Maluchy często zarażają się pasożytami przez kontakt z innymi dziećmi – na placu zabaw, w klubiku czy żłobku.

Reklama

Objawy zakażenia są bardzo różne przy pasożytach u dzieci: biegunka, mdłości, ból brzuszka, wysypka, wymioty, zmiana w zachowaniu, chudnięcie, osłabienie.
Namierzenie „winowajców” jest trudne i zajmuje trochę czasu. Kupkę trzeba badać przynajmniej trzy razy, co dwa dni. Zwykle leczenie obejmuje też wszystkich domowników.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się wszy

Owsiki. Ich jaja mogą się znajdować np. w piasku, na ręczniku albo nawet unosić się w powietrzu. W jelitach wylęgają się z nich larwy, a z tych małe białe niteczki – owsiki. Około północy samice podpełzają w okolice odbytu i składają tam jaja. Można je zobaczyć gołym okiem! Maluch drapie się i na paznokciach przenosi jaja z powrotem do buzi. Leczenie polega nie tylko na podawaniu środków przeciwko pasożytom. Trzeba dokładnie wysprzątać mieszkanie i odkazić (wyprać i wyprasować gorącym żelazkiem) wszystkie ręczniki, pościel, narzuty, pluszaki. Jaja owsików poza organizmem człowieka mogą żyć aż trzy tygodnie.

Tasiemiec. Jego larwy znajdują się z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsie zakażonego zwierzęcia. Dziecko może się też zarazić, głaszcząc zakażonego psa lub kota i wkładając rękę do buzi. Tasiemiec może nie powodować dolegliwości przez wiele lat. Jego człony czasem pojawiają się w kupce (wyglądają jak kawałki makaronu). Pasożyt zagnieżdża się w jelitach, wątrobie lub mózgu. Leczenie trwa kilka miesięcy.
[CMS_PAGE_BREAK]
Lamblie. Dzieci zarażają się, zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą do picia. Objawy to: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie, mniejsza aktywność, nadmierna senność. W przypadku zakażenia przewlekłego może dojść do zaburzeń wchłaniania. Potrzebny jest antybiotyk.

Zobacz także

Glista. Do zakażenia dochodzi po spożyciu pokarmu zanieczyszczonego jajami glisty, jak również poprzez brudne ręce. Jaja mogą być w ziemi lub w wodzie. Po ich połknięciu wykluwają się larwy, które w czasie wędrówki po organizmie dostają się do płuc, powodując silny kaszel w nocy. Larwy glist z odkrztuszoną wydzieliną ponownie zostają połknięte i dostają się do jelita, gdzie dojrzewają, produkują jaja i zostają wydalone podczas wypróżnienia. Objawy są być różnorodne: bóle brzucha, nudności, wymioty, wysypki, przewlekły kaszel, brak apetytu i nieprzybieranie na wadze. Glista przypomina wielką białą dżdżownicę. Czasem pojawia się w kupce lub pościeli. Leczenie trwa kilka dni.

Ból brzucha bez innych objawów to zawsze sygnał, że trzeba skontaktować się z lekarzem. Może być spowodowany np. infekcją układu moczowego albo alergią. Zdarza się, że jest efektem poważnej choroby, np. niedrożności jelit czy uwięźnięcia przepukliny.

Przeczytaj też: Owsiki i inne pasożyty u dzieci

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Reklama
Reklama
Reklama