Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności, choć początkowo rzeczywiście możesz się stresować. Warto jednak zachować spokój, a wszystko pójdzie jak z płatka. Zdarza się, że noworodek denerwuje się podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle się uspokaja i rozluźnia. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura wody w wanience do kąpieli dla noworodka?

Reklama

Spis treści:

  1. Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka?
  2. Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka?
  3. Jak wykąpać noworodka? Krok po kroku
  4. Tata też może kąpać noworodka!

Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka?

Idealna temperatura wody dla noworodka to około 37°C. To również odpowiednia temperatura wody dla starszego niemowlaka. Dlaczego akurat taka temperatura jest optymalna? Zanim dziecko zjawi się na świecie, przez 9 miesięcy przebywa w wodach płodowych w brzuchu matki, a taka jest właśnie fizjologiczna temperatura organów wewnętrznych człowieka.

Podczas pierwszej kąpieli noworodka temperatura wody w wanience powinna być taka sama, jak podczas kolejnych kąpieli – powinna wynosić około 37°C.

Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka?

Już wiesz, że podczas pierwszej, ale także kolejnej kąpieli noworodka warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Aby maluszek czuł się komfortowo, temperatura wody w wanience dla noworodka podczas całej kąpieli powinna wynosić 36-37°C.

Zobacz także

Najprostszym, tradycyjnym sposobem na sprawdzenie, czy woda nie jest ani za ciepła, ani za zimna jest zamoczenie w wanience łokcia. Temperatura wody powinna być nieco cieplejsza niż twoja skóra. Możesz także skorzystać z termometru kąpielowego – po prostu wkładasz go do wanienki i odczytujesz pomiar. Możesz również kupić wanienkę z wbudowanym termometrem: osiągnięcie idealnej temperatury do kąpieli będzie wtedy wyjątkowo łatwe.

Jak wykąpać noworodka? Krok po kroku

1. Kup akcesoria do kąpieli noworodka

Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu), specjalne wiaderko do kąpieli noworodków i niemowląt lub bardziej skomplikowane urządzenie, np. stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody, komodę z wanną, wanienkę profilowaną, składaną, czy z poduszką.

Potrzebne kosmetyki to kostka myjąca lub płyn emolientowy, krem lub maść ochronna do pupy. Możesz kupić także oliwkę do ciała, jednak obecnie nie stosuje się jej do pielęgnacji skóry niemowlęcia (oliwka nie nawilża), ale do masażu. Potrzebne też będą: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

2. Ustal dobrą porę na pierwszą kąpiel

Powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia. A i tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero co nakarmione może ulewać pokarm.

Sprawdź, jak często kąpać noworodka: wcale nie musisz tego robić codziennie!

3. Wybierz miejsce, w którym będziesz kąpać noworodka

Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała dziecko. Zadbaj, żeby podczas jego wieczornej toalety temperatura powietrza wynosiła przynajmniej 23°C. Jeżeli bowiem noworodek zmarznie po rozebraniu (pamiętaj, że mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze u takiego maluszka w pełni sprawny), kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami i będzie się jej bał.

4. Przygotuj się do kąpieli

Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko, kosmetyki. Wanienkę napełnij ciepłą wodą. Na dnie możesz rozłożyć antypoślizgową wkładkę lub kąpielowy leżaczek dla niemowląt.

5. Rozbierz dziecko

Na przewijaku lub na łóżku rozbierz maluszka i zawiń go w tetrową pieluszkę gdy dziecku zrobi się chłodno, może zrobić siusiu. Przemyj wacikami buzię, oczka (każde osobnym czystym wacikiem), szyjkę i okolice uszu. Pamiętaj, w fałdkach i za uszkami lubi się gromadzić ściekający z buzi pokarm.

6. Zanurz noworodka w napełnionej wanience

Przenosząc dziecko do wanienki, możesz je zawinąć w całości pieluszkę, aby się nie wyślizgnęło i nie było mu zimno. Włóż delikatnie maluszka do wanienki z ciepłą wodą. Jedną ręką przytrzymuj go pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i polewaj, opłukuj wodą: głowę, brzuszek, nóżki i pupę. Pępek noworodka, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Przemawiaj spokojnie do malucha, możesz mu pośpiewać. W ten sposób nawiązujesz z nim kontakt i dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak kąpać niemowlę – radzi nasz ekspert:

7. Wyjmij dziecko z wody i ubierz

Delikatnie osusz dziecko ręcznikiem. Osusz również pępek. Możesz go popsikać octeniseptem, a następnie osuszyć jałowym gazikiem. Pupę zabezpiecz odpowiednim kremem albo maścią. Ubierz noworodka. Jeśli to koniecznie (np. w pomieszczeniu jest dość niska temperatura lub dziecko urodziło się przedwcześnie), możesz włożyć dziecku cienką czapeczkę na 15-30 minut przez skórę głowy organizm traci dużo ciepła, więc dziecko może zmarznąć.

Jeśli jednak w domu jest ciepło, założenie czapeczki może sprawić, że maluszkowi będzie za gorąco. Poza tym, ciało noworodka, także główka wydziela specyficzny zapach, który u matki wzmaga wydzielanie oksytocyny, tzw. hormonu miłości. A to wpływa na laktację, a przede wszystkim na wzmocnienie więzi między matką a dzieckiem.

Podczas ubierania nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki. Nawet noworodek potrafi się wiercić: może zsunąć się z przewijaka czy łóżka i spaść.

Tata też kąpie noworodka!

Pierwsze spotkania z wodą dziecko może odbywać w bezpiecznych ojcowskich ramionach. Twoja pomoc jest nieoceniona. I nie chodzi o to, że tylko ty potrafisz wykąpać noworodka. Bardziej liczą się emocje.

  • Tacie łatwiej zachować spokój podczas kąpania noworodka. Młoda mama może się tych pierwszych kąpieli obawiać i niepokoić, że dziecko się wyślizgnie, że sobie nie poradzi. Swoim spokojem pomożesz żonie lub partnerce szybciej oswoić się z nowymi obowiązkami.
  • Przy noworodku tata jest świetnym pomocnikiem. To zbliży was do siebie i pokaże zmęczonej porodem mamie, że zawsze może na ciebie liczyć.
  • To ważne dla relacji dziecka z tatą. Kąpiel zacieśnia więzi między tatą a dzieckiem.
  • Tata daje mamie wolne od noworodka. Gdy kąpiesz dziecko sam, twoja żona lub partnerka może w tym czasie wziąć prysznic, zjeść, odpocząć, pogadać przez telefon. Takie chwile są jej teraz bardzo potrzebne.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

Prof. nadzw. dr hab. Konrad Kamil Hozyasz

Pediatra, gastrolog dziecięcy,  pediatra metaboliczny. Ordynator Oddziału Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama