krew w kale u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Krew w kale u dziecka: świeża, utajona, ze śluzem. Co oznacza krew w stolcu dziecka?

Krew w kale u dziecka najczęściej pojawia się z powodu alergii na białko mleka krowiego. Czasami jest to objaw krwawienia z układu pokarmowego i wtedy trzeba ustalić, na którym odcinku dochodzi do krwawienia, poszukać przyczyny problemu i ją wyeliminować.

Krew w kale u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców i wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej jest to spowodowane alergią pokarmową. Także kolor krwi w kale może wiele powiedzieć o powodach jej wystąpienia. Sprawdź, co może spowodować pojawienie się krwi, także utajonej, w kale u dziecka.

Spis treści:

 1. śluz z krwią w kale dziecka
 2. krew w kale u dziecka przy biegunce
 3. świeża krew w kale u dziecka
 4. krew w kale dziecka po antybiotyku

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

Krew w kale u dziecka

Krew w kupie dziecka najczęściej objawia się w postaci niewielkich pasm krwi w kale. Krew może być jawna i widoczna gołym okiem lub utajona, wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych.

Jawna krew w kale u dziecka może przybrać postać:

 • czerwonych stolców – występują jedynie niteczki świeżej krwi na stolcu lub skrzepy krwi w kale; świadczy to o tym, że krwawienie nastąpiło z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • czarnych nitek w kupce niemowlaka, czarnych stolców – krew uległa przemianom w żołądku i utlenieniu, co może wskazywać na to, że krwawienie ma miejsce w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
 • czasami pasmom krwi towarzyszy śluz w kale dziecka


Im ciemniejsza krew w kupce niemowlaka lub kale u dziecka, tym krwawienie w przewodzie pokarmowym położone jest wyżej, i odwrotnie.

Krew utajona w kale u dziecka

Krew utajona w kale u dziecka może pojawić się wskutek chorób układu pokarmowego, szczeliny odbytu, zaparcia, alergii pokarmowych. Krwi utajonej w stolcu dziecka nie da się zaobserwować gołym okiem, ale stwierdza się obecność krwi w stolcu u dziecka za pomocą testów. Można je kupić w aptece i zastosować w domu, ale oczywiście są także sposoby laboratoryjne wykrywania tej nieprawidłowości. Istnieją dwie metody wykrywania krwi utajonej w kale:

 • gwajakolowa – wykrywa hem w kale. Aby test był wiarygodny, trzeba oddać kał do badania z trzech różnych dni.
 • immunochemiczna – wykrywa globinę w kale i jest czulszy, gdyż reaguje na mniejsze stężenia. Także trzeba oddać do badania 3 próbki kału.


Używając testu z apteki, trzeba nanieść na odpowiednie miejsce próbkę kału i poczekać na wynik. Po kilku minutach pojawi się albo jeden pasek – wynik ujemny, albo dwa paski – wynik dodatni oznaczający obecność krwi utajonej w kale.

Aby wyniku testów były wiarygodne, z diety dziecka trzeba na minimum 3 dni przed pobraniem próbki wyeliminować czerwone i białe mięso, duże ilości witaminy C, rzodkiewkę, rzepę, kalafiora, pasternak, brokuły i ewentualnie preparaty z żelazem.

Co oznacza krew w kale u dziecka?

Najczęstszą przyczyną obecności krwi w kale u dziecka są:

Śluz z krwią w kale u dziecka może świadczyć o alergicznym zapaleniu jelita grubego. Na ogół jest ono spowodowane alergią na białko mleka krowiego; dziecko może mieć biegunki lub zaparcia, słabo przybierać na wadze, mieć bóle brzucha, kał może być pienisty.
Krew w kale u dziecka przy biegunce może sugerować infekcję (biegunkę infekcyjną). Krwista, śluzowata biegunka pojawia się w wyniku zakażenia wirusowego (rotawirusem, adenowirusem) lub bakteryjnego (salmonelloza, shigelloza).
Świeża krew w kale u dziecka często występuje przy zaparciach. Dochodzi do podrażnienia śluzówki odbytnicy podczas oddawania twardych, zbitych stolców; pojawia się w nich żywoczerwona krew.
Krew w kale u dziecka po antybiotyku – jest to powikłanie stosowania antybiotyków. Częściej występuje, gdy stosowane są antybiotyki z lekami będącymi inhibitorami pompy protonowej. Pojawia się wtedy podbiegnięta krwią biegunka wywołana bakterią Clostridium difficile.

Krew w kale u dziecka może być także wynikiem podrażnienia skóry (przy odparzeniu pieluszkowym) lub może pochodzić z dróg rodnych u dziewczynek (delikatne krwawienie może wynikać ze zmian hormonalnych).

W bardzo rzadkich przypadkach krew w kupie dziecka może być spowodowana poważnymi schorzeniami, takimi jak: malrotacja jelit (skręcenie się jelit i zatrzymanie wydalania kału), choroba Crohna, wgłobienie (jelito cienkie wsuwa się w inną część jelita), zapalenie jelita grubego.


Najczęstszymi przyczynami krwi w kale noworodków jest: uraz odbytu, choroba krwotoczna, martwicze zapalenie jelit, wady naczyń krwionośnych oraz choroba Hirschsprunga.

Krew w kale u dziecka – kiedy do lekarza?

Najczęściej krwawienie z przewodu pokarmowego u dzieci ma łagodny przebieg. Mimo to zawsze niezbędna jest specjalistyczna diagnostyka, która wykluczy poważne przyczyny występowania krwi w kale u dziecka. Szczególnie niepokojące dla rodziców powinny być towarzyszące krwi w kale dziecka:

 • wysoka gorączka,
 • brak apetytu,
 • rozdrażnienie lub ciągły płacz,
 • prężenie się i zwijanie się dziecka z bólu,
 • zaparcie.


Każdy przypadek obecności krwi w kale u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem. W poszukiwaniu przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego może zostać zlecone badanie radiologiczne, endoskopowe, ultrasonograficzne oraz badanie kału w kierunku bakterii i pasożytów.

Nie zwlekaj z pójściem do lekarza, jeżeli zauważysz nagłe nasilone krwawienie z przewodu pokarmowego oraz pogarszanie się stanu ogólnego dziecka, np. nasilony, okresowy niepokój świadczący o napadowych bólach brzucha. Nasilone krwawienie może stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Jak leczyć krew w kale u dziecka

Częstą przyczyną obecność krwi w kale niemowlęcia i dziecka jest alergiczne zapalenie jelita grubego, powstałe na skutek alergii na białko mleka krowiego.

W takiej sytuacji trzeba zastosować dietę stosowaną przy skazie białkowej, polegającą na całkowitym wykluczeniu z diety dziecka mleka i jego przetworów. Jeżeli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, dietę eliminacyjną stosuje się także w jadłospisie mamy.

Po wprowadzeniu diety eliminacyjnej krew w kale u dziecka może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Jeżeli po ok. 6 tygodniach od jej wprowadzenia objawy utrzymują się nadal, konieczne jest rozważenie innych przyczyn krwi w stolcu.

U dzieci karmionych mieszankami mlecznymi i u tych, u których dieta eliminacyjna u matki okazała się niewystarczająca, stosuje się hydrolizaty mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy.

Przy rozszerzaniu diety dziecka z alergią na mleko krowie trzeba pamiętać o tym, że maluch nie może spożywać:

 • przetworów mlecznych, np. mleka, masła, serów, śmietany, jogurtu, lodów, 
 • deserów mlecznych i innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło,
 • nie zaleca się także wprowadzania mleka koziego i jego przetworów – jego alergeny są podobne do alergenów mleka krowiego i istnieje bardzo duże ryzyko alergii krzyżowej.
Jeżeli krew w kale u dziecka wywołana jest czynnikami chorobowymi, konieczne jest specjalistyczne leczenie. W rzadkich przypadkach dziecko może wymagać zabiegów chirurgicznych.


Zobacz też:

edipresse.PAI300000024.JPG
Edipresse
Pielęgnacja
Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Pierwsza kupa, którą robi dziecko po przyjściu na świat, wygląda przerażająco - jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. Nie ma powodu do niepokoju - to smółka , która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje. Kolory kupki noworodka Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączamy nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa. Ale kupa malucha nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Zdarza się też: • Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka. „Książkowe” złociście żółte kupy robią dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami. • Zielona kupa noworodka. Generalnie nie powinna taka być, jednak spokojnie: za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak zawartość kolejnych pieluch nadal wygląda podejrzanie, wybierz się do pediatry. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Dieta karmiącej mamy - gotowy jadłospis. • Biała lub niemal biała kupa noworodka. Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. • Czarna albo ciemnozielona kupa noworodka. Za...

Zielona biegunka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?
Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.

Zielony kolor stolca u dziecka może być spowodowany wprowadzeniem do diety zielonych warzyw: sałaty, roszponki, szpinaku i innych zielonych roślin. Zielone zabarwienie kupy daje też obecność żółci w kale, zwłaszcza przy biegunce, kiedy żółć nie zdąża zmienić koloru na brązowy i barwi odchody na zielono. Czasami przyczyną zielonej biegunki u dziecka jest również zakażenie bakteryjne.  Przyczyny zielonej biegunki u dziecka Zielona biegunka wywołana zielonymi pokarmami lub obecnością żółci w kale, która trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, np. gorączka, nie jest powodem do niepokoju. Jednak zielona biegunka trwająca ponad jeden dzień, połączona ze skurczowymi bólami brzucha, wymiotami, obecnością w kupce niemowlaka lub dziecka ropy, krwi lub śluzu, świadczy o zakażeniu układu pokarmowego bakteriami, np. salmonellą. Czytaj też: O czym świadczy biegunka z krwią u dziecka   Gorączka połączona z  biegunką u dziecka może świadczyć o zakażeniu, w którym doszło do przeniknięcia bakterii z jelit do krwi, czyli do do rozszerzenia się stanu zapalnego z układu pokarmowego na cały organizm. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy mikroflora jelitowa dziecka jest zaburzona i nie stanowi bariery ochronnej dla mikroorganizmów chorobotwórczych.   Inne przyczyny zielonej biegunki u dziecka: zakażenie rotawirusami alergia na składnik pokarmowy (biegunce może towarzyszyć wysypka) zmiana mleka matki na mleko modyfikowane bogate w żelazo żółtaczka przyjmowanie antybiotyków. Diagnozowanie i leczenie zielnej biegunki u dzieci W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza wywiad i może zlecić wykonanie badania ogólnego kału oraz badania bakteriologicznego czy mikrobiologicznego, które pozwala wykryć lub wykluczyć obecność grzybów lub...

śluz w kupce niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Śluz w kupce niemowlaka: jak wygląda i co oznacza? Czy biały śluz i nitki śluzu są groźne?
Śluz w kupce niemowlaka pojawia się dość często i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może być objawem alergii pokarmowej, infekcji rotawirusowej lub zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka i kiedy wymaga leczenia.

Śluz w kupce niemowlaka często budzi niepokój rodziców, zwłaszcza że wygląd kupy dziecka może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Śluz w kupce może oznaczać, że doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jednak o tym, czy jest groźny, decydują także inne czynniki. Ważne jest, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka, i czy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból brzuszka czy gorączka. Śluz w kupce niemowlaka: Objawy: jak wygląda śluz w kupce? Przyczyny: co oznacza śluz w kupce? Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym Kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią Śluz w kupce: jakie badania? Leczenie śluzu w kupce Nieleczony śluz w kupce: powikłania Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka? Śluz w kupce niemowlaka zazwyczaj jest niewidoczny i pojawia się w niewielkiej ilości. Łatwo go przeoczyć. Nie wpadaj jednak w panikę od razu, gdy go zauważysz, bo śluz w naturalny sposób występuje w jelicie grubym. Jego zadaniem jest przesuwanie treści jelitowej oraz ochrona ścian żołądka i jelit przed działaniem kwasów i enzymów. Czasem jednak pojawia się dużo śluzu w kupce niemowlaka . Wtedy łatwo go dostrzec. Rodzice obserwują też biały śluz w kupce lub białawe czy żółtawe nitki śluzu przypominające katar. Często są one widoczne w przypadku problemów z wypróżnianiem. Co oznacza śluz w kupce niemowlaka? Dużo śluzu w kupce niemowlaka to objaw, który powinien wzmóc czujność rodziców. Zwiększona i utrzymująca się obecność śluzu oznacza, że maluch może zmagać się z problemami układu pokarmowego. Przyczyną śluzu w stolcu dziecka może być: alergia pokarmowa  – uczulenie np. na mleko krowie, jajka, orzechy, nietolerancja laktozy , nietolerancja glutenu, biegunka rotawirusowa,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz