Przygotowania do porodu

Jeannette Kalyta: „Poród domowy? Kobieta musi mieć wybór” [WIDEO]

Najbardziej znana położna, Jeannette Kalyta, uważa, że poród w domu jest najpiękniejszym sposobem przychodzenia dzieci na świat. Kto może rodzić w domu? Kiedy trzeba podjąć decyzję o porodzie domowym lub w szpitalu? Zobacz nasz film!

Porody domowe to najlepszy sposób przyjmowania dzieci na świat. Jest też bezpieczne dla zdrowych kobiet w niepowikłanych ciążach, bo każde powikłanie ma swoje symptomy, można przewidzieć jego wystąpienie i złagodzić jego skutki lub mu zapobiec, gdy położna wezwie karetkę i dostanie się z rodzącą do szpitala. Kiedy trzeba podjąć decyzję o porodzie domowym lub na oddziale położniczym?

Poród domowy jest piękny

– Wiele lat przyjmowałam porody w domach i to były... najpiękniejsze porody. Wspominam je z rozrzewnieniem i czułością. Czasami przyjmowałam u tej samej rodziny po kilkoro dzieci! W tej chwili, od 8 lat już, porodów domowych nie przyjmuję. Ze względów logistycznych. Mam mnóstwo zajęć i nie zawsze mogłabym być na miejscu, kiedy trzeba. A nie chcę zawieść żadnej kobiety – opowiada słynna polska położna, Jeannette Kalyta.

Kto może rodzić w domu?

Poród domowy jest dla kobiet zdrowych, które przechodzą ciążę bez komplikacji i większych problemów. Jednak takiej decyzji nie podejmuje się dopiero w ciąży, nawet we wczesnej ciąży. Ani blisko terminu porodu. Kobieta wie, że chce rodzić w swoim domu, jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Czuje to. 

Polecam też Dom Narodzin w szpitalu przy ul. Żelaznej w Warszawie. Tam przyszła mama czuje się jak w domu, a jednak jest tuż obok, w razie komplikacji porodowych, to zabezpieczenie, medyczne zaplecze.

Jednak warto pamiętać, że w położnictwie jest tak, iż nic nie wydarza się nagle, w ciągu kilku sekund. Każde powikłanie ma swoje symptomy.

Zobacz też: 7 ważnych sprzętów na sali porodowej
 

Rodzić po ludzku z Kalytą

Jeannette Kalyta to z pewnością najsłynniejsza polska położna. Przyjmuje porody już od 30 lat! Kobiety wtedy przez cały czas porodu leżały w łóżku na plecach, a często miały przywiązane nogi, co miało im, hm, ułatwić parcie. Dziecko było ważone, mierzone, myte, zawijane w kokon i zabierane do innej sali, a mama dostawała je tylko na karmienie piersią.
Jeannette stopniowo, ale skutecznie zmieniała oblicze polskich porodów. To głównie dzięki niej dzieci są przyjmowane z większą troską, miłości i delikatnością, a matki lepiej czują się na porodówkach a potem także po porodzie, podczas połogu.

Zobacz też: Porodu nie trzeba się bać - przekonuje słynna polska położna


 

Kalyta: z kim do porodu
Fotolia.com/redakcja
Poród naturalny
Z kim NIE rodzić? Podpowiada Jeannette Kalyta [WIDEO]
Do porodu możesz zaprosić męża, mamę, przyjaciółkę, doulę... Ale z kim naprawdę poczujesz się bezpiecznie podczas porodu? Z kim rodzić, a z kim... nie? Najsłynniejsza polska położna, która przyjęła na świat prawie 3600 dzieci, podpowiada!

Z kim do porodu? Rodzić można z mężem, mamą, przyjaciółką, doulą... Jak poznasz, że to jest właściwa osoba do porodu? Jeannette Kalyta, położna, właścicielka Szkoły Narodzin Jeannette , radzi, by decyzję, z kim rodzić, podjąć sercem a nie rozumem. Serce podpowie, kogo się nie wstydzimy, komu ufamy najbardziej. Z kim do porodu? „Rodzice dziecka muszą być dogadani jeszcze podczas ciąży. Często kobieta widzi dwie kreski na teście ciążowym i od razu wie, że parter będzie przy porodzie, a facet... wcale się tam nie widzi ! Ale nie chce jej zawieść, więc idzie do porodu” – tłumaczy Jeannette Kalyta.  Najczęściej mąż daje radę sprostać zadaniom na porodówce i wie, jak towarzyszyć żonie, chodził z żoną na zajęcia do szkoły rodzenia , przygotowywał się. Ale to chyba nie jest to...  Zawsze warto się zastanowić, czy nie lepszym towarzyszem porodu będzie mama, przyjaciółka albo profesjonalna opiekunka przy porodzie – doula .  Zobacz też: Z kim do porodu?   Nieodpowiednia osoba towarzysząca przedłuża poród Jeannette dodaje, że kiedy kobieta nie jest w stanie skupić się na porodzie, ten się przedłuża a nawet czasami kończy cięciem cesarskim . Dzieje się tak, gdy rodząca nie koncentruje się na rodzeniu dziecka, tylko jej myśli krążą wokół osoby towarzyszącej. Zadbaj o to, by ktoś, kto jest z tobą w tak ważnym momencie na porodówce dawał ci poczucie swobody, nieskrępowania i bezpieczeństwa. Zobacz też: Torba do szpitala - co wziąć do porodu? Wyprawka noworodka - co się przyda do karmienia maluszka?  

tata przy porodzie
Fotolia.com
Tata
Tata przy porodzie to zło? Nie zgadzam się!
Obecność mężczyzny podczas porodu może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców – przestrzegli specjaliści podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Odradzają rodzinny poród mężczyznom, którzy nie są do tego przygotowani. Też tak uważacie?

Udział mężczyzny w narodzinach dziecka ( poród rodzinny ) może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców – usłyszeli uczestnicy  panelu, który odbył się w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, dr hab. Marek Krzystanek – kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej SUM oraz dr hab. Agnieszka Drosdzol-Cop – kierownik Zakładu Patologii Ciąży.   Poród rodzinny nie dla wszystkich mężczyzn? Prof. Skrzypulec-Plinta podkreśliła, że zawsze była przeciwniczką obecności mężczyzn przy porodzie . – Te fizjologiczne obrazy nie są podniecające – mówiła. – Mężczyźni mają z tym problem, poród śni się potem połowie z nich. Jest może 15% mężczyzn, którzy są na to przygotowani, pozostali: nie.   Dr hab. Marek Krzystanek dodał, że kobieta w roli matki nie jest dla mężczyzny podniecająca. – Mówimy oczywiście tylko i wyłącznie o aspekcie seksualnym i mężczyznach, którzy nie są przygotowani do końca na to, co zobaczą podczas porodu . To kwestia edukacji: jeżeli ta edukacja jest w porządny sposób przeprowadzona, taki mężczyzna wie, co zobaczy, nie mdleje, a potem nie śni mu się to po nocach. Oceniamy, że ta edukacja jest jednak kiepska. – sprecyzował.   Tata przy porodzie? Najpiękniejszy moment w życiu! Zastanowiło mnie to. Praktycznie wszyscy moi dzieciaci znajomi ojcowie byli obecni przy narodzinach swoich maluchów . I nie znam żadnego, który by tego – głośno czy po cichu – żałował. Co więcej, każdy przyznaje, że było to jeśli nie najpiękniejsze, to jedno z najpiękniejszych wydarzeń ich życia. Czy lekarze tego nie widzą?  Czy przydałaby się naszym facetom lepsza edukacja (...

Kobieta w ciąży: czy standardy okołoporodowe zostaną niezmienione?
Fotolia
Aktualności
Nowe standardy okołoporodowe będą jeszcze lepsze! – zapewnia minister
Czy powinniśmy wierzyć słowom ministra Konstantego Radziwiłła, że nowe standardy opieki okołoporodowej będą co najmniej tak dobre, jak te, które dziś obowiązują?

"Musimy myśleć, żeby kobietom rodziło się jeszcze lepiej. I będzie lepiej" – powiedział nam minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W poniedziałek, 6 marca, podczas spotkania z dziennikarzami, minister potwierdził te słowa. "Zadaniem zespołu jest osiągniecie co najmniej takiego poziomu standardów organizacji opieki okołoporodowej , jakie obowiązują w tej chwili" – powiedział Radziwiłł. "Wiem, że jest wiele inicjatyw, które zmierzają ku podniesieniu jeszcze wyżej poprzeczki i zapewnieniu jeszcze lepszej opieki okołoporodowej, zarówno rodzącym, jak i nowo narodzonym dzieciom. Myślę, że zespół, w którego skład wchodzą zarządzający szpitalami, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i neonatologii oraz grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się jakością opieki okołoporodowej [...] wypracuje coś, co będzie jeszcze lepsze od tego, co mamy w tej chwili – dodał. Zgodnie z nowelizacją ustawy, od 1 stycznia 2019 roku opieka, jaką otrzyma kobieta podczas porodu, będzie zależała od lekarza i standardów panujących w szpitalu. Obecne standardy, wywalczone i wdrażane m.in. dzięki działaniom Fundacji "Rodzić po Ludzku", przestaną obowiązywać – w związku z tym kobiety nie będą mogły domagać się swoich praw, bo te prawa nie będą w żaden sposób uregulowane. Zobacz także:   "Bardzo się martwię..." – mówi prezeska Fundacji "Rodzić po Ludzku" Pod koniec lutego minister Radziwiłł powołał zespół do opracowania nowych standardów opieki okołoporodowej. Członkami zespołu zostali m.in. prof. Bogdan Chazan , prof. Michał Troszyński oraz dr n. med. Wojciech Puzyna. Przy pracach nad nowymi standardami mają uczestniczyć również przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Fundacji "Rodzić po Ludzku". Nie wiadomo jednak, na czym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz