ciaza 2.png
O porodzie Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać [PDF DO DRUKU]

Plan porodu to dokument, w którym kobieta podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu, czyli jej wyobrażenie, jak powinien on według niej przebiegać, aby czuła się komfortowo. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać, a wszelkie wątpliwości i odstępstwa od niego uzgadniać na bieżąco z rodzącą.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Malwina Sierzan, położna środowiskowo-rodzinna
Plan porodu przygotowuje się przed porodem. Dołącza się go do swojej dokumentacji medycznej. Naprawdę warto go opracować, bo personel szpitala jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń i preferencji dotyczących porodu. To zwiększa szansę na to, że urodzisz zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Dokładne opracowanie planu porodu pozwoli zastanowić się kobiecie ciężarnej nad jej potrzebami dotyczącymi okresu okołoporodowego. Zajęcie się planem porodu sprawi, że ciężarna poczuje się aktywnym uczestnikiem tego ważnego wydarzenia. Po napisaniu i opracowaniu planu porodu warto znaleźć szpital, który najprędzej spełni twoje oczekiwania. Jeżeli w danym szpitalu nie są przestrzegane standardy opieki okołoporodowej, a ty masz wrażenie, że plan porodu nie został przeczytany i mimo możliwości twoje oczekiwania nie zostały spełnione – poinformuj dyrekcję szpitala lub rzecznika praw pacjenta o zaistniałej sytuacji.

Spis treści:

Plan porodu – wzór

Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej, wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną powinna go opracować każda kobieta. Niestety, rzadko tak się dzieje! Jeżeli nie przygotujesz wcześniej planu porodu, otrzymasz na izbie przyjęć plan porodu z danego szpitala, jednak ciężko jest zastanawiać się nad tym, co jest dla ciebie najważniejsze w momencie, gdy już rodzisz.

Nie myśl, że przez przygotowanie planu porodu będziesz gorzej potraktowana. Nie bój się pytać, prosić, wymagać. Plan porodu nie jest konieczny, możesz przecież biernie poddać się temu, co zaproponują ci w szpitalu. Tylko czy wtedy poród będzie w pełni świadomym wydarzeniem rodzinnym, do którego będziecie chcieli wracać wspomnieniami? Dlatego podpowiadamy, jak napisać plan porodu wg wzoru.

Wzór planu porodu do pobrania

Wzór planu porodu możesz pobrać, klikając w obrazek zamieszczony na końcu artykułu. Możesz także sprawdzić, czy szpital, w którym planujesz rodzić, zamieszcza podobny wzór planu porodu na swojej stronie internetowej. To o tyle istotne, że niektóre placówki dołączają do tego dokumentu listę procedur, jakie wykonuje się dziecku po narodzinach. Są to m.in.:
Jeśli plan porodu zawiera listę zabiegów wykonywanych dziecku, od razu można wyrazić na nie zgodę lub się na nie nie zgodzić – to wygodne i oszczędza czas na formalności, jakich dokonuje się podczas przyjęcia na porodówkę.

Plan porodu – jak wypełnić?

Tworzenie planu porodu nie musi być tylko na twojej głowie – koniecznie zaangażuj w to partnera. Przecież wiele decyzji (np. czy chcesz, by był obecny przy całym porodzie, czy ma wychodzić podczas konkretnych procedur medycznych, kto ma przeciąć pępowinę) dotyczy bezpośrednio jego i lepiej to ustalić dużo wcześniej przed porodem, aby partner czuł się równie dobrze, wiedząc, czego może się spodziewać. Już teraz możecie się nad tym wspólnie zastanowić.

Pomyśl też, jak chcesz rodzić, czy bardzo zależy ci na tym, byście mogli być tylko z mężem w osobnej sali. Gdy już wszystko przemyślicie, porozmawiaj na ten temat ze specjalistą prowadzącym ciążę. Najlepiej to zrobić na początku trzeciego trymestru. Podjęte decyzje zaznacza się w formularzu planu porodu, który najczęściej składa się z pytań i odpowiedzi do wyboru.
Uwaga! Sporządzenie planu porodu jest nie tylko twoim prawem, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę! Na 3-4 tygodnie przed porodem wybierz się do szpitala i dowiedz się, co z tego, co zaplanowałaś, będzie możliwe. Masz jeszcze trochę czasu, by zastanowić się, czy możesz z czegoś zrezygnować, czy raczej wybierzesz inny szpital, który lepiej spełnia twoje oczekiwania. Np. jeżeli marzysz o porodzie w wannie, zapytaj, czy w danym szpitalu mają wannę i personel wykwalifikowany do przyjmowania porodów w wodzie.

Przygotowanie do opracowania planu porodu

Zanim zaczniesz sporządzać plan porodu i porozmawiasz na ten temat z osobą prowadzącą ciążę, zastanów się, co dla ciebie jest najważniejsze:
  • Dlaczego wybierasz ten, a nie inny szpital, jako miejsce, gdzie chciałabyś urodzić? Co wzięłaś pod uwagę: odległość od miejsca zamieszkania, standard oferowanych usług?
  • W jaki sposób chcesz urodzić (np. w łóżku, na fotelu, na materacu, a może w wannie)?
  • Czy chciałabyś, by ktoś był obecny przy porodzie (mąż, partner, mama, przyjaciel) i czy przez cały czas, czy tylko w jakimś konkretnym momencie?
  • W jakiej pozycji chciałabyś urodzić (np. na leżąco, a może w pozycji kucznej)?
  • Czy uważasz, że potrzebne ci będzie znieczulenie do porodu? A jeśli tak, to jakie (masaże, kąpiel, znieczulenie zewnątrzoponowe)?
  • Czy chcesz, by nacinano ci krocze?
  • Kto powinien przeciąć pępowinę?
  • Jak chcesz karmić: piersią czy butelką?
     
Na pewno lekarz (położna) podpowie ci, co jest najlepsze dla dziecka i będzie się orientować, czy twoje oczekiwania są możliwe do zrealizowania w szpitalu, w którym chcesz rodzić.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Plan porodu do wypełnienia

Kliknij w plik pdf, by wydrukować plan porodu.
 

Plan porodu jest częścią twojej dokumentacji medycznej – dlatego koniecznie pokaż go, gdy będziesz przyjmowana na salę porodową. Oczywiście, może się zdarzyć, że z powodów medycznych twój poród będzie wyglądał nieco inaczej, niż zaplanowałaś – bo przecież najważniejsze jest w tej chwili dobro dziecka i twoje. Jednak wszelkie zmiany powinny być uzasadnione przebiegiem porodu. A ty masz prawo do informacji, wyrażenia swojej zgody lub jej odmowy.

Plan porodu a koronawirus i COVID-19

W związku z epidemią koronawirusa w szpitalach położniczych wprowadzono nowe procedury. Poniżej znajdziesz opinie dwóch poważanych organizacji na temat tego, jak personel porodówki powinien postępować podczas porodu w dobie epidemii i w przypadku kobiet zakażonych koronawirusem.

Stanowisko brytyjskiego Royal College Obstetricians and Gynecologists (RCOG):
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie ma przeciwwskazań do porodu drogą pochwową ani doniesień, że w każdym przypadku bezpieczniej byłoby wykonać cięcie cesarskie u zakażonej lub diagnozowanej kobiety. Plan porodu ciężarnej nadal powinien być brany pod uwagę. Jeśli pojawią się u niej trudności z oddychaniem, które będą wymagały szybkiego ukończenia ciąży lub porodu, może zostać rekomendowane cięcie cesarskie. 

Stanowisko WHO:
Na podstawie wskazań położniczych droga porodu powinna być dostosowana do konkretnego przypadku i preferencji kobiety. WHO rekomenduje wykonywanie cesarskich cięć jedynie w przypadku wskazań medycznych. 

Źródło: rodzicpoludzku.pl
 
Zobacz też:
Malwina Sierzan
Konsultacja: Malwina Sierzan, położna środowiskowo-rodzinna
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Popularne tematy