lekarz, niemowlę, badanie

Sepsa u dzieci - komu grozi, jak ją leczyć?

Dużo się ostatnio słyszy o przypadkach sepsy u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać? Czy jest sposób, by uchronić dziecko przed zachorowaniem? Sprawdź!
lekarz, niemowlę, badanie
Sepsa, czyli inaczej posocznica, to uogólnione zakażenie całego organizmu. Jej przyczyną jest infekcja bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków. Chorobę mogą wywoływać także inne bakterie, wirusy i grzyby, które przedostają się do krwi i rozsiewają się po całym organizmie, dając gwałtowne objawy.

Jak dochodzi do zarażenia sepsą?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt, np. picie z jednej butelki. Najlepszym sposobem zapobiegania sepsie są szczepienia przeciw następującym bakteriom: 
  • haemophilus influenzae typu B (HiB) – obowiązkowe, bezpłatne dla niemowląt, a jeśli chcesz zaszczepić starsze dziecko powyżej roku, potrzebna jest 1 dawka, cena szczepienia na pałeczce hemofilnej: ok. 45 zł;
  • pneumokoki – szczepienie zalecane (płatne); dla niemowląt 4 dawki, dla starszych dzieci jedna dawka, cena szczepionki na pneumokoki: 260–360 zł za dawkę;
  • meningokoki – szczepienie zalecane; 3 dawki dla niemowląt, 1 dawka dla dzieci powyżej roku, cena szczepionki na meningokoki: 120–170 zł.
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Jak rozpoznać posocznicę? Objawy sepsy

Wczesne objawy sepsy przypominają banalną infekcję dróg oddechowych czy nieżyt żołądkowo-jelitowy. Gdy zakażenie przechodzi do krwi, następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia dziecka, któremu towarzyszy:
  • bardzo wysoka temperatura, powyżej 38,5°C, która nie spada po lekach przeciwgorączkowych;
  • światłowstręt, dreszcze, pocenie się. Dziecko staje się apatyczne, nie interesuje się otoczeniem, słabo reaguje na bodźce, dużo śpi, nie chce jeść, wymiotuje, ma sztywny kark;
  • wysypka w postaci wybroczyn. Początkowo pojawiają się małe ciemnoczerwone kropeczki różnej wielkości. Czasem zlewają się w większe plamy, które nie znikają po uciśnięciu.
Uwaga! Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zabierz dziecko do szpitala. Wcześnie rozpoznaną sepsę można wyleczyć. 

Sprawdź też:   
Konsultacja: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy