Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
pierze, pióra
fot. Fotolia

Pióra

Objawy alergii na pióra mogą pojawić się u osób uczulonych na jaja kurze. Podobne analogie występują u uczulonych na mleko krowie i włos krowy, na sierść królika i jego mięso. Choć alergia na pierze jest rzadka, warto o niej pamiętać, jeśli decydujemy się na zakup pościeli (poduszek wypełnionych pierzem czy kołder/pierzyn). Często jednak z ich użytkowaniem pościeli ma związek inny alergen, jakim są roztocza. Kołdry, poduszki, materace to miejsca, w którym mogą się one idealnie rozwijać.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy