Nie da się ignorować płaczu dziecka – wiemy dlaczego!
Naukowcy odkryli, dlaczego dziecięcy płacz tak nas porusza! Sprawdź, co się dzieje z twoim mózgiem, gdy dziecko płacze.
- redakcja mamotoja.pl
Płacz dziecka jest ciężki do zniesienia dla osób dorosłych. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego tak się dzieje?
Płacz, krzyk posiada "unikalne cechy" działające na mózg, dzięki którym rzeczywiście może wywołać strach u osób, które go słyszą – wyjaśnia David Poeppel, autor nowych badań opublikowanych w "Cell Biology". Niektóre dźwięki, takie jak budzik lub alarm samochodowy mogą podobnie działać na mózg i wyzwalać strach. Próbując dowiedzieć się, dlaczego właśnie te dźwięki powodują tak natychmiastowe i silne reakcje, naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do monitorowania mózgów ludzi, którzy słuchali wielu różnych dźwięków - w tym płaczu.
Eksperyment pokazał, że krzyk miał "wyjątkową zdolność" do wywoływania aktywność w jądrze migdałowatym, które ma kluczową rolę w powstawaniu strachu. Krzyki zostały ocenione przez słuchaczy jako szczególnie przerażające, powodujące najwyższy poziom aktywacji.
Zobacz też: Rozpaczliwy płacz dziecka w nocy
Dlaczego dzieci często płaczą?
Poeppel podejrzewa, że dzieje się tak dlatego, bo dzieci mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Płaczą, krzyczą, bo dzięki temu wywołują natychmiastową aktywację ciała migdałowatego rodzica lub opiekuna.
Zobacz także
To fascynujące dowiedzieć się o tym, co dzieje się z naszym mózgiem, gdy słyszymy dziecięcy płacz.
Teraz wiem, że nazwanie mnie nadopiekuńczą matką, gdy biegnę do płaczącego dziecka, nie jest prawdziwe. Ja po prostu mam wtedy aktywne jądro migdałowate :)
Płacz dziecka okiem matki: Niech Pani zrobi coś z tym dzieckiem, żeby przestało płakać!