
Dr Grażyna Miksa jest pediatrą, specjalistą medycyny rodzinnej i alergologiem.
Czy atopowe zapalenie skóry łatwo odróżnić od innych chorób skóry?
Łatwo to może nie, ale można je odróżnić. AZS to choroba o przewlekłym przebiegu, trwa wiele tygodni i miesięcy. Zmiany pojawiają się w charakterystycznych miejscach.
U niemowląt są to policzki (czerwone, lakierowane), wyprostne części ramion, uda, podudzia, brzuch, plecki. U dzieci w wieku przedszkolnym zmiany pojawiają się w zgięciach łokciowych, dołach podkolanowych, na nadgarstkach.
Do tego dochodzi swędzenie skóry – nie ma AZS, jeśli nie ma świądu skóry! Ważny jest też wywiad rodzinny: czy ktoś w rodzinie ma jakąś postać alergii.
Czytaj też: Prof. Piotr Kuna - alergia u dzieci jest coraz częstsza. Dlaczego?
Coraz więcej mówi się, że podstawą leczenia AZS jest dobra pielęgnacja. Jak dbać o skórę dziecka z AZS?
Pierwotną przyczyną AZS jest nieprawidłowa budowa skóry. Dlatego podstawą leczenia jest umiejętna pielęgnacja skóry.
Kąpiele powinny być w letnio ciepłej wodzie, krótkie, nie powinny trwać dłużej niż 3-5 minut. Koniecznie do wody trzeba dodać emolient, czyli substancję, która uzupełnia brakujące lipidy w skórze.
Emolienty powinno się dodawać w ostatnich 2-3 minutach kąpieli. Po umyciu dziecko trzeba wytrzeć bardzo delikatnie, przed dotyk. Najlepiej, by na skórze pozostało trochę wilgoci.
W ciągu dwóch minut po kąpieli na skórę trzeba nałożyć preparat pielęgnacyjny: balsam, krem, maść, która przytrzyma wilgoć w skórze.
Jak często smarować skórę?
Kosmetyki nakładamy cienko, ale często: tak, by skóra nie była sucha: co najmniej 2-3 razy dziennie. W ciężkich postaciach azs niektóre obszary skóry muszą być smarowane nawet co 2-3 godziny.
Czytaj też: AZS w pigułce - najważniejsze informacje o przyczynach i leczeniu
Łatwo dobrać dobry kosmetyk na AZS?
Wybór kosmetyków nie jest łatwy.
Jest dużo dermokosmetyków na AZS. Bywa, że te bardzo dobre, które zawierają dużo aktywnych substancji, mogą wyzwalać efekt pieczenia, szczypania. Nie znaczy to, że dziecko jest uczulone, tylko skóra jest tak zadrażniona, że nie toleruje danej substancji albo jest jej za dużo. Wtedy trzeba stosować łagodniejsze kosmetyki natłuszczające.
Co jest lepsze dla dziecka: krem, balsam, maść?
Kosmetyki muszą być dobrane do skóry dziecka, pory roku, a często też miejsca, na które je stosujemy.
Zwykle na zmiany suche stosuje się tłuste kremy, balsamy, maści, a na zmiany wysiękowe, sączące się – preparaty w postaci lekkiej.
Czy można stosować kosmetyki zawierające środki konserwujące?
Preparaty gotowe często mają długi czas przydatności do użycia, zawierają substancje konserwujące. Dziecko może zareagować na nie uczuleniem. W takim przypadku zalecamy preparaty robione, na receptę, bez środków konserwujących. W najcięższych postaciach AZS opieramy się na maściach robionych, które nie zawierają konserwantów. Są bardzo dobrze tolerowane.
To prawda, że objawy atopowego zapalenia skóry nasila zbyt ciepłe ubieranie? Dlaczego?
Nie można dziecka przegrzewać, bo pot działa drażniąco. Ubrania powinny być z przewiewnych, naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny, mogą mieć domieszkę jedwabiu. Trzeba je prać w środkach hypoalergicznych, najlepiej w płynach, bo łatwiej je wypłukać. Płynu nie można dodawać więcej niż zaleca producent.
Ubrania nie powinny być bardzo kolorowe, gdyż barwniki zwiększają ryzyko alergii kontaktowej. Nie mogą być wełniane, gdyż wełna często drażni.
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry musi być na diecie?
Nie zawsze jest to konieczne. Większość rodziców koncentruje się na tym, jak dziecko odżywiać, a zapomina o właściwym kąpaniu i pielęgnacji. Bywa, że AZS jest spowodowany tylko nieprawidłową budową skóry, a nie alergią.
Tylko w ok. 30-50 proc. przypadków przyczyną atopowego zapalenia skóry jest alergia pokarmowa.
Jak przekonać się, czy przyczyną AZS jest dieta?
Im cięższy przebieg AZS, tym większe ryzyko, że przyczyną jest alergia.
Najczęściej niemowlęta są uczulone na mleko, jajko, pszenicę, soję; starsze dzieci – także na orzechy, ryby, skorupiaki, owoce morza. Gdy podejrzewamy, że dziecko jest uczulone na jakiś produkt, trzeba go wyeliminować z diety na ok. 2 tygodnie. Zmiany skórne pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zjedzeniu uczulającego produktu, ale wolno ustępują – nawet do dwóch tygodni.
Jeśli AZS towarzyszą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, krew w stolcu, to ten okres diety trzeba wydłużyć nawet do 4 tygodni. Potem robimy próbę prowokacji: wprowadzamy z powrotem alergen do diety, oczywiście stopniowo i w małych ilościach, zwracając uwagę, czy stan skóry się poprawia.
Diagnostyka alergii pokarmowej jest trudna, musi być przeprowadzona przez lekarza.
Czy dziecko wyrośnie z AZS?
Nie. Zwykle dziecko wyrasta z alergii pokarmowej, ale z AZS - nie! Choć przez wiele lat choroba może nie dawać żadnych objawów. Po pewnym czasie mogą one jednak nawrócić, np. w wieku szkolnym, gdy dziecko zaczyna jeść bardziej przetworzoną żywność zawierającą konserwanty, barwniki, sztuczne dodatki smakowe. Bywa, że objawy nawracają w wieku dorosłym.
Dlatego trzeba cały czas pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry.
Czytaj też: