Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, tort, urodziny
Pielęgnacja

Roczek w domu: jak zorganizować przyjęcie na 1 urodziny dziecka?

Twoje dziecko właśnie przestaje być niemowlakiem! Jesteś dumna? No pewnie! Chcesz się malcem pochwalić przed całym światem. Razem więc przygotujmy atrakcyjne urodzinowe przyjęcie.

Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo hucznie świętowano pierwsze urodziny wśród bogów, a potem władców (którzy mieli boskie pochodzenie). Sprawdź, co wziąć pod uwagę organizując roczek w domu (lub w ogrodzie) oraz jak sprawić, by wszyscy bawili się jak najlepiej.

Spis treści:

Jak zrobić ozdobną cyfrę

Jak zorganizować roczek w domu?

Tuż przed przyjęciem będziesz mieć mnóstwo spraw na głowie. Nasza ściągawka ułatwi ci zadanie.

Lista gości. Staraj się nie zapraszać zbyt wielu osób. Roczne dziecko źle zniesie zbyt liczne towarzystwo. Jeśli gości, zwłaszcza małych, jest dużo, podziel imprezę na dwie z kilkudniowym odstępem. Na huczne kinderbale przyjdzie czas za kilka lat. Kogo zaprosić na roczek w domu? Najbliższych. Babcie, dziadków oraz ciocie i wujków (oraz ich dzieci).

Godzina imprezy. Uwzględnij codzienną drzemkę dziecka – najlepiej, gdy przyjęcie rozpocznie się tuż po niej. Uroczystość nie powinna trwać dłużej niż 2–3 godziny. 

Bezpieczny dom. Jeżeli zapraszasz małych gości, sprzątnij podłogę, sprawdź zabezpieczenie kontaktów, dostępność kabli od urządzeń elektrycznych i usuń niebezpieczne przedmioty z pokoju.

Kącik zabaw. Najlepiej urządź go na podłodze (na kocu lub dywanie) w wydzielonej części pokoju.

Urodzinowe menu. Dostosuj je do wieku małych gości oraz weź pod uwagę, że niektóre z ich mam mogą karmić piersią. Przygotuj chrupki, owoce i ciastka, a także słoiczki z obiadkami, na wypadek, gdyby któryś z maluchów zgłodniał. Nie zapomnij o torcie dla dzieci!

Przyjęcie na roczek w ogrodzie

Jeśli twoje dziecko urodziło się wiosną lub latem, możesz wziąć pod uwagę organizację przyjęcia w ogrodzie. To świetne rozwiązanie, które zapewni gościom więcej swobody. 

Lista gości. Mimo że w ogrodzie często można przyjąć więcej osób niż w domu – ogranicz liczbę zaproszonych tak, by nie wprowadzać nadmiernego zamieszania i tłoku. 

Godzina imprezy. Czas rozpoczęcia imprezy (podobnie jak w przypadku roczku w domu) dostosuj do rytmu dnia dziecka (po drzemce). Choćby wszyscy bawili się jak najlepiej – nie przedłużaj przyjęcia (hałas i duża liczba ludzi oraz zmęczenie może sprawić, że solenizant lub solenizantka będzie mieć zwyczajnie dość).

Bezpieczna przestrzeń. Zadbaj, by w ogrodzie nic nie zagrażało bezpieczeństwu najmłodszych gości. Zachowaj ostrożność, by żadne dziecko nie zostało użądlone przez pszczołę czy osę (słodkie przysmaki mogą przywabić owady). Postaraj się, aby talerze z ciastami i owocami były przykryte, a napoje pite przez słomkę. Warto pamiętać również o parasolu lub cieniu, w którym można będzie schronić się przed upałem.

Kącik zabaw. W ogrodzie również warto zaaranżować miejsce, gdzie dzieci będą mogły się bawić. Wystarczy kocyk rozłożony na trawie i zabawki (klocki, piłeczki, mydlane bańki do puszczania itp.)

Urodzinowe menu. Co można przygotować do jedzenia na roczek w ogrodzie? Weź pod uwagę sezonowe warzywa i owoce, z których można przygotować pyszne sałatki lub przekąski. Jeśli jest bardzo ciepło – zrezygnuj z ciężkich tortów, proponując ich lżejszą wersję (np. bezowy lub jogurtowy). Zadbaj też, by nie zabrakło wody i soków. 

Z okazji przyjęcia na roczek możesz też udekorować mieszkanie (lub ogród) balonikami i/lub urodzinowymi girlandami. Wybierając kolorystykę dekoracji, możesz sugerować się tradycyjnym podziałem barw na chłopięce (niebieski, błękitny, szary, etc.) i dziewczęce (różowy, fioletowy, złoty, etc.) lub po prostu postawić na ulubione odcienie. 

Zawczasu przygotuj też strój, w którym w dniu swego święto wystąpi najważniejsza osoba na przyjęciu (dobrze przygotować też drugi, zapasowy zestaw ubranek na wypadek, gdy trzeba będzie się przebrać). Najważniejsze, by dziecku było wygodnie – nawet najpiękniejsza sukienka czy garniturek, gdy będzie ściskać lub uwierać, zwyczajnie nie spełni swego zadania.

Roczek w domu: inspiracje z całego świata

Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.

 • Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy. 
 • Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego
 • Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.

Pomysły na roczek, czyli jak uświetnić przyjęcie

Niżej podsuwamy kilka inspiracji, które mogą sprawić, że goście na długo zapamiętają pierwsze urodziny twojego dziecka.

Roczek w domu: atrakcje dla dorosłych gości

Filmik podsumowujący pierwszy rok życia dziecka

Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie.

Przy okazji pomyśl, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!

Galeria zdjęć z pierwszego roku

Możecie stworzyć galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie od momentu narodzin do ukończenia pierwszego roku, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.

Wróżba: ksiądz czy biznesmen?

Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie przyszłości dziecka – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr symbolizujący lekarza, grzebień – fryzjera, maskę – aktora.

Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, który jako pierwszy weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą w tym samym czasie… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.

Msza roczniakowa

Polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad zakończony podaniem tortu urodzinowego dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną częścią przyjęcia.

Roczek w domu: atrakcje dla najmłodszych gości

Jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych gości, najlepiej sprawdzić mogą się następujące propozycje:

 • Bańki mydlane. Łapanie ich to prosta i uwielbiana przez dzieci zabawa. Ktoś z dorosłych staje na środku pokoju i puszcza bańki. W tym czasie reszta rodziców koordynuje działania małych łapaczy. Dzieci na pewno nie trzeba zachęcać do zabawy.
 • Piłki i baloniki. Turlanie piłeczki i łapanie baloników to nic nowego, ale dzieciom nieodmiennie sprawia wielką frajdę. Zwłaszcza gdy rodzice i ciocie biorą udział w zabawie razem z maluchami.
 • Koncert na garnki i bębenki. Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów (garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki). Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może się skończyć ogólnym płaczem wystraszonych hałasem dzieci.
 • Wspólna kąpiel. To pomysł dla szczęśliwców mieszkających w domach z ogrodem i urodzonych latem. Wystarczy mały basenik z podgrzaną wodą, w którym z radością będą się pluskać jubilat i najmłodsi goście.

Miłej zabawy i dużo radości!

Najlepsze prezenty na roczek

Najstarszą polską zabawką jest grzechotka. Kiedyś miała znaczenie magiczne – odstraszała złe duchy. Także w starożytności podarunki miały moc chronienia od zła lub przynoszenia szczęścia. Co dajemy teraz? To zależy...

Prezent dla wiercipiętka:

 •  trójkołowy rowerek z uchwytem do prowadzenia, 
 • huśtawka do zawieszenia pod sufitem, 
 •  konik (słonik, owieczka) na biegunach, 
 • wózek dla lalek.

Prezenty zawsze w cenie: 

 • klocki (np. drewniane), 
 •  kredki i farbki (nietoksyczne, dla najmłodszych),
 • proste książeczki, 
 •  zabawki edukacyjne (np. piramidka).

Przenty w wersji luksusowej:

 •  polisa ubezpieczeniowa,
 • fundusz inwestycyjny z pierwszą ratą,
 • karnet na basen.

Zobacz także:

życzenia urodzinowe dla chłopca
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla chłopca w różnym wieku: zabawne, piękne, wzruszające
Życzenia urodzinowe dla chłopca są bardzo ważną częścią celebrowania jego urodzin. Jeżeli nie macie pomysłu, jak ubrać w słowa to, czego chcielibyście życzyć małemu solenizantowi – skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Znajdziecie życzenia urodzinowe na roczek dla chłopca, życzenia dla przedszkolaka, ale też nastolatka.

Urodziny dla każdego z nas są bardzo ważnym dniem. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które czekają na to wyjątkowe święto przez cały rok. Życzenia urodzinowe dla chłopca powinny być więc wyjątkowe. Dobrze, by były dostosowane do wieku solenizanta. Ważne też, aby nie były długie, ponieważ maluch najzwyczajniej w świecie się znudzi. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie krótkiej rymowanki, która sprawi, że życzenia będą zabawne. Dla starszego chłopca odpowiednie będą życzenia mądre i wzruszające.  Poniżej przedstawiamy życzenia urodzinowe dla chłopca, które świetnie sprawdzą się dla chrześniaka, wnuczka, siostrzeńca. Życzenia urodzinowe dla syna mogą być nieco bardziej osobiste i wzruszające. Jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej pomysłów – zerknij na pozostałe życzenia urodzinowe dla dzieci .  Spis treści :  Życzenia urodzinowe na roczek dla chłopca Życzenia urodzinowe dla dwulatka Życzenia urodzinowe dla trzylatka Życzenia urodzinowe dla czterolatka Życzenia urodzinowe dla pieciolatka Życzenia urodzinowe dla przedszkolaka Życzenia urodzinowe dla chłopca w wieku 7 lat Życzenia urodzinowe dla ośmiolatka Życzenia urodzinowe dla dziewięciolatka Życzenia urodzinowe dla dziesięciolatka Życzenia urodzinowe dla 11-latka Życzenia urodzinowe dla 12-latka Życzenia urodzinowe dla 13-latka Życzenia urodzinowe dla 14-latka Piękne i wzruszające życzenia urodzinowe dla starszego chłopca Życzenia urodzinowe na roczek dla chłopca Dzisiaj jest ważny dzień dla Ciebie i Twojej rodziny, bo nareszcie nadeszły Twoje Pierwsze Urodziny! *** W dniu tak pięknym i wspaniałym, Życzę Ci serduszkiem całym Dużo zdrowia, sto lat życia, Moc zabawek do zdobycia! *** W pierwszym wagonie olbrzymie słonie. Dalej żyrafy… lisy… niedźwiedzie… Na samym końcu...

życzenia urodzinowe dla córki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Przedstawiamy najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla córki. Sprawdzą się zarówno w przypadku małej dziewczynki, nastolatki, jak i dorosłej już kobiety. Są wzruszające, mądre, ale znajdziecie też śmieszne życzenia z przymrużeniem oka. Wszystkie są idealne, by wpisać je np. jako treść kartki urodzinowej. 

Życzenia urodzinowe dla córki, poza prezentem, tortem i głośnym śpiewaniem „sto lat”, to ważna część obchodzenia urodzin dziecka. Poprzez piękne życzenia urodzinowe można wyrazić swoje uczucie do córki. Sprawicie, że poczuje się naprawdę wyjątkowo w tym dniu (i nie tylko!). Możecie skorzystać z naszych gotowych życzeń lub jedynie zainspirować się nimi, pisząc własne. Najważniejsze, by z tych słów biła szczerość i rodzicielska miłość. Życzenia dla córki, tak samo jak życzenia urodzinowe dla syna , muszą być naprawdę niepowtarzalne.  Nasze propozycje sprawdzą się jako życzenia dla kilkulatki, nastolatki, ale będą też idealne jako życzenia na roczek .  Najpiękniejsze życzenia dla córki:  Najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla córki  Życzenia urodzinowe dla córki od obojga rodziców Życzenia urodzinowe dla córki od mamy Życzenia urodzinowe dla córki od taty Wzruszające życzenia urodzinowe dla córki Mądre życzenia urodzinowe dla córki Śmieszne życzenia urodzinowe dla córki Poważne życzenia urodzinowe dla córki Krótkie życzenia urodzinowe dla córki Życzenia urodzinowe dla nastoletniej córki Życzenia urodzinowe dla dorosłej córki Najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla córki Zebrałyśmy także najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla córki, które z pewnością sprawią jej wiele radości: W dniu urodzin przyjmij proszę, szczerych życzeń pełne kosze: w dobrym banku - sum bajecznych dzieci zdrowych, ślicznych grzecznych A urody - wciąż w rozkwicie... Niech w miłości płynie życie. *** Wiele gwiazdek jest nocą na niebie, Tyle samo najlepszych życzeń ślę właśnie do Ciebie, Dużo zdrówka, szczęścia i radości, Niech Twój śliczny uśmiech na buzi zawsze gości, By było coraz mniej złości, a więcej...

cytaty o miłosci do dziecka
adobe stock
Cytaty i przysłowia
Cytaty o miłości do dziecka: do dedykacji, na urodziny, chrzest i inne uroczystości
Cytaty o miłości do dziecka bardzo często wyrażają najpiękniejsze uczucia mamy i taty względem ukochanych pociech. Są mądrymi sentencjami, które mogą służyć za motywację i inspirację w codziennym życiu. Sprawdź, jakie propozycje cytatów o miłości do dziecka wybraliśmy dla ciebie.

Cytaty o miłości do dziecka oddają wzruszenie, radość i dumę rodziców, którzy cieszą się z przyjścia na świat swoich upragnionych dzieci. Cytaty o miłości do dziecka wyrażone w pięknych słowach mogą zostać wykorzystane podczas wielu ważnych okazji takich jak: urodziny, chrzest, pierwsza komunia święta czy ślub dziecka. Takie sentencje dla dziecka zapisane na ozdobnych kartach oprócz tego, że są zapisem najszczerszych uczuć, mogą stanowić także pamiątkę na całe życie. Możecie zainspirować się także naszymi cytatami o dzieciach .  Cytaty o miłości do dziecka Cytaty w piękny sposób pokazują, że miłość matki do dziecka nie zna granic, podobnie silne jest uczucie ojca do dziecka.  Poniższe sentencje są wzruszające, ale także bardzo inspirujące.  Dziecko to uwidoczniona miłość. – Novalis * * *  Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba. – Algernon Charles Swinburne * * * Dziecko to dar od Boga, który zakwita pod wpływem miłości. – Phil Bosmans * * * Dziecko jest chodzącym cudem — jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym. – Phil Bosmans * * *  Kiedy dziecko się śmieje – śmieje się cały świat. – Janusz Korczak * * *  Dziecko najwięcej miłości potrzebuje, wtedy gdy najmniej na nią zasługuje. – Andrzej Majewski * * *  Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka. – Dante Alighieri * * * Dzieci są skrzydłami człowieka. (przysłowie arabskie) * * *  Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów. – Graham Masterton * * * Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. – Jan Paweł II * * *  Dzieci jak są małe, to są tak słodkie, że chciałoby się je zjeść. Jak dorosną, to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz