Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, pieprz, alergia na pieprz, uczulenie na pieprz, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Pieprz

Pod względem uczuleniowym należy do tej samej grupy przypraw co: anyż, koper, kminek, kolendra, papryka i curry. Wszystkie łączą reakcje krzyżowe, nazywane zespołem seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób uczulonych na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może (ale nie musi) występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Jej skutkiem są nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne (sprawdź: Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci?). Alergia na przyprawy nie występuje często, jednak nie można jej lekceważyć, choćby dlatego, że pieprz czy papryka są bardzo popularnym składnikiem dodawanym do wielu potraw. Użycie niektórych przypraw czasem może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy