niemowlę, tort, urodziny
Pielęgnacja

Impreza dla malucha

Twoje dziecko właśnie przestaje być niemowlakiem! Jesteś dumna? No pewnie! Chcesz się malcem pochwalić przed całym światem. Razem więc przygotujmy atrakcyjne urodzinowe przyjęcie.

Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo była zarezerwowana dla bogów, potem władców (też mieli boskie pochodzenie).

Na pewno już zaplanowałaś spore grono gości i to, jak będziecie świętować. Choć to dziecko jest sprawcą całego zamieszania, pewnie nie zachowa zbyt wielu wspomnień z pierwszych urodzin. Jednak możesz się postarać, by ten dzień był dla niego szczególnie miły, a dla gości pełen niezapomnianych wrażeń. Oto kilka propozycji.

W filmowym skrócie
Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie. Gdy nie macie takiej dokumentacji, stwórzcie galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.
Przy okazji pomyśl o tym, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!

Ksiądz czy biznesmen
Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie dziecku przyszłości – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr dla lekarza, grzebień dla fryzjera, maskę dla aktora.
Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, co jako pierwsze weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą naraz… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.

Msza roczniakowa
Pięknym polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad z tortem urodzinowym dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną część przyjęcia.

Z wielkiego świata
Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.
• Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy.
• Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego.
• Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.

Jak zrobić ozdobną cyfrę

zabawy na urodziny
Adobe Stock
Gry i zabawy
10 najlepszych zabaw na urodziny dziecka (te pomysły to pewniak!)
Twój maluch cały rok czeka na ten dzień - dzień swoich urodzin. Spraw, aby było to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie. Oto propozycja 10 zabaw na urodziny dla dzieci w różnym wieku.

W przyjęciu urodzinowym dziecka najważniejsza jest dobra zabawa . Zorganizowanie takiego spotkania z pewnością wymaga od rodziców więcej pracy, bo właściwie trzeba wszystko samemu przygotować. Ale też frajda może być z tego ogromna. Dla tych przeżyć warto na kilka godzin oddać dom we władanie rozbrykanych maluchów i przygotować dla nich atrakcyjne zabawy! Dobry plan to podstawa W czasie każdej imprezy dla najmłodszych najważniejsze jest, żeby dzieci nie zaczęły się nudzić . Dzięki przygotowaniu urodzinowych zabaw  z pewnością nie grozi im to. Zanim jednak goście przybędą do domu, warto przygotować plan, dzięki któremu nie będziesz musiała na poczekaniu, w popłochu wymyślać atrakcji dla maluchów. Dlatego:   zabawy dostosuj do miejsca , w którym będzie odbywało się przyjęcie; np. puszczanie baniek mydlanych lepiej sprawdzi się w ogrodzie niż w mieszkaniu; w domu z kolei lepiej przygotować zabawy wymagające rysowania lub lepienia; dopasuj gry do wieku dzieci; przygotuj zabawy, dzięki którym dzieci szybko się zintegrują , czyli różnego rodzaju zadania grupowe, podczas których jest rywalizacja i emocje; porozmawiaj z dzieckiem na temat przygotowywanych zabaw; poproś je o pomysły i zapytaj się, czy ma jakieś szczególne oczekiwania; z wyprzedzeniem przygotuj niezbędne akcesoria; dzieci lubią konkursy - przygotuj dla nich drobne nagrody np. małe pluszaki, książeczki. Pamiętaj! Nie rób niczego na siłę. Licz się z tym, że z przygotowanych przez ciebie atrakcji, dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich. 10 najlepszych zabaw na urodziny dziecka Koncert na garnki i bębenki To zabawa idealna na pierwsze przyjęcie urodzinowe . Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów - garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki. Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może...

dziecko, przyjęcie, kinderbal, balony
Panthermedia
Gry i zabawy
Pomysły na kinderbal
Marzysz o tym, by twój maluch miał mnóstwo przyjaciół i był pożądany towarzysko? Pokaż mu, jak uroczyście obchodzić ważne rocznice, i wypraw wspaniałe urodziny. Oto wskazówki, jak tego dokonać.

Chcesz wychować duszę towarzystwa czy zamkniętego w sobie mruka? Chyba wiadomo :) Dlatego już od małego ucz dziecko, że warto mieć przyjaciół, sprawiać im przyjemność, tańczyć, świętować, zapraszać i być zapraszanym. Przedszkolaki uwielbiają wszelkie fety i są z reguły szalenie towarzyskie, więc nie trzeba ich długo namawiać, żeby zaprosiły kolegów na bal z okazji karnawału albo urodzin. Małe mieszkanie to także już nie problem – jest coraz więcej miejsc, gdzie można go urządzić (chociaż najfajniejsze są właśnie imprezy domowe). Miniprzyjęcia (bez wielkiej pompy, klaunów czy wynajmowania sali z kulkami, za to z sokami, ciasteczkami i świetną zabawą) warto organizować także z innych radosnych okazji: dlatego że właśnie zaczęła się wiosna, przyjechali dawno niewidziani kuzyni z Pułtuska, urodziny obchodzi kot lub pies albo nawet ot, tak, bez konkretnego powodu (albo z okazji „kalendarzowej: Dnia Kota, Dnia Pirata, Dnia Życzliwości lub Dnia Lodów na Patyku). W końcu... raz się żyje! 8 supermiejsc na urodzinowe przyjęcie 1. Sala zabaw. Dzieci mogą nie tylko zjeść tort, ale też „pływać” w basenie z piłeczkami, wspinać się po drabinkach, przechodzić przez rury i tunele, huśtać się na linach, budować domki z klocków gigantów itd. Słowem, dać upust swojej energii i robić wszystko to, czego nie wolno w domu, np. hałasować. Warto pytać o szczegóły, bo sale są różnie wyposażone, a w niektórych z nich organizuje się równolegle kilka imprez, przez co jest straszny ścisk. 2. Afryka, cyrk, statek piracki. Świetnym pomysłem na kinderbal są zabawy z motywem przewodnim. Organizują je sale zabaw, kluby dla dzieci i wyspecjalizowane firmy (także poza swoimi siedzibami). Na przykład firma Superurodziny (Superurodziny.pl) oferuje aż 50 programów (m.in. Księżniczki, Dziki Zachód, Szkoła Lotnicza, Cyrk, Magiczny Świat Harrego)! 3. Kino. To...

mamy, dzieci
fotolia
Wychowanie
Pierwszy raz na przyjęciu z dzieckiem
Ciocia zaprosiła was na imieniny? A może z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka chcesz wyprawić kinderbal? Bez obaw. Impreza z dzieckiem nie musi skończyć się katastrofą.

Nadszedł dzień, w którym twoja pociecha musi zadebiutować na mniejszym lub większym przyjęciu – w gronie rodzinnym lub wśród kolegów. Odniesie sukces, jeśli uda się wam przewidzieć wszystkie – również te niemiłe – niespodzianki. Dziecko na przyjęciu u cioci na imieninach... Dziecko może być onieśmielone i wystraszone licznym towarzystwem dorosłych. Przed uroczystością przypomnij mu, choćby na zdjęciach, osoby, które już zna, a o nieznajomych opowiedz. Nie dziw się, gdy mimo to odmówi przywitania się z nimi lub uzna, że najbezpieczniej jest na kolanach u mamy. Do niczego go nie zmuszaj. Możesz wcześniej poćwiczyć z nim składanie życzeń. Jeśli jednak w ostatniej chwili rozpłacze się i schroni za tobą, to trudno. Przy stole dzieci się nudzą Bądź przygotowana, że na zmianę z mężem będziecie zajmowali się maluszkiem. Na „dorosłej” uroczystości dziecko może szybko się znudzić i domagać powrotu do domu, zwłaszcza gdy nie spotka rówieśników. Nie wymagaj od niego spokojnego siedzenia przy stole – w tym wieku to niewykonalne! Zabierzcie kilka ulubionych zabawek, jeśli wybieracie się tam, gdzie nie ma dzieci. Aby uniknąć nudy, spróbuj włączyć dziecko w rozmowy przy stole. Elegancko w restauracji z dzieckiem Gdy przyjęcie ma się odbyć w restauracji, dla własnej i dziecka wygody sprawdź wcześniej:czy dostępne będą wysokie krzesła dla najmłodszych i potrawy z dziecięcego menu (lepiej mieć pod ręką słoiczek z deserem i banana, bo najbardziej wykwintne dania niekoniecznie muszą smakować maluszkowi). Aby uniknąć krępującego pouczania wśród obcych, przed wyjściem przypomnij, dlaczego nie wolno trzymać łokci na stole i mlaskać w trakcie posiłku. Katastrofy towarzyskie podczas przyjęcia z dzieckiem Nadmiar wrażeń to wyzwanie dla małego dziecka. Kiedy się rozzłości lub rozpłacze, wyprowadź je na chwilę do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj