OK, nie wszystkie zasady nadają się do łamania. Nie możesz przymykać oka, jeśli twój przedszkolak bije innych czy nie słucha cię i wybiega na spacerze na ulicę. Oczywiste. W niektórych sytuacjach jednak można, a nawet warto zrezygnować z żelaznej dyscypliny...

Reklama

Zasady, które czasem można łamać

Wiele zasad ustalamy, bo wprowadzają porządek w nasze rodzinne życie i jest nam z nimi po prostu wygodniej, lepiej. Przykład? Zawsze kładziesz spać dziecko po dobranocce (wiadomo, dzięki stałym porom snu smyk łatwiej zasypia, a następnego dnia jest wyspany). Albo codziennie dziecko kąpiesz (taki rytuał także pomaga w zasypianiu, no i dziecko jest czyste). A gdybyś czasem położyła smyka do łóżka znacznie później? Albo twoje dziecko zasnęłoby z ciemnymi obwódkami wokół kostek od zabawy w piaskownicy? Tragedia? Wręcz przeciwnie! To dla dziecka nauka!

Zobacz też: Zdradzamy sposoby na dobry sen przedszkolaka

Czego uczy łamanie zasad?

Wyobraź sobie, że przyjechała do was z daleka dawno niewidziana ciocia. Dziecko ją lubi, cieszy się z jej przyjazdu, ale może spędzić z nią zaledwie dwie godziny, bo przecież po dobranocce musi położyć się spać. No właśnie... Musi? Co stałoby się, gdy tym razem zasnęło godzinę, dwie, a nawet trzy później? Maluch obudziłby się niewyspany, ale za to z nowymi doświadczeniami, bo:

  • Łamanie zasad uczy elastycznego myślenia. Dziś pójdę spać później, bo zmieniła się sytuacja i ten dzień znacznie różni się od pozostałych.
  • Rodzice łamiący zasady są darzeni przez dziecko jeszcze większym zaufaniem. Bo maluch widzi, że potrafią dostrzec jego potrzeby, a nie tylko sztywno trzymać się zasad.
  • Łamanie zasad pomaga być grzecznym. Dziecko dowiaduje się, że jeśli rodzice już czegoś zabraniają, to znaczy, że naprawdę tego nie wolno robić.
  • Dziecko łamiące zasady dowiaduje się, że jest bardzo ważne. Bo jego uczucia zawsze są brane pod uwagę. Dzięki temu nabiera pewności siebie i szybciej uczy się dokonywać właściwych wyborów.

Czy wiesz: Jak mądrze karać małe dziecko?

Zobacz także

Zasada łamania zasad

Jest jedna zasada dotycząca łamania zasad. To zasada wyjątku. Czyli łamanie zasady musi dotyczyć wyjątkowej i uzasadnionej sytuacji. Jeśli powodem jej złamania jest np. jedynie kapryszenie dziecka albo twoje lenistwo czy konformizm, to plusów tego nie ma żadnych. Są za to minusy: dziecko dowiaduje się, że życie to wieczny chaos, który zależy głównie od naszego widzimisię. A przecież tak nie jest, prawda?

Reklama

Sprawdź też: 13 żelaznych zasad, które powinny obowiązywać w każdym domu

Reklama
Reklama
Reklama