
Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo była zarezerwowana dla bogów, potem władców (też mieli boskie pochodzenie).
Na pewno już zaplanowałaś spore grono gości i to, jak będziecie świętować. Choć to dziecko jest sprawcą całego zamieszania, pewnie nie zachowa zbyt wielu wspomnień z pierwszych urodzin. Jednak możesz się postarać, by ten dzień był dla niego szczególnie miły, a dla gości pełen niezapomnianych wrażeń. Oto kilka propozycji.
W filmowym skrócie
Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie. Gdy nie macie takiej dokumentacji, stwórzcie galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.
Przy okazji pomyśl o tym, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!
Ksiądz czy biznesmen
Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie dziecku przyszłości – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr dla lekarza, grzebień dla fryzjera, maskę dla aktora.
Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, co jako pierwsze weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą naraz… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.
Msza roczniakowa
Pięknym polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad z tortem urodzinowym dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną część przyjęcia.
Z wielkiego świata
Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.
• Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy.
• Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego.
• Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.

W przyjęciu urodzinowym dziecka najważniejsza jest dobra zabawa . Zorganizowanie takiego spotkania z pewnością wymaga od rodziców więcej pracy, bo właściwie trzeba wszystko samemu przygotować. Ale też frajda może być z tego ogromna. Dla tych przeżyć warto na kilka godzin oddać dom we władanie rozbrykanych maluchów i przygotować dla nich atrakcyjne zabawy! Dobry plan to podstawa W czasie każdej imprezy dla najmłodszych najważniejsze jest, żeby dzieci nie zaczęły się nudzić . Dzięki przygotowaniu urodzinowych zabaw z pewnością nie grozi im to. Zanim jednak goście przybędą do domu, warto przygotować plan, dzięki któremu nie będziesz musiała na poczekaniu, w popłochu wymyślać atrakcji dla maluchów. Dlatego: zabawy dostosuj do miejsca , w którym będzie odbywało się przyjęcie; np. puszczanie baniek mydlanych lepiej sprawdzi się w ogrodzie niż w mieszkaniu; w domu z kolei lepiej przygotować zabawy wymagające rysowania lub lepienia; dopasuj gry do wieku dzieci; przygotuj zabawy, dzięki którym dzieci szybko się zintegrują , czyli różnego rodzaju zadania grupowe, podczas których jest rywalizacja i emocje; porozmawiaj z dzieckiem na temat przygotowywanych zabaw; poproś je o pomysły i zapytaj się, czy ma jakieś szczególne oczekiwania; z wyprzedzeniem przygotuj niezbędne akcesoria; dzieci lubią konkursy - przygotuj dla nich drobne nagrody np. małe pluszaki, książeczki. Pamiętaj! Nie rób niczego na siłę. Licz się z tym, że z przygotowanych przez ciebie atrakcji, dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich. 10 najlepszych zabaw na urodziny dziecka Koncert na garnki i bębenki To zabawa idealna na pierwsze przyjęcie urodzinowe . Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów - garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki. Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może...

Chcesz wychować duszę towarzystwa czy zamkniętego w sobie mruka? Chyba wiadomo :) Dlatego już od małego ucz dziecko, że warto mieć przyjaciół, sprawiać im przyjemność, tańczyć, świętować, zapraszać i być zapraszanym. Przedszkolaki uwielbiają wszelkie fety i są z reguły szalenie towarzyskie, więc nie trzeba ich długo namawiać, żeby zaprosiły kolegów na bal z okazji karnawału albo urodzin. Małe mieszkanie to także już nie problem – jest coraz więcej miejsc, gdzie można go urządzić (chociaż najfajniejsze są właśnie imprezy domowe). Miniprzyjęcia (bez wielkiej pompy, klaunów czy wynajmowania sali z kulkami, za to z sokami, ciasteczkami i świetną zabawą) warto organizować także z innych radosnych okazji: dlatego że właśnie zaczęła się wiosna, przyjechali dawno niewidziani kuzyni z Pułtuska, urodziny obchodzi kot lub pies albo nawet ot, tak, bez konkretnego powodu (albo z okazji „kalendarzowej: Dnia Kota, Dnia Pirata, Dnia Życzliwości lub Dnia Lodów na Patyku). W końcu... raz się żyje! 8 supermiejsc na urodzinowe przyjęcie 1. Sala zabaw. Dzieci mogą nie tylko zjeść tort, ale też „pływać” w basenie z piłeczkami, wspinać się po drabinkach, przechodzić przez rury i tunele, huśtać się na linach, budować domki z klocków gigantów itd. Słowem, dać upust swojej energii i robić wszystko to, czego nie wolno w domu, np. hałasować. Warto pytać o szczegóły, bo sale są różnie wyposażone, a w niektórych z nich organizuje się równolegle kilka imprez, przez co jest straszny ścisk. 2. Afryka, cyrk, statek piracki. Świetnym pomysłem na kinderbal są zabawy z motywem przewodnim. Organizują je sale zabaw, kluby dla dzieci i wyspecjalizowane firmy (także poza swoimi siedzibami). Na przykład firma Superurodziny (Superurodziny.pl) oferuje aż 50 programów (m.in. Księżniczki, Dziki Zachód, Szkoła Lotnicza, Cyrk, Magiczny Świat Harrego)! 3. Kino. To...

Nadszedł dzień, w którym twoja pociecha musi zadebiutować na mniejszym lub większym przyjęciu – w gronie rodzinnym lub wśród kolegów. Odniesie sukces, jeśli uda się wam przewidzieć wszystkie – również te niemiłe – niespodzianki. Dziecko na przyjęciu u cioci na imieninach... Dziecko może być onieśmielone i wystraszone licznym towarzystwem dorosłych. Przed uroczystością przypomnij mu, choćby na zdjęciach, osoby, które już zna, a o nieznajomych opowiedz. Nie dziw się, gdy mimo to odmówi przywitania się z nimi lub uzna, że najbezpieczniej jest na kolanach u mamy. Do niczego go nie zmuszaj. Możesz wcześniej poćwiczyć z nim składanie życzeń. Jeśli jednak w ostatniej chwili rozpłacze się i schroni za tobą, to trudno. Przy stole dzieci się nudzą Bądź przygotowana, że na zmianę z mężem będziecie zajmowali się maluszkiem. Na „dorosłej” uroczystości dziecko może szybko się znudzić i domagać powrotu do domu, zwłaszcza gdy nie spotka rówieśników. Nie wymagaj od niego spokojnego siedzenia przy stole – w tym wieku to niewykonalne! Zabierzcie kilka ulubionych zabawek, jeśli wybieracie się tam, gdzie nie ma dzieci. Aby uniknąć nudy, spróbuj włączyć dziecko w rozmowy przy stole. Elegancko w restauracji z dzieckiem Gdy przyjęcie ma się odbyć w restauracji, dla własnej i dziecka wygody sprawdź wcześniej:czy dostępne będą wysokie krzesła dla najmłodszych i potrawy z dziecięcego menu (lepiej mieć pod ręką słoiczek z deserem i banana, bo najbardziej wykwintne dania niekoniecznie muszą smakować maluszkowi). Aby uniknąć krępującego pouczania wśród obcych, przed wyjściem przypomnij, dlaczego nie wolno trzymać łokci na stole i mlaskać w trakcie posiłku. Katastrofy towarzyskie podczas przyjęcia z dzieckiem Nadmiar wrażeń to wyzwanie dla małego dziecka. Kiedy się rozzłości lub rozpłacze, wyprowadź je na chwilę do...