Reklama

Początek porodu rzadko kiedy jest kompletną niespodzianką. Mimo obaw wielu kobiet, zwłaszcza tych rodzących dziecko po raz pierwszy, objawy zbliżającego się porodu trudno przegapić. Już od połowy ciąży macica trenuje tzw. skurcze przepowiadające przygotowujące ją do urodzenia dziecka. W 9 miesiącu ciąży skurcze przybierają na sile, pojawiają się objawy w postaci częstszego oddawania moczu, utraty wagi oraz mniejszej liczby ruchów dziecka. To pierwsze, bardzo konkretne sygnały, że poród rozpocznie się już niedługo.

Reklama

Objawy zbliżającego się porodu:

Na 2-3 tygodnie przed porodem:

Kilkanaście godzin przed urodzeniem dziecka:

W dniu porodu:

Przepowiadające skurcze macicy

Bezbolesne i nieregularne skurcze przepowiadające to pierwsze zwiastuny porodu. Pojawiają się ze sporym wyprzedzeniem, nawet od ok. 30 tygodnia ciąży. Kobieta odczuwa:

Im bliżej porodu, tym częściej będą pojawiać się skurcze. Ich obecność oznacza, że włókna mięśniowe przegrupowują się tak, aby podczas porodu macica wypychała maleństwo na zewnątrz, a nie bezładnie je ugniatała. Jej dolny odcinek rozciąga się i robi coraz cieńszy, a górny – kurczy się i pogrubia.

Objawy na 2-3 tygodnie przed porodem

W ostatnich tygodniach ciąży, czyli w 9 miesiącu warto mieć już spakowaną torbę do szpitala. Może pojawić się coraz więcej sygnałów zbliżającego się porodu.

Obniżenie się brzucha

Dwa, trzy tygodnie przed porodem główka maleństwa ustawia się tak, aby lada dzień wsunąć się do miednicy. Dno macicy, które sięgało już łuków żebrowych, obniża się do pozycji, w której było w 32. tygodniu ciąży.

Kobieta wyraźnie poczuje ten moment, gdyż wraz z obniżeniem się jej brzucha, z powrotem będzie jej łatwiej oddychać i zmniejszy się ucisk macicy na żołądek.

Częstsze oddawanie moczu

Wraz z obniżeniem się brzucha zwiększy się ucisk macicy na pęcherz moczowy. Będzie to skutkowało częstszym niż dotychczas oddawaniem moczu.

Utrata wagi

Przed porodem kobieta przestaje przybierać na wadze. W ostatnim miesiącu ciąży możesz nawet stracić 1- 1,5 kg.

Odejście czopa śluzowego

Jego wypadnięcie może poprzedzać poród nawet o dwa tygodnie. Czop śluzowy przypomina wyglądem galaretkę lub białko jajka i jest rodzajem korka chroniącego macicę przed drobnoustrojami. Kiedy odejdzie, można w nim zauważyć pasemka krwi z pękniętych naczyń krwionośnych.

Mniej ruchów dziecka

Dziecku jest już bardzo ciasno w brzuchu mamy i stąd jego mniejsza aktywność. Aby mieć pewność, że mniejsza ruchliwość dziecka nie wynika z żadnych zakłóceń stanu jego zdrowia, kobiety mają zalecone w końcówce ciąży liczenie ruchów płodu.

Objawy porodu na kilkanaście godzin przed urodzeniem dziecka

Takie oznaki porodu to sygnał od organizmu, że poród powinien nastąpić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. To moment, kiedy kobieta powinna być przygotowana na to, że w każdej chwili trzeba będzie już jechać do szpitala rodzić dziecko.

Nasilenie się skurczów przepowiadających

Pojawiające się teraz skurcze są bardziej bolesne niż te, które do tej pory kobieta odczuwała, ale nie tak regularnie jak porodowe. Mogą ustępować przy zmianie pozycji.

Zmiana samopoczucia

Przyszła mama może odczuwać dziwny niepokój, kołatanie serca, strach i zdenerwowanie lub wręcz na odwrót – przypływ energii i sił witalnych.

Ból krzyża

To znak, że główka dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Jeżeli pojawią się silne i tępe bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa, promieniujące w kierunku podbrzusza, to może to być objaw rozpoczynającego się porodu.

Biegunka

Tuż przed porodem organizm chce oczyścić jelita z zawartości. Dzięki temu nie będą przeszkadzać podczas przeciskania się główki dziecka w kanale rodnym.

Plamienie

Podczas rozwierania się szyjki macicy mogą popękać drobne naczyńka krwionośne, dlatego wydzielina z pochwy zawiera czasem pasemka krwi. Staje się także bardziej gęsta i obfita.

Objawy, że poród się już zaczął

Takie oznaki nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że czas zbierać się do szpitala.

Regularne skurcze

Częste, regularne, stopniowo narastające skurcze. Są znacznie silniejsze i bardziej bolesne niż skurcze przepowiadające.

Są to tzw. skurcze rozwierające powodujące skracanie i rozwieranie szyjki macicy. Pierwsze skurcze trwają 15–30 sekund. Stopniowo wydłużą się do 30–90 sekund. Przerwy między skurczami najpierw wynoszą 10–20 minut, potem skracają się do 10, 8, 5 minut.

Jeżeli skurcze pojawiają się co ok. 10 minut, należy jechać do szpitala.

Odejście wód płodowych

Wody płodowe powinny być czyste, pozbawione zapachu i wyglądać jak serwatka. Zamiast intensywnie wypływać, raczej powoli się sączą.

Na ogół pęknięcie błon płodowych wiąże się z pojawieniem się regularnych skurczów, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Nie można zwlekać z wyjazdem do szpitala – odejście wód płodowych oznacza, że dziecko przestaje być dodatkowo chronione i jest narażone na infekcje.

Kobieta w ciąży musi NATYCHMIAST jechać do szpitala, jeżeli: skurcze pojawiają się częściej niż co 5 minut, czuje potrzebę parcia, pojawił się stały, niemijający ból brzucha, wody płodowe są zielone lub brązowe, pojawiło się krwawienie, przestała odczuwać ruchy dziecka lub przeciwnie: maluch rusza się bardzo gwałtownie.

Konsultacja: lek.med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama