origami dla dzieci
fot. Adobe Stock

Origami dla dzieci – samolot, kwiaty, łabędź, tulipan, motyl i inne wzory krok po kroku

Origami dla dzieci to nie tylko zabawa, ale i trening cierpliwości, sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej. Proponujemy dzieciom 10 wzorów origami z instrukcją krok po kroku, o różnym stopniu trudności.
Ewa Janczak-Cwil
origami dla dzieci
fot. Adobe Stock
Origami dla dzieci może być fantastyczną zabawą. Jednak aby tak się stało, trzeba sobie uświadomić kilka rzeczy i usiąść do składania figurek razem z dzieckiem. Na początku pociecha będzie potrzebowała pomocy, aby nauczyć się „czytać’’ instrukcje. Po kilku wspólnie wykonanych składankach będzie gotowa do pierwszych samodzielnych prób.

Spis treści:
Origami dla dzieci – rady na start
  1. Origami krok po kroku – samolot
  2. Origami dla dzieci – kwiat
  3. Origami krok po kroku – tulipan
  4. Origami dla dzieci – łabędź
  5. Origami krok po kroku – motyl
  6. Origami dla dzieci – dinozaur
  7. Origami krok po kroku – wiatraczek
  8. Origami dla dzieci – łódeczka
  9. Origami krok po kroku – ryba
  10. Origami dla dzieci – pies

Origami dla dzieci – rady na start

Do origami dla dzieci najlepszy będzie dość cienki papier w formacie A4. Łatwo się go składa, a zrobienie dobrze złożonych krawędzi nie jest problemem – wystarczy mocno przejechać po niej palcem albo łyżeczką. To ważne, aby krawędzie były dobrze dociśnięte, bo wtedy dużo łatwiej kształtuje się figurki. Trzeba też zagięcia robić jak najprecyzyjniej.

Dobry efekt w przypadku niektórych origami daje użycie papieru kolorowego, który po jednej stronie jest biały, a po drugiej jednokolorowy. W naszych propozycjach podpowiadamy, kiedy najlepiej użyć kolorowego papieru i pokazujemy na schematach składania, jak pracować z taką dwukolorową kartką. Gotowe figurki można dodatkowo ozdobić, doklejając figurkom oczy, dorysowując łatki itp. Nadadzą one figurkom charakteru i z pewnością jeszcze bardziej spodobają się dzieciom.

Część origami robi się z prostokątnego arkusza papieru, a część z kwadratowego. Aby zrobić kwadrat z formatu A4, wystarczy złożyć kartkę tak, aby jeden krótszy brzeg złożyć z dłuższym – wierzchołek składania musi przechodzić przez narożnik kartki. Wystający pojedynczy prostokąt papieru trzeba odciąć i rozłożyć kartkę.

Jak czytać schematy składania

W konkretnym kroku składanie, które trzeba wykonać, pokazane jest linią przerywaną (w kolejnym kroku powstała w ten sposób linia będzie już ciągła). Strzałka z pętelką oznacza konieczność odwrócenia kartki na drugą stronę. W kółeczkach pokazany jest efekt, jaki chce się osiągnąć po wykonaniu pokazanego kroku. Strzałki wskazują, w którą stronę należy zaginać fragmenty papieru. Na schematach kolorami pokazano dwie strony kartki, żeby łatwiej było zrozumieć, jak zaginana jest kartka, ale dzięki temu widać też efekt, jaki powstanie w przypadku użycia dwukolorowej kartki.

Uwaga! Jeśli na podstawie samego schematu nie do końca umiesz sobie wyobrazić, co masz zrobić w konkretnych krokach, po prostu weź kartkę i zacznij składać – w czasie pracy wszystko okazuje się prostsze, niż się początkowo wydaje.

Poniżej 10 propozycji origami dla dzieci o niewysokim stopniu trudności. Poradzi sobie z nimi każdy przedszkolak. Dodatkowo podajemy w opisie stopień trudności – warto zacząć składanki od najłatwiejszych propozycji.

1. Origami krok po kroku – samolot

origami dla dzieci samolotSamolot jest jednym z najprostszych origami dla dzieci. Poradzi sobie z nim nawet maluch w wieku 3-4 lat, choć pewnie przy pierwszych próbach zabawy chętnie skorzysta z pomocy osoby dorosłej. Na podstawie tego modelu warto dziecku wytłumaczyć i pokazać, jak składać kartki w czasie zabawy origami. Wystarczy 6 prostych kroków, aby powstał samolot origami. Dziecko może go pokolorować kredkami albo od razu zrobić z zielonej kartki – tak otrzyma nowoczesny samolot wojskowy.

2. Origami dla dzieci – kwiat

origami dla dzieci kwiat
Ten kwiat origami jest dość skomplikowany (trudność średnia), ale za to bardzo efektowny. Warto go zrobić z dwukolorowego papieru. Jeśli uda wam się zrobić 5-7 takich irysów, można je dokleić do patyczków owiniętych zieloną bibułą i wręczyć taki bukiet z papieru np. z okazji Dnia Babci. Zwróćcie uwagę, że to origami składa się z kartki w kształcie kwadratu.

3. Origami krok po kroku – tulipan

origami dla dzieci tulipan
Tulipan origami jest bardzo łatwy do zrobienia. Do jego wykonania potrzebne są dwa kwadraty z papieru – jeden może być czerwony (na kwiat) a drugi zielony (na łodygę). Wystarczą papiery barwne tylko z jednej strony. Kielich kwiatu trzeba po złożeniu obu elementów przykleić do łodygi. Jeśli wykorzystacie biały papier, tulipana można po złożeniu pokolorować.

4. Origami dla dzieci – łabędź

origami dla dzieci łabędź
Łabędź origami to prosta składanka dla dzieci, którą dla najlepszego efektu można zrobić z błękitnego po jednej stronie papieru – wtedy łabędź będzie dwukolorowy, jak na obrazku powyżej. Punktem wyjścia jest arkusz papieru w kształcie kwadratu. Łabędziowi warto dorysować lub dokleić oko.

5. Origami krok po kroku – motyl

origami dla dzieci motyl
Motyl origami dla dzieci to średniej trudności składanka – lepiej aby maluch od niej nie zaczynał przygody z origami. Do jego wykonania potrzebny jest kwadratowy arkusz papieru. Po złożeniu motyla warto dodać mu czułki i ozdobić jego skrzydła. Kilka różnokolorowych motyli w różnych rozmiarach może stanowić efektowną ozdobę dziecięcego pokoju, jeśli powiesi się je u sufitu na niteczkach o zróżnicowanych długościach.

6. Origami dla dzieci – dinozaur

origami dla dzieci dinozaur
Dzieci uwielbiają dinozaury, więc ten brachiozaur z pewnością zauroczy każdego malucha. Jeśli zrobi go sam, będzie dodatkowo bardzo z siebie dymny. Do jego wykonania będzie potrzebna kwadratowa kartka papieru oraz nożyczki do wycięcia dwóch elementów, które dodatkowo wymodelują figurkę gada. Brachiozaur będzie się świetnie prezentował z oczami. Dinozaur jest średniej trudności origami dla dzieci.

7. Origami krok po kroku – wiatraczek

origami dla dzieci wiatraczek
Do jego zrobienia potrzebna jest kwadratowa kartka papieru, patyczek i krótka szpilka. Polecamy papier, którego każda strona ma inny kolor. Do wiatraczka warto usiąść z dzieckiem, aby pomóc mu umocować wiatraczek na patyczku. Sama składanka nie jest specjalnie trudna. Aby wiatraczek obracał się na wietrze, trzeba nieco poszerzyć otworek na szpilkę tak, aby wiatrak mógł się bez oporu obracać. W wietrzny dzień warto zabrać zabawkę ze sobą na spacer.

8. Origami dla dzieci – łódeczka

origami dla dzieci łódeczka
Składanka bardzo prosta. Warto ją zrobić z papieru, który ma po jednej stronie biały kolor, a po drugiej inny, np. zielony czy czerwony – dzięki temu łódeczka będzie miała białe żagle i kolorowy kadłub. Złożone origami można postawić na półce w pokoju dziecięcym.

9. Origami krok po kroku – ryba

origami dla dzieci ryba
Origami dla dzieci o niskim stopniu trudności. Wykonuje się ją z papieru w kształcie kwadratu. Kartka może być jednokolorowa. Na boku rybki warto dorysować łuski i dokleić efektowne oko. Zrobicie je z blistra po lekach – najlepszy jest blister z bezbarwnym plastikiem. Trzeba wyciąć z niewielkim marginesem wypukły plastik, zdjąć folię aluminiową, włożyć do plastikowego bąbla czarne kółeczko wycięte z papieru i przykleić bąbel do rybki. Czarne kółko w oku będzie się poruszać, gdy dziecko będzie trzęsło rybką.

10. Origami dla dzieci – pies

origami dla dzieci pies
Piesek origami jest składanką średniej trudności, wymaga już nieco obycia ze składankami z papieru, ale za to wspomaga rozwój sprawności manualnych dziecka. Do jego wykonania potrzebna jest kartka papieru w kształcie kwadratu – może być jednokolorowa. Na koniec warto psu dorysować nosek i dokleić oko zrobione z dwóch kółek – większego białego i mniejszego czarnego

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy