Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Gra wstępna, seks, współżycie, pieszczoty, czułość, para w łóżku
Panthermedia
Połóg

Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?

Laktacja, czy raczej okres karmienia piersią, uchodzi za dobre zabezpieczenie przed ciążą. Czy słusznie? Jak bezpiecznie zacząć uprawiać seks po porodzie tłumaczą eksperci programu Zdrowa Ona: Prof. Romuald Dębski, ginekolog, i prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Jak i kiedy uprawiać seks, kiedy pojawiło się dziecko? W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć przed ciążą tuż po porodzie? Podpowiadamy.
 

Najpierw połóg, potem seks

Po porodzie zalecane jest 6 tygodni wstrzemięźliwości seksualnej. To okres, kiedy mama jest w połogu, czyli dochodzi do siebie po porodzie. Jest to podyktowane koniecznością gojenia się krocza, np. w wyniku pęknięcia podczas porodu czy po założeniu szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji i rozognienia ran poporodowych.
 

Nie ma miesiączki, jest owulacja

W trakcie karmienia piersią występuje, tzw. niepłodność laktacyjna – u wielu kobiet poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Nie oznacza to jednak braku owulacji. Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajęciem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.
 

Metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią

Podczas połogu i przez cały okres karmienia piersią można stosować różne nowoczesne metody antykoncepcji, nie tylko naturalne. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla pań karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne np.: progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem.

Uwaga: metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. W okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na poziom produkcji pokarmu.
 

Brak ochoty na seks po porodzie

Zaraz po urodzeniu dziecka u kobiet występuje niski poziom prolaktyny, który:

  • może wywoływać suchość pochwy po porodzie
  • wpływa negatywnie na odczuwanie satysfakcji w trakcie stosunku.

Gospodarka hormonalna kobiety musi wrócić po porodzie do równowagi, a wraz z nią powróci ochota na seks. Obniżenie libido u kobiet jest w tym okresie zjawiskiem bardzo powszechnym i oprócz uwarunkowań fizjologicznych, może mieć związek z odczuciami psychicznymi związanymi z porodem, tj. wspomnieniem bólu czy wystąpieniem wstydliwych dolegliwości zaraz po nim. Dlatego w tym okresie bardzo ważna jest rozmowa partnerów na temat i wyjaśnienie na wstępie wszystkich aspektów, które mogą uniemożliwiać zbliżenie.


Zobacz też: Chronodieta – hit 2017 roku?
 

Lęk przed bólem podczas seksu po porodzie

Boisz się, że po porodzie będziesz odczuwać ból w trakcie stosunku? Jeśli wszystkie rany po porodzie wygoiły się, nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe. Gdy jest inaczej, warto skonsultować to zjawisko z lekarzem ginekologiem. Większość kobiet może natomiast mieć wrażenie, że penetracja partnera nie dostarcza im doznań takich jak przed porodem. Jest to wywołane osłabieniem, w wyniku porodu, mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy. Partnerzy mogą wówczas wzbogacić swoje życie seksualne stosując nowe pozycje seksualne, techniki oralne lub analne. Mięśnie wewnątrz pochwy można jednocześnie wzmacniać stosując regularnie ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla). To przełoży się na zwiększenie doznań seksualnych u obu partnerów.
 

Nowa ty, nowa miłość, nowy seks – po porodzie

Wiele młodych mam po porodzie boi się, że nie będą już atrakcyjne seksualnie dla partnera. Nic bardziej mylnego. Po okresie gojenia się ran porodowych, jeśli kobieta czuje taką potrzebę może wrócić do pełnej sprawności seksualnej. Poczucie nieatrakcyjności i obniżenie wiary w siebie może wynikać ze zmian, które zaszły w jej ciele, ale w przeważającej części przypadków odczucia te są projekcją samej kobiety, której organizm w trakcie i po ciąży przeszedł wiele zmian. Dla stałych partnerów okres po urodzeniu dziecka jest bardzo dobrym momentem do odkrywania nowych technik i pozycji seksualnych.

Ważna jest również rozmowa partnerów na temat wzajemnych oczekiwań i potrzeb. Pomoże ona partnerom nabrać pewności siebie, która przełoży się na udane życie seksualne.


 

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
Małgorzata Mikołajczyk
Związki i seks
Powrót do seksu - wywiad z ginekologiem
Co zrobić, by seks po porodzie znowu był źródłem przyjemności? Trzeba wrócić do niego we właściwym momencie. Łóżkowe problemy rodziców zna dobrze lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog.

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie? Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu . To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha.  Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem? Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę,  tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne , np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe. Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu? Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy . Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna , a...

antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, spirala, wkładka domaciczna, plastry antykoncepcyjne
materiały prasowe
Związki i seks
Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji
Czyli cała prawda o niecodziennych metodach antykoncepcji hormonalnej. Dowiedz się, jak działa plaster, wkładka czy zastrzyk antykoncepcyjny. Poznaj wady i zalety różnych metod zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja na dłużej, to doskonałe rozwiązanie dla współczesnych kobiet. Obowiązki zawodowe, domowe, edukacja i coraz więcej informacji do zapamiętania, które pojawiają się każdego dnia, mogą negatywnie wpływać na pamiętanie o codziennym przyjmowaniu tabletki antykoncepcyjnej . Większość kobiet posiada informacje z mediów lub od koleżanek na temat nowoczesnych, niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej . Kobiety są świadome, 
że wszystkie aktualnie zalecane formy antykoncepcji hormonalnej nie wymagającej codziennego pamiętania, są relatywnie bezpieczne i mają bardzo wysoką skuteczność . Jednak użytkowniczki oprócz bezpieczeństwa i skuteczności oczekują od antykoncepcji także wygody. Antykoncepcja na dłużej W odpowiedzi na potrzeby kobiet – które chcą, aby rekomendowana przez ginekologów metoda planowania ciąży była spójna z ich aktywnym stylem życia 
– rozwiązaniem okazały się niecodzienne preparaty hormonalne . Podawane są one w inny sposób niż doustnie i mają dłuższy okres działania, co czyni je wygodniejszymi
z punktu widzenia użytkowniczki. Komfort oraz skuteczność  zastosowania antykoncepcji hormonalnej mają niebagatelny wpływ na decyzję kobiety, o tym, która forma zabezpieczenia będzie dla niej najlepsza. W ostatniej dekadzie pojawiły się w Polsce metody antykoncepcji hormonalnej podawane w inny sposób niż doustnie. Polecane są przede wszystkim kobietom, które nie są zdyscyplinowane i zdarzało im się zapominać o regularnym zażywaniu tabletek hormonalnych lub właśnie rozpoczynają życie seksualne i poszukują oprócz skutecznej 
– wygodnej antykoncepcji na dłużej. Ile razy zapomniałaś wziąć pigułkę? W niecodziennej antykoncepcji (na dłużej) łatwiej o zapewnienie większej skuteczności poprzez trudniejsze popełnienie błędu. Najczęstsze przyczyny błędów popełnianych przez kobiety stosujące doustną...

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży
Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog
Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej? No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja. Czytaj też: Pytania o seks po porodzie Skąd bierze się taka zmiana nastawienia? Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz