7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, zwykle nie ma przeciwwskazań do podróżowania. Jest jednak kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę, nim spakujesz walizki i wyjedziesz w piękne i odległe miejsca.
Małgorzata Wódz
Kobieta w ciąży na lotnisku
fot. © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Nawet największa globtroterka, od kiedy wie, że jest w ciąży, zaczyna mieć wątpliwości. Jechać w podróż czy nie jechać? Sprawdź, czy jest się czego obawiać.

1. Dokąd może jechać kobieta w ciąży?

Idealne są zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach,  choć wędrówki męczącymi szlakami oraz w wysoko położone rejony nie są wskazane.

Zobacz też: Podróże w góry w ciąży - film
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

2. W którym trymestrze ciąży najlepiej jest podróżować?

O wyjeździe zawsze powinien decydować ginekolog. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, zwykle zgadza się na wyjazd w pierwszym i drugim trymestrze. Po 32. tygodniu ciąży nie powinnaś się forsować – jest większe ryzyko, że urodzisz przedwcześnie. Możesz jechać, ale niedaleko.

Zobacz też: Jak nie urodzić przed terminem?

3. Czy podczas ciąży mogę jechać w tropiki?

W krajach tropikalnych istnieje większe ryzyko zatruć pokarmowych. Biegunka, która jest konsekwencją zatrucia pokarmowego, dla przyszłej mamy może być bardziej niebezpieczna. Groźne są też choroby, których nie ma w naszym rejonie. Chronią przed nimi szczepionki. Ale w ciąży lepiej ich unikać.

Zobacz też: Jak się leczyć w ciąży? Leki dozwolone i zakazane

4. Kiedy lot samolotem nie zaszkodzi ciężarnej?

Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawienia, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu ciąży lub bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji i dowiedz się, jakie są wymagania. W liniach LOT do 36. tygodnia ciąży potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej. Od 36. tygodnia wymagane jest wypełnienie przez lekarza formularza MEDIF na stronie www.lot.com lub w biurach LOT-u.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży? Fakty kontra mity

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy