Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, kawa, łóżko
vgstudio - Fotolia.com
Połóg

Czy mogę iść do solarium w połogu?

Od kiedy po porodzie można używać tamponów i kiedy można pierwszy raz iść do solarium? Na pytania czytelniczki odpowiada ginekolog.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Urodzę przez cesarskie cięcie – dziecko ułożyło się poprzecznie, a do tego mam za małą miednicę. Czy po takim porodzie mogę używać tamponów? I kiedy będę mogła pójść po raz pierwszy do solarium?
Joanna

Używanie tamponów w połogu

Po porodzie można używać tamponów zamiast podpasek, ale dopiero po skończonym połogu, czyli po około 8 tygodniach. W pierwszych dniach po porodzie pojawia się krwisto-śluzowa wydzielina, która jest doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego nie powinno się tamponem utrudniać jej wypływu z dróg rodnych. Może to bowiem doprowadzić do ciężkiego zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Solarium a połóg

Opalanie w solarium też lepiej odłożyć na kilka tygodni po porodzie. I nie zapominać o ochronie piersi – powiększonych, przekrwionych z powodu laktacji i bardzo wrażliwych. Najlepiej smarować się kremem ochronnym z filtrem. Tym samym kremem można też posmarować bliznę po cesarskim cięciu. A po wyjściu z solarium trzeba pamiętać o piciu. Polecam dużo niegazowanej wody mineralnej.

Czytaj też:

Sylwia Bomba o połogu: „Najgorszy miesiąc mojego życia” [WIDEO]

śluz szyjkowy, płodność, dni płodne, śluz płodny, płodność kobiety
materiały prasowe
Połóg
Mama po porodzie
Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.

Ból brzucha i podbrzusza Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza.  Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha. Wygląd jak w ciąży Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.   Niepokojące krwawienie Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak  w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne.    Połóg to czas, gdy...

blizna po cesarce
Fotolia
Połóg
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu
Cesarskie cięcie to poważna operacja, więc połóg nieco różni się od tego po porodzie naturalnym.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to wyjdziesz ze szpitala po mniej więcej trzech dniach (pod warunkiem że nie ma komplikacji). Ze względu na położenie blizny zazwyczaj jest ona zasłonięta przez bieliznę czy bikini, dlatego nie powinnaś się martwić, że będzie widoczna. Odpowiednio dbając ranę i bliznę, możesz sprawić, że będzie niemalże niewidoczna. Jak wygląda rana po cesarskim cięciu? Nacięcie zazwyczaj wykonuje się poziomo, nad wzgórkiem łonowym. Obejmuje powłoki brzuszne i macicę na granicy trzonu i szyjki. Następnie jest zszywane. Początkowo rana jest czerwona ze szwami. Po wyjęciu ich po tygodniu zazwyczaj przybiera już kolor różowy (coraz częściej stosuje się szwy wchłaniane, które rozpuszczają się same, i których nie trzeba zdejmować).  Czy blizna po cesarskim cięciu jest duża? Rozmiar blizny po cesarce zależy od tego, w jaki sposób nacinano brzuch. Na to z kolei wpływa kilka czynników: Wielkość dziecka – noworodka ważącego ponad 4 kg wyjmuje się przez większe nacięcie niż to, które wystarczy dziecku mającemu niespełna 3 kg; Położenie płodu; Tusza rodzącej (im większa, tym większe nacięcie). Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości  i 2–3 mm szerokości i wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu. Dolegliwości po cesarskim cięciu Rana zaraz po porodzie będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Jeśli rana dobrze się goi, niczym jej nie smaruj ani nie przemywaj. Myj ją szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Gdyby była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina lub ropa albo okaże się, że masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Czy bliznę należy czymś smarować? Możesz rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec ...

karmienie po cesarce, cesarskie cięcie
Fotolia
Karmienie
Karmienie po cesarce jest możliwe!
Karmienie po cesarce raczej się nie uda – twierdzą wszystkie przyjaciółki. A lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny zapewnia, że przy odrobinie samozaparcia na pewno będziesz karmić piersią!

Karmienie piersią po cesarce? Niemożliwe, to może się udać tylko po naturalnym porodzie? Bzdura! Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Karmienie po cesarce jest łatwiejsze z położną Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna: podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleczko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji. Sprawdź też, jak dbać o bliznę po cesarce Karmienie po cesarce – krok po kroku 1. Do karmienia dziecka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu. 2. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem. 3. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi). 4. Nie zrażaj się, jeżeli na początku dziecko będzie bardzo senne i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji. Przeczytaj też: Czy to normalne w połogu

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak