Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród w domu
AdobeStock
Przygotowania do porodu

Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?

Poród domowy zapewnia kobiecie większą intymność i spokój. Taką decyzję należy jednak wcześniej dobrze przemyśleć, znaleźć zaufaną położną, zadbać o potrzebne rzeczy. Podstawowym kryterium, by poród mógł odbyć się w domu, jest prawidłowy przebieg ciąży. Sprawdź, czy poród domowy jest odpowiedni dla ciebie!

Poród w domu w Polsce nie jest dzisiaj taką rzadkością, jak kiedyś. Kiedy termin porodu nieuchronnie się zbliża, przyszła mama musi zdecydować, jak chciałaby rodzić. Część kobiet decyduje się na poród warunkach domowych. Te, które mają już go za sobą, zazwyczaj twierdzą, że to był najwłaściwszy wybór, jakiego mogły dokonać. Poród domowy nie jest jednak bezpłatny, jego cena waha się od 2000 do 4000 zł. 

Spis treści: 

 1. Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej
 2. Rodzenie w domu - zalety
 3. Jak zorganizować poród w domu?
 4. Poród w domu – formalności
 5. Poród w domu a szczepienia
 6. Poród w domu - cena
 7. Wizyta u pediatry po porodzie w domu
 8. Położna po porodzie w domu
 9. Zdjęcia i film z porodu w domu
 10. Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej

Jeśli wolałabyś, żeby twoje dziecko przyszło na świat w domu, a nie w szpitalu, musisz najpierw się upewnić, że jest to rozwiązanie dla ciebie. Po pierwsze powinnaś być absolutnie przekonana, że dasz radę urodzić samodzielnie w domu i mieć zaufanie do położnej, która ma ci w tym towarzyszyć. A po drugie, twoja ciąża powinna przebiegać w sposób prawidłowy. Kwalifikacji do porodu domowego udziela położna na podstawie wywiadu (odbywa się on około. 36 tygodnia ciąży). Sprawdza twój obecny stan zdrowia, pyta o przebieg poprzednich ciąż, jeśli takie były i upewnia się, czy naprawdę czułabyś się bezpiecznie, rodząc poza szpitalem.

Rodzenie w domu - zalety

Jak się rodzi dzieci w domu? Przede wszystkim inaczej, niż w szpitalu. Oczywiście pierwszą zasadniczą różnicą jest miejsce, a co za tym idzie, wyposażenie „sali porodowej”. W domu rodzi się w warunkach absolutnie naturalnych, bez łóżka porodowego, aparatury medycznej, dostępu do takich form łagodzenia bólu porodowego, jak znieczulenie zewnątrzoponowe… Jeśli dla przyszłej mamy nie stanowi to problemu, może rozważyć poród w domu, ponieważ ma on niewątpliwie wiele zalet, takich jak:

 • nienarażanie noworodka na kontakt ze szpitalnymi bakteriami,
 • poczucie komfortu z przebywania we własnym łóżku, we własnym domu,
 • brak skrępowania w trakcie tak intymnego wydarzenia, jakim jest poród,
 • brak pośpiechu, poród może przebiegać zgodnie z naturą (oczywiście pod kontrolą położnej),
 • możliwość przybierania dowolnych pozycji porodowych,
 • możliwość skorzystania z kąpieli we własnej wannie lub pod prysznicem,
 • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u młodej mamy.

Jak zorganizować poród w domu?

Przygotowania warto zacząć od upewnienia się u lekarza, że nie ma przeciwwskazań do rodzenia w domu. Ważna jest także wiedza, jak przebiega poród i jak można sobie pomóc podczas akcji porodowej. Dlatego dobrym pomysłem jest udział w szkole rodzenia. Koniecznie należy również omówić poród domowy z partnerem i jasno przedstawić mu swoje oczekiwania dotyczące jego roli w tym wydarzeniu.

Jak najszybciej należy znaleźć znaleźć położną, która będzie towarzyszyła rodzącej. Warto ją wypytać, jak dotąd przebiegały odbierane przez nią porody domowe i co według niej musimy przygotować w domu. Wspólnie z położną opracowuje się też plan porodu.

Koniecznie trzeba przemyśleć plan awaryjny, czyli sprawdzić, do którego szpitala jechać, jeśli położna zadecyduje, że poród jednak powinien zakończyć się w szpitalu. Potrzebne jest też zapewnienie sobie ewentualnego transport do szpitala.

Nie można również zapomnieć o zaplanowaniu wdrożenia opieki pediatrycznej dla dziecka – powinno ono zostać zbadane po narodzinach i zaszczepione na WZW B oraz gruźlicę.

Poród w domu - co potrzebne

Przed rozpoczęciem się porodu musisz przygotować wszystkie niezbędne rzeczy. Skonsultuj wcześniej z położną, w co dokładnie powinnaś się zaopatrzyć. Potrzebne będą ci między innymi:

 • podkłady medyczne
 • duże podpaski lub pieluchy jednorazowe
 • kilka ręczników (chłonnych) lub prześcieradeł
 • pieluchy tetrowe
 • gaziki jałowe
 • spirytus salicylowy
 • ręczniki papierowe
 • płaska miska do urodzenia łożyska
 • folia z warstwą tkaniny z jednej strony – do zabezpieczenia łóżka, dywanu
 • lignina w płatach
 • nieprzezroczyste foliowe duże worki na odpady
 • słomki do picia (najlepiej zginające się, z których da się pić w każdej pozycji)
 • woda mineralna, soki
 • drobne przekąski dodające energii
 • termofor z gorącą wodą (do okładów).

Co jest potrzebne po porodzie w domu?

Położnica w domowym zaciszu i jej dziecko będą potrzebowali dokładnie tego samego, co trzeba przygotować rodząc w szpitalu – są to: wyprawka do szpitala oraz wyprawka dla noworodka.

Poród w domu – formalności

Po porodzie w domu położna powinna dopełnić formalności, wystawiając następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o urodzeniu dziecka potrzebne do rejestracji w USC,
 • książeczkę zdrowia dziecka,
 • kartę szczepień dziecka – zanosisz ją do swojej przychodni,
 • zaświadczenie dla pracodawcy potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego.

Poza tym formalności po porodzie, jakich muszą dopełnić rodzice, są takie same jak w przypadku porodu szpitalnego.

Poród w domu a szczepienia

Organizacja szczepień dla dziecka, także tych, które należy podać noworodkowi w pierwszych dobach życia, należy do obowiązków rodziców, nie położnej. Dlatego trzeba zawczasu sprawdzić, gdzie będzie można zaszczepić dziecko. Pierwsze szczepienie dziecka to szczepionka na WZW B (podadzą ją w przychodni rejonowej) oraz przeciwko gruźlicy – to szczepienie nie zawsze wykonuje się w rejonowej przychodni, dlatego zawczasu trzeba dowiedzieć się, gdzie je zrobić.

Później należy już stawiać się w przychodni na szczepienia obowiązkowe w terminach wyznaczonych przez pediatrę.

Poród w domu - cena

Tym, co odróżnia poród w szpitalu od domowego, jest również koszt. Jeśli decydujemy się na rodzenie w publicznej placówce medycznej i nie wykupujemy żadnych usług typu prywatna opieka położnej, miejsce w jednoosobowej sali poporodowej, wówczas nie ponosimy żadnych kosztów. Natomiast poród domowy zawsze jest płatny, ponieważ nie jest on refundowany przez NFZ. Ile więc kosztuje poród w domu? Ceny są różne, zależą od wielu czynników, między innymi od naszego miejsca zamieszkania i wyboru konkretnej położnej. Za poród domowy trzeba zapłacić z reguły od 3000 do 5000 zł. Nie jest to opłata wyłącznie za poród, lecz także za opiekę położnej nad młodą mamą i noworodkiem w pierwszych dniach po narodzinach.

Wizyta u pediatry po porodzie w domu

Położna po porodzie ocenia stan dziecka w skali Apgar, jakiś czas później także mierzy je i waży. Istotne jest jednak, by w pierwszych dniach życia noworodka zbadał także lekarz neonatolog. Możesz pomyśleć o tym jeszcze przed porodem i sprawdzić, czy jest możliwość zamówienia wizyty domowej. Możesz także udać się z dzieckiem do przychodni na pierwszą wizytę pediatryczną, jednak pediatrzy, którzy pracują w przychodniach, rzadko specjalizują się w opiece nad noworodkiem. Dodatkowo pojawia się ryzyko, że maluszek podczas wizyty w przychodni będzie miał kontakt z chorymi dziećmi.

Położna po porodzie w domu

Położne, które sprawują opiekę w trakcie porodu domowego, często w zakres  swoich obowiązków włączają także wizytę poporodową (w trzeciej dobie życia dziecka). Przeprowadzają wtedy też test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy. Jeżeli jednak nie zalicza się to do jej obowiązków, powinna go przeprowadzić położna środowiskowa w trakcie wizyty patronażowej. Pamiętaj jednak, że aby wizyta patronażowa się odbyła – musisz poinformować położną środowiskową o porodzie domowym. Dobrym pomysłem będzie nawiązanie kontaktu z nią jeszcze przed porodem.

Zdjęcia i film z porodu w domu

By wiedzieć na co powinnaś się przygotować - możesz obejrzeć zdjęcia z porodu w domu. Między innymi Kayla Gonzales z Texasu robi kobietom takie fotografie w tej bardzo niezwykłej chwili. Są one bardzo intymne, poruszające. Przede wszystkim są... piękne, bo uwieczniają tak ważny moment, jak przyjście człowieka na świat i pokazują wszystkie emocje, które towarzyszą młodej mamie. Możesz także pokusić się o obejrzenie filmu z porodu w domu, może ci to pomóc w oswojeniu się z atmosferą porodu domowego, jeszcze przed własnym. 

Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Sposobów na wywołanie porodu jest wiele. Nie ma gwarancji, że dzięki nim rozpocznie się akcja porodowa, jednak nie zaszkodzą one ani mamie, ani maluszkowi. Zatem jak wywołać poród? Naturalne sposoby na wywołanie porodu to między innymi:

 • masowanie brodawek sutkowych,
 • stosunek płciowy,
 • długi spacer,
 • ciepła (lecz nie gorąca!) kąpiel.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak