Zabawa to najważniejsza czynność w życiu przedszkolaka. Obserwując dzieci w wieku przedszkolnym można łatwo dojść do wniosku, że dla większości z nich bawienie się jest ważniejsze nawet od jedzenia czy spania. Zabawa dla dziecka jest tym, czym praca dla dorosłego człowieka. Pomaga uczyć się ważnych rzeczy o świecie i życiu. Dzięki zabawie przedszkolak uczy się interakcji z innymi ludźmi – czekania na swoją kolej, dzielenia się, słuchania, negocjowania. Zabawa rozwija też wyobraźnię dzieci, pozwala wcielać się w różne role, a wszystko to wpływa korzystnie na ich zdolności poznawcze.

Reklama

Jak rodzice mogą pomóc dzieciom w zabawie? Najlepiej... nie przeszkadzając! Psychologowie podkreślają wagę niekontrolowanej spontanicznej zabawy. Pozwólmy dzieciom na to. Spójrzcie na nasze TOP 10 zabawek dla przedszkolaka:

Zabawki edukacyjne

W sklepach znajdziecie wiele zabawek, które pozwolą przedszkolakowi w przyjemny sposób zdobywać wiedzę o świecie, takie jak np. Globus Małego Pilota (Trefl, cena: 173,39 zł), dzięki któremu dziecko poznaje różne kraje, zwierzęta je zamieszkujące itp. Fantastyczne do nauki poprzez zabawę są różnego rodzaju gry, np. memo ze zwierzętami czy pojazdami, puzzle, interaktywne gry z alfabetem, tematycznymi zagadkami itd.

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

Realistyczne zabawki

Przedszkolaki lubią bawić się zabawkami, które realnie odzwierciedlają przedmioty z dorosłego świata. Mogą to być lalki udające bobasy czy samochody (np. wielki kombajn zbożowy Bruder, cena promocyjna: 290 zł). Świetnie sprawdzają się też zabawki kuchenne lub zestawy majsterkowicza i lekarskie.

Zobacz także

Zabawki rozwijające sprawność manualną

Jedną z ulubionych zabawek dzieci w każdym wieku są klocki. W sklepach znajdziecie m.in. zestawy bajkowe i filmowe – z ulubionymi bohaterami dzieci, klocki dla dziewczynki (z elfami, księżniczkami itp.) i takie, które najchętniej wybierają chłopcy. (np. Komisariat policji Playmobil, cena: 328,99 zł). Badania naukowe wykazały, że zabawa klockami wspiera rozwój dziecka pod kątem funkcji poznawczych, umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz myślenia przyczynowo-skutkowego.

Odgrywanie ról

Jedną z najbardziej rozwojowych typów zabawy jest ta, która wymaga od dziecka odgrywania ról. Dzieci bawią się w strażaków, lekarzy, kucharzy, księżniczki itp. Małe figurki pozwalają odgrywać role ważnych osób w życiu dziecka lub wymyślonych postaci. Przydatne w tej kategorii są zabawki, które stanowią swoiste zaplecze dla odgrywania ról z życia wziętych, np. ten elektroniczny kącik opiekunki od Smoby (cena: 257 zł), który pozwala dziecku wcielać się w rolę mamy lub taty niemowlęcia.

Zabawki, które rozwijają empatię

Dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku w wieku przedszkolnym zabawek, które będą rozwijać w nim empatię i poczucie odpowiedzialności, a przy okazji mają szansę stać się ulubionymi zabawkami dziecka. Do takich zabawek możemy zaliczyć m.in. pluszowe przytulanki i lalki, które zachęcają do przytulania i opiekowania się. Możemy też kupić dziecku interaktywną wersję takiej zabawki, np. pieska Lucy z IMC Toys (cena: 223 zł), który podaje łapkę, macha ogonkiem i kładzie się, zachęcając dziecko do zabawy, a jednocześnie ucząc go postępowania ze zwierzętami domowymi.

Zabawki rozwijające wyobraźnię

Kolejnym ulubionym typem zabawek przedszkolaków są wszelkiego rodzaju figurki zwierzątek, ludzi wykonujących różne zawody, rodzin, superbohaterów i postaci z ukochanych bajek. Niesłabnącym hitem wśród dziewczynek są kucyki Pony, które można czesać, przebierać i odgrywać nimi różne scenki (np. Figurka My Little Pony, Tęczowa Księżniczka, cena promocyjna: 78,99 zł).

Zabawki kreatywne

Doskonałym pomysłem na zabawkę dla przedszkolaka są także zestawy kreatywne – dzieciom 3-letnim nie kupimy raczej zestawów do wyrobu biżuterii, bo wciąż istnieje ryzyko zadławienia, poza tym maleńkie koraliki do nawlekania nie są przystosowane do rozwoju manualnego dziecka w tym wieku, ale za to wszelkie plasteliny, ciastoliny i masy plastyczne będą strzałem w 10! Dobrą zabawką do rozwoju kreatywności są też klocki, np. zestaw Mega Bloks, cena promocyjna: 54,49 zł.

Zabawki dla chłopca

Chłopcy jeszcze dobrze nie potrafią siedzieć, a już chcą bawić się autkami! Czy będzie to duży pojazd, czy mała resorówka (np. Hot Wheels, zestaw 5 autek za promocyjną cenę 31,99 zł), możecie być pewni, że zabawa autkami pochłonie waszego syna bez reszty! Do autek możecie dokupić garaże, stacje benzynowe, parkingi lub maty udające ulice – szczęście będzie kompletne.

Zabawki dla dziewczynki

Wymieniając zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym, nie sposób nie wspomnieć o lalkach. Zabawa lalkami łączy różne funkcje wspomniane powyżej, a poza tym po prostu sprawia dzieciom wiele przyjemności. Lalki – duże, małe, udające bobasy lub dorosłe kobiety – towarzyszą dziewczynkom od wielu pokoleń. I można taką zabawkę zabrać ze sobą do przedszkola!

Domki, zamki i farmy

Dzieci kochają rycerzy, smoki, księżniczki. Te postaci potrzebują zamku do zamieszkania. Przedszkolaki kochają też lalki, a lalkom potrzebny jest domek i mebelki. I co jeszcze kochają dzieci w wieku przedszkolnym? Oczywiście zwierzątka! A co jest potrzebne zwierzątkom? Farma!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama