Jak rozpoznać skoki rozwojowe?
Skoki rozwojowe dość łatwo rozpoznać, bo towarzyszą im charakterystyczne objawy. Jeśli jesteś mamą małego dziecka, koniecznie powinnaś je poznać. Tutaj sprawdzisz także, co to jest skok rozwojowy i jak dugo trwa.
Skok rozwojowy to pewnego rodzaju teoretyczne założenie naukowców o skokowym tempie pojawiania się nowych umiejętności u małego dziecka. Coś na zasadzie: wczoraj jeszcze nie raczkowało, a dziś już to robi. Jednak teorię o istnieniu skoków rozwojowych część badań potwierdza, inne tego nie robią. Faktem jest natomiast, że w pierwszym roku życia zmiany w rozwoju dziecka są najbardziej spektakularne.
Co to jest skok rozwojowy i ile trwa
Skokiem rozwojowym nazywa się bardzo gwałtowny rozwój układu nerwowego dziecka – następuje on w ciągu kilku dni, zazwyczaj w ciągu tygodnia. Skok rozwojowy umożliwia dziecku osiągnięcie przełomowych umiejętności emocjonalnych, społecznych i ruchowych. W ciągu pierwszych 18 miesięcy życia dziecka obserwuje się aż 10 skoków rozwojowych, z czego siedem przypada na pierwszy rok życia, a trzy na drugi.
Wyróżnia się następujące skoki rozwojowe niemowlęcia i dwulatka:
- Pierwszy skok rozwojowy – ok. 5 tygodnia życia
Jak go rozpoznać? Niemowlę zaczyna uważnie się przyglądać, zwraca uwagę na dźwięki, reaguje na zapachy, płacze łzami i zaczyna się uśmiechać.
- Drugi skok rozwojowy – 7-9 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Niemowlę zaczyna bawić się rączkami, interesuje je muzyka, zaczyna głużyć.
- Trzeci skok rozwojowy – 11-12 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Niemowlę zaczyna się śmiać, wkłada wszystko do buzi, potrafi skoordynować ruch oczu z ruchem głowy – śledzi poruszające się przedmioty.
- Czwarty skok rozwojowy – 14-19 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Niemowlę chwyta zabawkę, reaguje na swoje imię, cmoka, robi ze śliny bańki, pokrzykuje z radości.
- Piąty skok rozwojowy – 22-26 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Dziecko odróżnia rodzinę od obcych, przygląda się obrazkom w książeczkach, siada, chwyta przedmioty palcami, a nie całą dłonią. Podobno to najgorszy skok rozwojowy.
- Szósty skok rozwojowy – 33-37 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Dziecko zaczyna inicjować zabawę, robi miny do lustra, widzi podobieństwa między przedmiotami, próbuje raczkować.
- Siódmy skok rozwojowy – 41-46 tydzień życia
Jak go rozpoznać? Dziecko naśladuje odgłosy zwierząt, zaczyna bawić się sorterem, próbuje rysować, mówi kilka słów, próbuje chodzić.
- Ósmy krok rozwojowy – 14-16 miesiąc życia
Jak go rozpoznać? Dziecko zaczyna chodzić, próbuje wchodzić po schodach, świadomie mówi „mama”, „tata”, wykonuje proste polecenia, umie klaskać.
- Dziewiąty krok rozwojowy – 17-19 miesiąc życia
Jak go rozpoznać? Dziecko schyla się i podnosi przedmioty, robi „pa, pa”, bawi się w „kosi-kosi łapci”, próbuje łączyć słowa w zdania.
- Dziesiąty skok rozwojowy – 20-21 miesiąc życia
Jak go rozpoznać? Dziecko wchodzi i schodzi po schodach, pije z kubeczka, je łyżeczką, ustawia klocek na klocku.
Jedenastym skokiem rozwojowym często nazywa się bunt dwulatka. To czas, kiedy dziecko zaczyna się sprzeciwiać rodzicom, nie chce wykonywać poleceń, ale z drugiej strony mówi już prostymi zdaniami, potrafi zdjąć z siebie ubrania, kopie piłkę.
Objawy skoku rozwojowego, czyli jak rozpoznać skoki rozwojowe
To, że zbliża się skok rozwojowy, można u niektórych dzieci rozpoznać po ich zachowaniu. Ponieważ układ nerwowy dość nagle zaczyna odbierać i przetwarzać coraz więcej bodźców, jest to dla małego organizmu obciążające. Dlatego zanim nastąpi przełom, czyli dokona się skok rozwojowy, maluch może:
- mieć problemy z zasypianiem,
- spać niespokojnie, wybudzać się,
- marudzić,
- często płakać,
- nie mieć apetytu,
- chcieć ciągle być na rękach, przytulać się.
Takie zachowanie może wskazywać na to, że układ nerwowy dziecka jest w trakcie rozwijania się i przyzwyczajania do nowych możliwości. Ale uwaga! Podobnie mogą zachowywać się dzieci chore. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady pediatry.
Zwykle, gdy już objawy skoku rozwojowego przechodzą, okazuje się, że dziecko właśnie potrafi coś nowego. Dlatego rodzice maluchów muszą uzbroić się w cierpliwość i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych momentach. Najczęściej takie zmienione zachowanie dziecka trwa około tygodnia, choć może się wydłużyć.
Sprawdź też: