Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dr Grażyna Miksa
Archiwum prywatne
Zdrowie

Krem, maść, balsam: jak pielęgnować dziecko z AZS - ważna rozmowa z ekspertem!

W leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsza jest dobra pielęgnacja. Każdy błąd widać od razu na skórze dziecka - mówi dr Grażyna Miksa, alergolog: jedna z niewielu lekarzy alergologów, którzy dobrze znają się na leczeniu skóry dzieci z AZS.

Dr Grażyna Miksa jest pediatrą, specjalistą medycyny rodzinnej i alergologiem.

Czy atopowe zapalenie skóry łatwo odróżnić od innych chorób skóry?

Łatwo to może nie, ale można je odróżnić. AZS to choroba o przewlekłym przebiegu, trwa wiele tygodni i miesięcy. Zmiany pojawiają się w charakterystycznych miejscach.
U niemowląt są to policzki (czerwone, lakierowane), wyprostne części ramion, uda, podudzia, brzuch, plecki. U dzieci w wieku przedszkolnym zmiany pojawiają się w zgięciach łokciowych, dołach podkolanowych, na nadgarstkach.
Do tego dochodzi swędzenie skóry – nie ma AZS, jeśli nie ma świądu skóry! Ważny jest też wywiad rodzinny: czy ktoś w rodzinie ma jakąś postać alergii.

Czytaj też: Prof. Piotr Kuna - alergia u dzieci jest coraz częstsza. Dlaczego?

Coraz więcej mówi się, że podstawą leczenia AZS jest dobra pielęgnacja. Jak dbać o skórę dziecka z AZS?

Pierwotną przyczyną AZS jest nieprawidłowa budowa skóry. Dlatego podstawą leczenia jest umiejętna pielęgnacja skóry.
Kąpiele powinny być w letnio ciepłej wodzie, krótkie, nie powinny trwać dłużej niż 3-5 minut. Koniecznie do wody trzeba dodać emolient, czyli substancję, która uzupełnia brakujące lipidy w skórze.
Emolienty powinno się dodawać w ostatnich 2-3 minutach kąpieli. Po umyciu dziecko trzeba wytrzeć bardzo delikatnie, przed dotyk. Najlepiej, by na skórze pozostało trochę wilgoci.
W ciągu dwóch minut po kąpieli na skórę trzeba nałożyć preparat pielęgnacyjny: balsam, krem, maść, która przytrzyma wilgoć w skórze.
Jak często smarować skórę?
Kosmetyki nakładamy cienko, ale często: tak, by skóra nie była sucha: co najmniej 2-3 razy dziennie. W ciężkich postaciach azs niektóre obszary skóry muszą być smarowane nawet co 2-3 godziny.

Czytaj też: AZS w pigułce - najważniejsze informacje o przyczynach i leczeniu

Łatwo dobrać dobry kosmetyk na AZS?

Wybór kosmetyków nie jest łatwy.
Jest dużo dermokosmetyków na AZS. Bywa, że te bardzo dobre, które zawierają dużo aktywnych substancji, mogą wyzwalać efekt pieczenia, szczypania. Nie znaczy to, że dziecko jest uczulone, tylko skóra jest tak zadrażniona, że nie toleruje danej substancji albo jest jej za dużo. Wtedy trzeba stosować łagodniejsze kosmetyki natłuszczające.

Co jest lepsze dla dziecka: krem, balsam, maść?

Kosmetyki muszą być dobrane do skóry dziecka, pory roku, a często też miejsca, na które je stosujemy.
Zwykle na zmiany suche stosuje się tłuste kremy, balsamy, maści, a na zmiany wysiękowe, sączące się – preparaty w postaci lekkiej.

Czy można stosować kosmetyki zawierające środki konserwujące?

Preparaty gotowe często mają długi czas przydatności do użycia, zawierają substancje konserwujące. Dziecko może zareagować na nie uczuleniem. W takim przypadku zalecamy preparaty robione, na receptę, bez środków konserwujących. W najcięższych postaciach AZS opieramy się na maściach robionych, które nie zawierają konserwantów. Są bardzo dobrze tolerowane.

To prawda, że objawy atopowego zapalenia skóry nasila zbyt ciepłe ubieranie? Dlaczego?

Nie można dziecka przegrzewać, bo pot działa drażniąco. Ubrania powinny być z przewiewnych, naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny, mogą mieć domieszkę jedwabiu. Trzeba je prać w środkach hypoalergicznych, najlepiej w płynach, bo łatwiej je wypłukać. Płynu nie można dodawać więcej niż zaleca producent.
Ubrania nie powinny być bardzo kolorowe, gdyż barwniki zwiększają ryzyko alergii kontaktowej. Nie mogą być wełniane, gdyż wełna często drażni.

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry musi być na diecie?

Nie zawsze jest to konieczne. Większość rodziców koncentruje się na tym, jak dziecko odżywiać, a zapomina o właściwym kąpaniu i pielęgnacji. Bywa, że AZS jest spowodowany tylko nieprawidłową budową skóry, a nie alergią.
Tylko w ok. 30-50 proc. przypadków przyczyną atopowego zapalenia skóry jest alergia pokarmowa.

Jak przekonać się, czy przyczyną AZS jest dieta?

Im cięższy przebieg AZS, tym większe ryzyko, że przyczyną jest alergia.
Najczęściej niemowlęta są uczulone na mleko, jajko, pszenicę, soję; starsze dzieci – także na orzechy, ryby, skorupiaki, owoce morza. Gdy podejrzewamy, że dziecko jest uczulone na jakiś produkt, trzeba go wyeliminować z diety na ok. 2 tygodnie. Zmiany skórne pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zjedzeniu uczulającego produktu, ale wolno ustępują – nawet do dwóch tygodni.
Jeśli AZS towarzyszą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, krew w stolcu, to ten okres diety trzeba wydłużyć nawet do 4 tygodni. Potem robimy próbę prowokacji: wprowadzamy z powrotem alergen do diety, oczywiście stopniowo i w małych ilościach, zwracając uwagę, czy stan skóry się poprawia.
Diagnostyka alergii pokarmowej jest trudna, musi być przeprowadzona przez lekarza.

Czy dziecko wyrośnie z AZS?

Nie. Zwykle dziecko wyrasta z alergii pokarmowej, ale z AZS - nie! Choć przez wiele lat choroba może nie dawać żadnych objawów. Po pewnym czasie mogą one jednak nawrócić, np. w wieku szkolnym, gdy dziecko zaczyna jeść bardziej przetworzoną żywność zawierającą konserwanty, barwniki, sztuczne dodatki smakowe. Bywa, że objawy nawracają w wieku dorosłym.
Dlatego trzeba cały czas pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry.

Czytaj też:

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie
Skóra małego alergika
Choć coraz więcej dzieci cierpi na choroby alergiczne skóry, wciąż wiemy o nich zbyt mało. Wyjaśniamy najczęstsze nieporozumienia.

Szorstkie, suche rumieńce na policzkach mogą świadczyć o alergii Prawda. To często pierwszy objaw najbardziej rozpowszechnionej choroby alergicznej skóry – zapalenia atopowego , zwanego popularnie skazą białkową. Najpierw policzki niemowlęcia stają się zaczerwienione i zaczynają się łuszczyć, potem czerwone plamy pokazują się za uszami, na skórze szyi, rąk, przedramion i pośladków, a także w zgięciach stawowych: pod kolanami, na nadgarstkach. U starszych dzieci zamiast liszajowatych plam mogą się pojawiać na skórze swędzące grudki. Choroby alergiczne skóry to skutek wyłącznie nieodpowiedniej diety Nieprawda. Podawanie niemowlęciu mleka krowiego to najczęstsza przyczyna zachorowań na atopowe zapalenie skóry (azs). Mogą je też wywoływać alergeny wziewne (roztocza, pleśnie, pyłki, sierść) i środki chemiczne (detergenty, barwniki spożywcze, konserwanty, zanieczyszczenia chemiczne wody i powietrza). Niebezpieczny jest również bezpośredni kontakt skóry z alergenami, takimi jak pierze, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Często występująca u dzieci pokrzywka tylko w 30 proc. przypadków jest spowodowana przez alergeny pokarmowe. Najczęściej winne są jaja, mleko i drożdże, a także owoce, głównie truskawki, banany i pomarańcze. Szczególną ostrożność trzeba zachowywać wobec konserw, margaryn, peklowanych i wędzonych wędlin oraz chipsów – dodawane do nich środki chemiczne mogą wywoływać chorobę. Za pokrzywki odpowiedzialne są często pasożyty (glista ludzka), a także przyjmowane leki – m.in. penicylina, aspiryna i biseptol. Alergia ujawnia się w momencie wprowadzania do diety dziecka nowych pokarmów Nieprawda. Alergia najczęściej pojawia się w okresie rozszerzania diety lub wprowadzania mieszanki mlecznej po zaprzestaniu karmienia piersią. Ale u niemowląt ze skłonnością do uczuleń pierwsze niepokojące objawy mogą wystąpić w...

10592486-521x693.jpg
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada. Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później). najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki. Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki. występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką). Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog. Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie. Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić,...

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Przełomowe odkrycie: jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie!
Atopowe zapalenie skóry to nie tylko alergia, ale też bakterie, szczeliny w naskórku i brak w nim specyficznego białka - filagryny. Odkrywanie nowych przyczyn AZS powoduje, że można tę chorobę leczyć inaczej, niż to się wydawało - mówi dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Dane są alarmujące: co piąte dziecko ma atopowe zapalenie skóry . Choroba dotyczy głównie najmłodszych – 85 proc. ma mniej niż pięć lat. O AZS narosło wiele mitów, próbujemy je wyjaśniać. Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć wyjaśnia dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , dermatolog. Czy zmiany skórne u niemowlęcia oznaczają AZS? Nie zawsze. Po to, by zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, muszą być spełnione trzy z czterech cech. Pierwsza to świąd skóry , druga – nawrotowy i przewlekły przebieg choroby , trzecia – cechy atopii w rodzinie (mama, tata, wujek, ciocia, rodzeństwo – ktoś chorujący np. na astmę alergiczną , alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek). Czwarta cecha to określony wygląd i lokalizacja zmian . U niemowląt najczęściej występują one na policzkach (wyglądają wtedy jak lakierowane), rękach i nogach oraz na skórze głowy. U starszego dziecka problemy najczęściej widać w zgięciach łokci, kolan, na szyi, choć możliwe jest zajęcie prawie całej skóry (to tzw. erytrodermia). Najbardziej przykrym objawem jest świąd . Dziecko jest wtedy niespokojne, źle sypia, drapie się, co podrażnia zmiany skórne i nasila objawy. Pojawiają się nadżerki, czasem z nadkażeniem, co powoduje ból.   Czy przyczyną AZS jest alergia? Nie zawsze. Przyczyn AZS jest wiele. Dziecko rzeczywiście może reagować alergią na pewne czynniki, np. niektóre pokarmy, roztocza kurzu domowego , pleśnie. Ale mogą też występować reakcje, które nazywamy pseudoalergicznymi (dlatego w przypadku AZS często testy nie potwierdzają alergii). Inny powód to zbyt mała ilość naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Jest to spowodowane brakiem w naskórku specyficznego białka – filagryny . Gdy czynnika nawilżającego jest za mało, woda ucieka z naskórka, a jednocześnie tworzą się w nim szczeliny, przez które mogą przenikać w głąb...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak