Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, pieprz, alergia na pieprz, uczulenie na pieprz, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Pieprz

Pod względem uczuleniowym należy do tej samej grupy przypraw co: anyż, koper, kminek, kolendra, papryka i curry. Wszystkie łączą reakcje krzyżowe, nazywane zespołem seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób uczulonych na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może (ale nie musi) występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Jej skutkiem są nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne (sprawdź: Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci?). Alergia na przyprawy nie występuje często, jednak nie można jej lekceważyć, choćby dlatego, że pieprz czy papryka są bardzo popularnym składnikiem dodawanym do wielu potraw. Użycie niektórych przypraw czasem może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.