
Wybierając łóżeczko dla swojej pociechy, chcesz żeby było przytulne, przyjazne, żeby twoje dziecko czuło się w nim bezpiecznie i miało spokojny sen.
Idziesz do sklepu, wybierasz rodzaj i kolor łóżeczka, następnie kupujesz materacyk, prześcieradełko i….czegoś ci wciąż brakuje. Wyobrażasz sobie, że twojemu maluszkowi będzie w nim samotnie. Myślisz: "Może wybiorę jakiegoś misia, czy inną przytulankę, najlepiej jakąś z pozytywką, żeby przyjemnie grała na dobranoc". Przydałaby się jeszcze kolorowa grająca karuzelka. Ale czy zastanawiałaś się, czy to wszystko nie przerazi twojego maluszka? Przecież on dopiero opuścił przytulny, spokojny świat i wszedł w całkowicie inną rzeczywistość, dlatego nie przeraź go ilością rzeczy, kolorów, dźwięków i bodźców z zewnątrz.
Pamiętaj, ze łóżeczko niemowlaka jest miejscem, gdzie ma spać i wypoczywać, a nie ruchomym placem zabaw.
Kiedy i czy warto kupować dodatkowe rzeczy do łóżeczka?
- Ochraniacz do łóżeczka
Nie musisz od razu kupować ochraniaczy do łóżeczka, ponieważ przydadzą się one dopiero później, kiedy dziecko zacznie się przemieszczać, teraz kiedy leży spokojnie nie ma ryzyka, że się poobija, bądź wsadzi rączkę, czy nóżkę pomiędzy szczebelki.
Zobacz: Ochraniacze do łóżeczka niemowlaka - typy redakcji
- Karuzelka
W pierwszym miesiącu noworodek widzi rzeczy w odległości 20-30 cm, dlatego karuzelkę możesz zawiesić w okolicy drugiego miesiąca, kiedy maluszek dostrzega więcej, umie śledzić poruszające się przedmioty i bardziej interesuje się tym, co go otacza. Taka karuzelka przyczynia się do rozwoju niemowlaka i jest dla niego niesamowitą atrakcją.
Warto wybierać karuzelki w intensywniejszych kolorach niż pastele, bo noworodek na początku widzi intensywne barwy, a nie pastele. Zobacz najlepsze karuzelki do łóżeczka niemowlaka.
Polecamy: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek
- Baldachim do łóżeczka
Baldachim jest rzeczą zbędną. Rodzice kupują baldachim bardziej dla siebie, żeby łóżeczko niemowlaka wyglądało jak u księcia, lub księżniczki, chyba że łóżeczko stoi w przeciągu, czy miejscu nasłonecznionym i wtedy taki baldachim chroni naszego maluszka.
- Przytulanki i inne grające zabawki
Nie wkładaj do łóżeczka noworodka żadnych przytulanek. Po pierwsze takie rzeczy są źródłem roztoczy, a po drugie niemowlę może przez przypadek wtulić buzię w taką przytulankę i mieć problemy z oddychaniem. Lepiej pochylić się nad łóżeczkiem dziecka, mówić do niego, śpiewać i pokazywać mu zabawkę.
Ważne: Pamiętaj, jeśli będziesz kupować zabawki dla niemowlaka sprawdzać na metce atesty, i od jakiego wieku jest zabawka.
Polecamy: Bakterie, alergeny, roztocza - ochroń przed nimi noworodka
Rzeczy, które nie powinny się znaleźć w łóżeczku noworodka:
- poduszka; noworodek powinien spać najpierw w rożku, a później w śpiworku. Wszelkie poduszki i kołderki zostaw, gdy dziecko będzie starsze
- kołderka, podobnie jak poduszka na tym etapie jest niewskazana, ponieważ może utrudniać oddychanie
- smoczek na tasiemce; to bardzo niebezpieczny gadżet, ponieważ dziecko może zaplątać się niebezpiecznie
- pluszaki
Ściągawka dla Rodziców!
Łóżeczko noworodka powinno stanowić:
- stelaż
- materacyk
- ceratkę na materacyk
- prześcieradełko
- rożek, w którym będzie spać niemowlę
Polecamy film: Zabawki w łóżeczku niemowlaka:

Łóżeczko Na początku dziecko może spać w kołysce albo w specjalnym wiklinowym koszu na kółkach (specjaliści od snu noworodków nie zalecają wspólnego spania z dzieckiem w łóżku rodziców). Tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami powinno mieć atest. Masz wtedy pewność, że materiał, z którego jest zrobione, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków. Nie ustawiaj go przy rozgrzanym kaloryferze, bo właśnie tam powietrze jest najbardziej wysuszone i najgorętsze (ciężej się wtedy oddycha i maluch nie będzie w pełni wypoczęty). Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od urodzenia. Później dobrze jest już kupić nowe, np. dziecięcy tapczanik. Są również łóżeczka niemowlęce w rozmiarach 140x70, które można później przerobić na zwykłe tapczaniki dziecięce; wystarczają do około siódmego roku życia. Materacyk Ważne, aby był nowy – bez szkodliwych dla zdrowia roztoczy i kurzu. Poza tym nowy materac nie jest zdeformowany, dzięki czemu zapobiega się przyszłym skrzywieniom kręgosłupa i innym problemom rozwojowym związanym ze spaniem w złej pozycji. Za miękki, za twardy albo z innego powodu niewygodny materacyk może uniemożliwić spokojny sen nawet największemu śpiochowi. Najlepszy jest materac elastyczny , ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Jeśli szkrab wierci się przez sen, można zabezpieczyć brzegi łóżeczka dodatkowym miękkim obiciem lub od razu wyłożyć je materacykiem, który ma boki zawijane ku górze. Czytaj też: Uwaga na robaki w materacach dla dzieci Kołderka Na początku dziecku wystarczy rożek zapinany na rzep i kocyk. Prawdziwa pościel przyda się starszemu niemowlakowi. Wybierając kołderkę, zwróć uwagę, czym jest wypełniona, zwłaszcza gdy maluch jest alergikiem (pierze może go uczulać!). Wtedy najlepsza dla niego jest pościel ze specjalnego włókna poliestrowego,...

Układanie noworodka na plecach gwarantuje mu bezpieczny sen, choć jest to dla niego zupełnie nieznana pozycja. Przez ostatnie tygodnie ciąży szykujące się do narodzin dziecko miało ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulną, ciasną przestrzeń, jaki dziecko miało do dyspozycji w brzuchu mamy. Podpowiadamy, jak układać noworodka, aby zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo. Dlaczego zaleca się układanie noworodka do snu na plecach? Leżenie na wznak to wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do spania dla dziecka. W ten sposób można układać do snu noworodka w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Pozycja na plecach jest bezpieczna, ale warto ją zmieniać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – lekarz może zalecić częste układanie malucha na brzuszku. Jeśli dziecko uśnie w tej pozycji, rodzic powinien mieć je stale na oku (patrz niżej). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku. Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki. Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki? Noworodki powinny spać bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać , poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od...

Nie ma jednej książkowej pory, by zrezygnować z niemowlęcego łóżeczka. Każdy maluszek jest inny, a także zasady w każdym domu mogą się różnić, np. dzieci, które śpią zazwyczaj z rodzicami ciężej przestawić na samodzielne spanie w dużym łóżku. Zdaniem specjalistów im dziecko mniejsze, tym lepiej znosi taką zmianę, więc nie warto zwlekać. Dobrym momentem jest okolica drugich urodzin. Dziecku w tym wieku zwyczajnie robi się ciasno i niewygodnie w niemowlęcym łóżeczku. Wielka zmiana małego łóżeczka Pamiętaj, że choć to "tylko" zmiana łóżka, dla dziecka jest to bardzo duża zmiana. Warto ten proces przeprowadzać stopniowo i etapami. Najpierw pozwól dziecku spać bez bocznych szczebelków, a niektóre niemowlęce łóżeczka mają odczepiany cały front (możesz profilaktycznie położyć materac na podłodze, jeśli się boisz, że dziecko wypadnie). Rozmawiaj i tłumacz, jaka wkrótce będzie inaczej. W naszym przypadku było nieco prościej, bo dziecko zostało w pokoju po zmianie łóżka, a to my się wynieśliśmy. Jednak jeśli zmiana łóżka wiąże się z "wyprowadzeniem się" maluszka z sypialni pamiętaj, że musisz dziecko także na to przygotować. Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziewczynki – zainspiruj się! Jeśli w domu pojawi się kolejne dziecko, staraj się unikać argumentu, że"musi oddać bratu lub siostrze łóżeczko." To kiepski początek nowej znajomości. Rodzice, którzy mają już za sobą zmianę łóżka, chwalą sobie przygotowanie dziecka poprzez wychwalanie zmiany. Opowiadają o tym, że jak fajnie będzie spać we własnym pokoiku w nowym łóżeczku. Jeśli łóżeczko będzie zupełnie eliminowane, warto je rozkładać i rozkręcać bez obecności dziecka , by uniknąć niepotrzebnego płaczu. Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca – garść dobrych pomysłów Co...