę, które dostaje za mało pokarmu, bywa niespokojne, cały czas chce być przy piersi. Czasem jest nadmiernie śpiące i nie przybiera na wadze.
  • Duża zielona kupka pojawiająca się często – jeśli dziecko dodatkowo jest niespokojne, to może być skutek wrażliwości na składnik diety mamy karmiącej. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się zmiany skórne lub sapka.
  • Zielona kupka (może być wodnista) – może pojawić się u niemowlaka, którego mama stosuje kozieradkę. Zioło ma działanie mlekopędne i jest jednym z podstawowych ziół polecanych na laktację.

Jeśli podejrzewasz, że niemowlę nie wysysa z piersi wystarczającej ilości pokarmu, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który podpowie, jak należy prawidłowo karmić piersią.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym może robić zielone kupy, gdy:

  • otrzymuje mleko, które jest wzbogacane w żelazo
  • dostaje mleko typu HA w związku ze skazą białkową
  • ma już rozszerzoną dietę i poza mlekiem otrzymuje inne pokarmy.

Po czym zielona kupka u niemowlaka przy rozszerzaniu diety?

Zielona kupka nie powinna być powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Zielonym stolcem nie trzeba się martwić, jeśli dziecko jest spokojne, ma dobry apetyt i prawidłowo przybiera na wadze.

Najczęściej zielona kupka może pojawić się po zjedzeniu zielonych warzyw (są bogate w chlorofil):

  • sałata
  • szpinak
  • brokuły
  • kapusta
  • zielony groszek.

Kolor kupki u dziecka po takim posiłku w ciągu 2-3 dni powinien wrócić do normy.

Jak odróżnić zieloną kupkę po chlorofilu od zielonej kupki sugerującej problemy z brzuchem? Kupka niemowlaka o zielonym zabarwieniu może sugerować rodzicom problem zdrowotny, gdy pojawią się takie symptomy jak:

Co oznacza zielona kupka u noworodka?

Zielona kupka u noworodka pojawiająca się w pierwszych dniach jego życia to tzw. smółka (łac. meconium). Jest gęsta, zgniłozielona, ciemnozielona lub nawet czarna. Można obserwować ją tylko przez pierwsze 3-4 doby po narodzinach (z każdym kolejnym dniem jej kolor staje się jaśniejszy).

Przyczyną pojawienia się zgniłozielonego stolca u noworodka jest usuwanie z organizmu zagęszczonych składników wód płodowych. Jest to absolutnie prawidłowe wypróżnienie dla noworodka. Mimo to mała, gęsta i ciemna masa w pieluszce zwykle wprawia w zdumienie młodych rodziców.

Po 3-4 dobie kolor kupki i konsystencja zaczyna się zmieniać – smółkę zastępują stolce przejściowe. To zielonkawa lub zielonkawo-żółta kupka, którą po kilku dniach zastąpi normalna kupka niemowlęca (musztardowo-żółta). Na jej wygląd będzie miał wpływ rodzaj pokarmu przyjmowanego przez dziecko dziecko.

    Zielona kupka przy ząbkowaniu

    Zielonkawa kupka może pojawić się u dzieci w okresie ząbkowania. W czasie wyrzynania się zębów niemowlęta zwykle mocno się ślinią. To właśnie zwiększona produkcja śliny i połykanie jej dużych ilości przez dziecko może odpowiadać za zielone zabarwienie stolca. Kupki przy ząbkowaniu mogą być nie tylko zielone, ale również luźniejsze, przypominające biegunkę (to również efekt nadmiaru śliny).

    Zielona kupa – kiedy do lekarza?

    Zielona kupka powinna być powodem do wizyty u pediatry, jeśli:

    • w pieluszce widać zielony stolec ze śladami krwi
    • zielona kupka ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach
    • kupka robiona jest z wysiłkiem (to świadczy o tym, że dziecko ma zaparcie)
    • kupka jest zielona, zmieniła się jej konsystencja i pojawia się częściej niż zwykle (to może być biegunka)
    • zielonej kupce towarzyszą inne niepokojące objawy (dziecko źle się czuje, stało się płaczliwe, wymiotuje, ma gorączkę)
    • dziecko ma zieloną kupkę i podejrzewasz, że wypija za mało mleka z piersi
    • dziecko robi zieloną kupkę ze śluzem (niewielka ilość śluzu może być obecna w kupce niemowlaka, do lekarza warto wybrać się, jeśli śluzu jest więcej niż zwykle). To może być wynik alergii lub nietolerancji pokarmowej albo infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią.

    Zobacz także:

    Reklama
    Konsultacja merytoryczna

    lek. Aleksandra Symonides

    Lekarka, pracuje na Oddziale Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
    Reklama
    Reklama
    Reklama