Co podać dziecku, gdy ma biegunkę?
W walce z biegunką pomocne mogą być zarówno środki farmakologiczne z apteki, jak i domowe sposoby. Nie wiesz, jak pomóc dziecku, gdy męczy je biegunka? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Kto z nas choć raz w życiu miał problemy z jelitami, objawiające się biegunką, ten doskonale wie, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Zwłaszcza dzieci mogą ją trudno znosić. Objawy towarzyszące biegunce, takie jak wymioty, gorączka, mocno osłabiają organizm. Musisz zatem działać szybko, żeby dziecko wróciło do pełni sił i uniknęło dodatkowego zagrożenia, jakie pojawia się przy biegunkach – odwodnienia organizmu. Radzimy, jak zwalczyć biegunkę u dziecka. Przeczytaj!
Przyczyny biegunki u dziecka
Dlaczego tak się dzieje, że nagle organizm reaguje biegunką? Przyczyny biegunek mogą być różne. Najczęściej wiążą się z zatruciami pokarmowymi, ale mogą też towarzyszyć chorobom. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę, może to być wynikiem:
- infekcji bakteryjnej (np. salmonellą);
- infekcji wirusowej (np. rotawirusem);
- infekcji pasożytniczej;
- nietolerancji pokarmowej po spożyciu jakiegoś produktu;
- anginy;
- powikłań po leczeniu antybiotykiem;
- zapalenia ucha środkowego;
- zapaleniem wyrostka robaczkowego;
- zapalenia płuc;
- zatrucia lekiem;
- zatrucia metalami ciężkimi, toksynami.
Objawy biegunki
O biegunce mówimy, gdy dziecko nagle zaczyna wypróżniać się dużo częściej niż zwykle (powyżej pięciu razy dziennie), a do tego stolce mają bardziej luźną, płynną konsystencję i może pojawiać się z nich śluz, krew lub ropa. Biegunce często towarzyszą:
- wymioty;
- ból głowy;
- ból brzucha;
- gorączka;
- apatia;
- brak apetytu;
- osłabienie organizmu;
- kaszel i katar (przy grypie żołądkowej).
Jak leczyć biegunkę u dziecka?
W leczeniu biegunki u dziecka możesz połączyć domowe sposoby z preparatami dostępnymi w aptece. Ważne jest podawanie w tym czasie maluchowi probiotyków, które regulują pracę przewodu pokarmowego i zawierają dobre dla organizmu bakterie. Probiotyki najlepiej jest dawać dziecku jeszcze przez kilka dni po ustaniu biegunki. Niezbędne jest również podawanie odpowiedniej ilości wody po to, by uniknąć odwodnienia. Może być ona lekko osolona lub z dodatkiem glukozy. Oprócz wody dziecko może pić herbatki ziołowe, ale nie należy podawać soków owocowych.
Im młodsze dziecko, tym szybciej należy udać się z biegunką do lekarza, ponieważ szybciej może ona doprowadzić do odwodnienia organizmu. W poważniejszych przypadkach, gdy ubytek wody i elektrolitów jest już znaczący, dziecko musi być leczone w szpitalu i musi przyjmować kroplówki nawadniające.
Domowe sposoby na rozwolnienie u dziecka
Do diety dziecka, które ma biegunkę, warto włączyć produkty, które zwykle powodują zatwardzenie. Należą do nich:
- marchewka – jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się rozwolnienia jest przygotowanie marchwianki; można też dać dziecku startą marchewkę z jabłkiem;
- ryż – warto zrobić dziecku kleik ryżowy, ma on właściwości hamujące wypróżnianie się;
- jagody (zwłaszcza suszone) – najlepiej jest przygotować z nich napar w postaci herbatki i podawać dziecku do picia 3 razy na dzień;
- banan – można go rozdrobnić na papkę i podać dziecku np. z ryżem.
Warto też wiedzieć, że w czasie biegunki należy unikać w diecie dziecka produktów, które zawierają gluten. Nie powinno też ono pić wówczas mleka modyfikowanego.
Ile trwa biegunka u dziecka?
Niegroźna biegunka powinna ustąpić dość szybko po podaniu dziecku odpowiednich produktów, które ją hamują. Jeśli jednak trwa ona minimum dwa dni i objawy wcale nie ustają, ale wręcz nasilają się, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Długotrwała biegunka może szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu lub innych groźnych dla zdrowia skutków, takich jak niedokrwistość, powstanie niedoborów elektrolitowych, czy wstrząs. Biegunki u dziecka nigdy nie należy lekceważyć, a zwłaszcza biegunki u niemowląt, u których nawet łagodna jej postać może być szczególnie niebezpieczna.
Zobacz też:
- Dziecko ma biegunkę? To może być rotawirus!
- Dziecko ma biegunkę i wymiotuje? To może być zatrucie pokarmowe!
- Czym jest biegunka podróżnych? Częsty problem dzieci