Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, brzoskwinia, alergia na brzoskwinię, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Owoce pestkowe (śliwka, brzoskwinia)

Szczególnie silnym alergenem jest brzoskwinia. Może wywoływać zespół alergii jamy ustnej (AOS). Jego objawem jest pojawiający się po zjedzeniu owocu świąd czy obrzęk w jamie ustnej. Jeśli dwie godziny po zjedzeniu brzoskwini mocno się zmęczymy, może dojść także do wstrząsu anafilaktycznego. Uczulenie na śliwkę czy brzoskwinię może towarzyszyć alergii na niektóre pyłki (patrz: tabelka niżej). Razem z nim może również występować alergia krzyżowa na jabłka, gruszki, orzechy oraz lateks, która nosi nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Alergię krzyżową wywołują podobne uczulające białka, które zawierają wymienione produkty. Warto wiedzieć, że najsilniej alergizują owoce jedzone ze skórką.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy