Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak dojść do siebie po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Jak dojść do siebie po cesarce? O tych zasadach musisz pamiętać

Połóg po cesarce różni się od tego po porodzie naturalnym. Sprawdź, co należy zrobić, żeby szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu. Do najważniejszych zasad należy odpowiednia pielęgnacja rany po zabiegu.

Cesarskie cięcie umożliwia dziecku bezpieczne przyjście na świat w sytuacji, gdy występują przeciwwskazania do porodu naturalnego. Mimo to znaczna część kobiet, mimo braku wyraźnych wskazań do cesarki, świadomie decyduje się na cesarkę na życzenie – w ten sposób chcą uniknąć bólu towarzyszącego porodowi siłami natury. Cesarskie cięcie wiąże się jednak z ryzykiem komplikacji, a połóg może być długi i bolesny. Co robić, żeby jak najszybciej dojść do siebie po cesarce?

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Jak szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu? Najważniejsze zasady

By jak najszybciej dojść do siebie po cesarskim cięciu, zastosuj się do tych kilku zasad. Przede wszystkim:

  1. Nie bój się pierwszego kroku. Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie i nie wystąpią żadne powikłania po cesarce, prawdopodobnie już po 8-10 godzinach będziesz mogła przy pomocy położnej lub pielęgniarki zrobić kilka kroków. Unikaj jednak gwałtownych ruchów i nie rób nic na siłę!
  2. Dbaj o ranę po cięciu. To, jak szybko wrócisz do pełnej sprawności, w dużej mierze zależy od tego, jak szybko zagoi się rana. Jeśli zastosujesz się do wytycznych, szybciej będziesz mogła cieszyć się macierzyństwem – bez bólu i strachu, że dojdzie do infekcji.
  3. Pamiętaj, że każda kobieta dochodzi do siebie po cesarce we własnym tempie. Jeśli kilka tygodni po zabiegu nie czujesz się jeszcze gotowa, by wrócić do aktywności sprzed ciąży, nie zmuszaj się do tego! To, że jedna kobieta wróciła do ćwiczeń już trzy miesiące po cesarskim cięciu, nie oznacza, że w twoim przypadku będzie tak samo. Tkanki brzucha po cesarce mogą się regenerować nawet 18 miesięcy! Zamiast ulegać presji, wykorzystaj ten czas, by nacieszyć się swoim maleństwem i w spokoju – i swoim własnym tempie – wrócić do pełnej sprawności. Twoja macica i mięśnie brzucha dużo przeszły – daj im czas na regenerację.

Co się dzieje po cesarskim cięciu?

  • Po cesarskim cięciu zostaniesz przewieziona na oddział pooperacyjny. Kilka godzin później pielęgniarka wyjmie cewnik z pęcherza. Po ok. 8-12 godzinach z pomocą położnej powinnaś wstać i pójść do toalety. Aby było łatwiej, otrzymasz leki przeciwbólowe. W pierwszej dobie po cesarce dostaniesz kroplówki nawadniające. W drugiej (jeżeli nic ci nie będzie dolegać) – pierwszy posiłek (płyny, kleiki). W kolejnych będziesz na diecie lekkostrawnej. Nie obawiaj się bólu, będziesz dostawała leki przeciwbólowe (domięśniowo, dożylnie lub do cewnika założonego do znieczulenia zewnątrzoponowego). 
  • Gdy już staniesz na nogi, możesz wciąć prysznic. Staraj się umyć tak, żeby nie moczyć opatrunku. Postaw na łagodne kosmetyki hipoalergiczne, bezpieczne również dla twojego maluszka – kiedy będziesz go przytulać, zapach i niektóre składniki kosmetyków mogą go drażnić.
  • Pamiętaj też, że powinnaś oddać mocz w jak najkrótszym czasie od wyjęcia cewnika. Im szybciej wstaniesz z łóżka, tym mniejsze będziesz miała problemy z wypróżnieniem (pozycja pionowa sprzyja pracy jelit). 
  • Gdy będziesz mogła już normalnie spożywać posiłki, jedz dużo suszonych śliwek i rodzynek (zawierają błonnik i zapobiegają zaparciom). Na bóle od nagromadzonych gazów pomoże częsta zmiana pozycji i kołysanie się w bujanym fotelu.

Ile dni po cesarce spędza się w szpitalu?

Dobra wiadomość jest taka, że po narkozie (o ile tylko pozwala na to zdrowie) możesz stanąć na nogi już kilka godzin po zabiegu. Po znieczuleniu przewodowym – zazwyczaj po kilkunastu. W szpitalu będziesz musiała zostać jednak dłużej, niż gdybyś rodziła naturalnie. O ile po porodzie siłami natury można wrócić do domu już w drugiej dobie, o tyle po cięciu cesarskim czasem w szpitalu trzeba spędzić 4, a nawet 5 dni. 

Jeśli miałaś planowaną cesarkę albo przeprowadzenie zabiegu było konieczne z uwagi na stan zdrowia twój lub maluszka, musisz odczekać minimum rok, zanim znów będziesz starać się o dziecko. Tyle czasu potrzeba, aby macica się zagoiła. Po cięciach zostają też w brzuchu liczne zrosty, które potem są przeszkodą przy jakiejkolwiek operacji brzusznej.

Kiedy można zacząć karmić piersią po cesarce?

Przez pierwsze dni po cesarskim cięciu karmienie piersią może być utrudnione – z pewnością będziesz obolała i będziesz potrzebowała pomocy w przystawianiu dziecka. Postaraj się jednak nie rezygnować z karmienia w pierwszych dniach życia malca – twoje mleko to najlepszy pokarm, jaki możesz dać dziecku! By ułatwić sobie karmienie, postaraj się znaleźć pozycję, w której będziesz się czuła jak najbardziej komfortowo. Pomocne mogą się okazać popularne gadżety dla młodych mam, np. poduszka do karmienia. W razie problemów z karmieniem skorzystaj z pomocy położnej, ginekologa lub doradcy laktacyjnego.

Podczas karmienia wybierz taką pozycję, w której maluszek nie będzie uciskał na ranę pooperacyjną – w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia szwów i wdania się infekcji.

Jak dbać o ranę po cesarce?

Szew jest przykryty jałowym opatrunkiem, który zdejmuje się zwykle w drugiej dobie (powietrze sprzyja gojeniu się rany). Jeśli przed zdjęciem opatrunek się zamoczy, np. podczas kąpieli, poproś położną, aby go zmieniła. Lekarz zdejmie szwy ok. 7-8 doby po zabiegu (chyba że zastosowano szwy rozpuszczalne).

Ranę przemywaj letnią wodą z mydłem lub płynem hipoalergicznym. Po zdjęciu (lub rozpuszczeniu) szwów powinnaś oczyszczać ranę 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, by za każdym razem dobrze są osuszyć, a następnie zastosować bezalkoholowy środek do odkażania ran. Taka pielęgnacja powinna trwać aż do zabliźnienia się rany.

Przez kilka tygodni po cesarce będziesz odczuwała dolegliwości w okolicy blizny (kobiety zwykle mówią, że „blizna je ciągnie”). By zminimalizować ryzyko infekcji czy innych komplikacji, noś obszerne ubrania, które nie będą podrażniać blizny, oraz bawełnianą bieliznę.

Jeśli okolice rany są zaczerwienione, pojawia się nieprzyjemny zapach, a z rany sączy się przezroczysty, żółty lub brązowy płyn, jak najszybciej odwiedź ginekologa. W przypadku innych niepokojących objawów, np. gorączki, również powinnaś skonsultować się z lekarzem – być może doszło do zakażenia i konieczne będzie podanie antybiotyków.

Kiedy można uprawiać seks po cesarskim cięciu?

To, jak szybko po cesarce można wrócić do współżycia, zależy od ogólnego stanu zdrowia młodej mamy. Zwykle lekarze zalecają wstrzemięźliwość przez 6 tygodni po zabiegu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, a rana dobrze się goi, możesz spróbować kochać się z partnerem już 4 tygodnie po cesarce. Jeśli czujesz dyskomfort lub ból, nie zmuszaj się do seksu! Powrót do aktywności seksualnej po porodzie, naturalnym czy przez cięcie cesarskiego, powinien nastąpić dopiero w momencie, gdy poczujesz się gotowa do zbliżenia. Nie decyduj się na współżycie tylko dlatego, że czujesz, że powinnaś to zrobić lub nalega na to twój partner!

Odchody połogowe po cesarskim cięciu, czyli krwawienie z pochwy w czasie połogu, nie różnią się od tych po porodzie naturalnym. Zwykle najpierw są one czerwone, potem różowe, brązowe, w końcu bezbarwne. Po cesarce utrzymują się one przez 3-4 tygodnie. Jeśli krwawienie będzie skąpe lub szybko ustąpi, zgłoś się do lekarza, który sprawdzi, czy nie potrzebujesz leków udrożniających kanał szyjki macicy.

Zobacz też:

poród naturalny
Adobe Stock
Poród naturalny
Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie
Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.

Poród naturalny ma mnóstwo zalet dla dziecka. Choć wiąże się z długotrwałym wysiłkiem i bólem, jest bezpieczniejszy dla kobiety (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do rodzenia siłami natury). Sprawdź jak przebiega poród naturalny i dlaczego warto wybrać ten sposób rodzenia – opłaci się on i dziecku, i mamie. Spis treści: Przebieg porodu naturalnego Ile trwa poród naturalny? Zalety porodu naturalnego Poród naturalny – rozwarcie szyjki macicy Poród naturalny – nacięcie krocza Poród naturalny a cesarskie cięcie Przebieg porodu naturalnego Poród naturalny uznaje się za bezpieczny i najlepszy dla mamy i dziecka, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, mama i dziecko są zdrowe i nie ma dysproporcji między rozmiarem główki dziecka a miednicą ciężarnej.  Poród naturalny zaczyna się wtedy, gdy rozpoczynają się skurcze porodowe lub odchodzą wody płodowe. Dzieli się na cztery fazy porodu , zwane też etapami: faza I – zwana utajoną, polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Towarzyszą jej regularne skurcze macicy faza II – zwana aktywną, rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i pojawiają się skurcze parte wypychające dziecko faza III – rozpoczyna się po przyjściu dziecka na świat i trwa do wydalenia łożyska faza IV – to czas na obserwację kobiety po porodzie. Czy podczas porodu naturalnego mogą być stosowane zabiegi medyczne? Stosowanie procedur medycznych podczas porodu naturalnego jest jak najbardziej możliwe. Dzieje się tak, ponieważ poród naturalny polega na wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny, a nie na tym, że nie stosuje się żadnych zabiegów medycznych. Może się zdarzyć, że podczas porodu naturalnego kobieta otrzyma kroplówkę ze środkiem łagodzącym ból lub oksytocyną, zostanie użyty  cewnik...

Wrocławscy lekarze wykonali cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19
AdobeStock
Aktualności
Wrocław: cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19
Wrocławscy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podjęli się niecodziennego zadania. Ciężarna ze skrajną niewydolnością oddechową została podłączona do urządzenia ECMO do pozaustrojowego natleniania krwi, a następnie przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia. To pierwszy tego typu przypadek.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu miał miejsce kilka tygodni temu wyjątkowy poród. Lekarze wykonali cesarskie cięcie u ciężarnej, która była chora na COVID-19, a dodatkowo znajdowała się w stanie śpiączki farmakologicznej (była podłączona do systemu pozaustrojowego natleniania krwi, tzw. ECMO). Poród odbył się w 29 tygodniu ciąży. Teraz zarówno matka, jak i narodzony wcześniak, czują się dobrze. Oboje są zdrowi. To pierwsze tego typu cesarskie cięcie Do tej pory nie było przypadku wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia u pacjentki ze skrajną niewydolnością oddechową. Wrocławscy ginekolodzy we współpracy z anestezjologami podjęli się tego zadania i odnieśli sukces. W komunikacie szpitala czytamy: „Przez podłączenie pacjentki do ECMO zabieg cięcia cesarskiego należy zaliczyć do unikatowych zabiegów w położnictwie - nikt do tej pory nie miał takiego doświadczenia”. Ciężarna miała koronawirusa, a myślała, że to przeziębienie Przypadek tej ciężarnej był bardzo poważny. Chora sądziła, że jest tylko przeziębiona, „ale test, który wykonano w wałbrzyskim szpitalu, wskazał zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponieważ pacjentka była w ciąży, trafiła do I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu, który jest dedykowany położnicom chorym na COVID-19” – czytamy w komunikacie szpitala. Zobacz także: Grypa czy koronawirus? Objawy, podobieństwa i różnice Choroba miała wyjątkowo ciężki przebieg „Badania obrazowe wykazały dynamicznie postępujące uszkodzenie płuc. Chora nie była w stanie samodzielnie oddychać ” – wyjaśnił prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala we Wrocławiu. Okazało się, że konieczne będzie wcześniejsze zakończenie ciąży. Ciężarna była wówczas zaledwie w 27....

Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie, są bardzo odważne
AdobeStock
Cesarskie cięcie
Mamy rodzące przez cesarskie cięcie są bardzo dzielne! Taki poród to poważne zagrożenie
Każdy, kto mówi, że kobieta po cesarskim cięciu nie jest prawdziwą mamą, ponieważ nie urodziła, jest w ogromnym błędzie. O byciu matką nie decyduje sposób, w jaki urodzi swoje dziecko. A cesarka to bardzo ciężkie przejście!

W przypadku kobiet, które są w ciąży wysokiego ryzyka, np. z powodu cukrzycy ciążowej lub stanu przedrzucawkowego , lekarze mogą zadecydować o konieczności przeprowadzenia planowanego cięcia cesarskiego. Czasami ta decyzja podejmowana jest jednak nagle, gdy już w trakcie porodu pojawiają się komplikacje. I wtedy ryzyko takiego rozwiązania jest największe, a jednocześnie niezbędne, by uniknąć dalszego narażania zdrowia i życia matki i dziecka. Powody, dla których mamy rodzące przez cesarskie cięcie to kobiety o dużej odwadze: Cięcie cesarskie to poważna operacja Zabieg cięcia cesarskiego trwa ok. 40-60 minut. I choć podczas samej operacji kobieta nie odczuwa bólu, jej późniejszy powrót do formy jest o wiele dłuższy i trudniejszy niż w przypadku porodu naturalnego. Jeśli myślisz, że cesarka to bilet do uniknięcia bólu, przestań. Infekcje ran Jest to jedno z najczęstszych zagrożeń związanych z cesarskim cięciem. Rana może być odrętwiała, zaczerwieniona, swędząca, a nawet może pojawić się obrzęk. Infekcja macicy lub choroba endometrium Zapalenie błony śluzowej macicy to zapalenie wewnętrznej wyściółki macicy. Objawy obejmują gorączkę, ból brzucha czy nieregularne krwawienia miesiączkowe . Skrzepy krwi Operacja zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył, szczególnie na nogach lub w narządach miednicy. Jej objawy obejmują dyskomfort i stan zapalny. Może to spowodować powstanie zatoru tętnicy płucnej. Komplikacje podczas zabiegu Jeśli się pojawią, może być konieczne wykonanie dodatkowej operacji – zarówno na matce, jak i na dziecku. Większe ryzyko podczas kolejnych porodów Zakończenie kolejnych ciąż cesarskim cięciem zwiększa ryzyko poważniejszych powikłań. Lekarze zalecają wykonanie maksymalnie trzech cesarskich cięć ze względu na możliwość uszkodzenia macicy. Z kolei podczas próby porodu naturalnego po cesarce (VBAC)...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz