Powrót moczenia nocnego może mieć wiele przyczyn. Najczęściej zdarza się dzieciom pod wpływem silnego stresu, np. gdy kilkulatek znów zaczyna chodzić do przedszkola po chorobie albo po długim rodzinnym wyjeździe. Nawet dla cztero- czy pięciolatka taka sytuacja rodzi tak silne emocje, jak wtedy, gdy pierwszy raz wkraczał w progi przedszkola. Czasem moczenie nocne ma związek z tym, że dziecko przeżywa pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa. Zdarza się, że powoduje je infekcja. Jak pomóc dziecku przesypiać noce na sucho?

Reklama

Sprawdź, czy przyczyną nocnego moczenia nie jest infekcja

Siusianie do łóżka, a także popuszczanie w majteczki w ciągu dnia może być jednym z objawów przeziębienia albo infekcji dróg moczowych. Wizyta u specjalisty i wykonanie koniecznych badań pozwoli wykluczyć przyczyny zdrowotne.

Czytaj też: Bakterie w moczu – jak to się leczy

Gdy dziecko moczy się w nocy, zachowaj spokój

Nie okazuj dziecku, jak bardzo przejmujesz się zasiusianym prześcieradłem, nie krzycz na dziecko, ani nie komentuj przy nim, jak bardzo irytujące są dla ciebie jego mokra pościel i piżamka To może wzbudzić w nim silne poczucie winy.

Gdy dziecko moczy się w nocy, porozmawiaj z nim

Zapewnij, że nie dzieje się nic złego – powiedz, że starszym dzieciom też się czasem zdarza zasiusiać łóżko. Kilkulatek może się martwić, że coś jest z nim nie tak, że jest gorszy od innych, nawet jeśli po nim tego nie widać.

Zobacz także

Pomóż dziecku przespać noc na sucho

Możesz ograniczyć podawanie picia na ok. 3 godz. przed snem, stosować specjalne zabezpieczenia, np. gumowe prześcieradła, podkłady pod prześcieradło. Albo wysadzać w ciągu nocy. Możesz też kupić specjalne majteczki – to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko ochroni przed zmoczeniem pościeli, ale też zapewni spokojny sen całej rodzinie. A dziecku nie będzie się kojarzyć z niemowlęcą pieluszką, której noszenie mogłoby być dla niego upokorzeniem.

Zobacz też: Zdradzamy sposoby na dobry sen przedszkolaka

Opiekuj się dzieckiem troskliwie

Otocz dziecko spokojem – jeśli moczenie ma związek z emocjami, powrotem do przedszkola, zmianami w domu, postaraj się znaleźć dla dziecka więcej czasu, bawić się z nim, przytulać, utulać wieczorem do snu. Jeśli problem długo nie będzie ustępował, a lekarz stwierdzi, że nie ma związku ze zdrowiem dziecka, warto poprosić o pomoc psychologa dziecięcego.

Reklama

Czytaj też: 42 rady na dziecięce kryzysy

Reklama
Reklama
Reklama