Wielu z nas, niezależnie od wieku, uwielbia kontakt z przyrodą, szczególnie jeśli mieszkamy w wielkim mieście. Wakacje na wsi to duża atrakcja dla wszystkich dzieci. Maluchy mogą biegać po lasach i polach, głaskać zwierzęta i jeść prawdziwe pyszności, prosto z krzaczka! Jak zorganizować bezpieczne wakacje? Oto jak bezpiecznie spędzić wakacje na wsi.

Reklama

Bezpieczne wakacje na wsi: zasady

Bezpieczne wakacje to podstawa udanego wypoczynku. Podobnie jak bezpieczne wakacje nad wodą i bezpieczne wakacje w górach, bezpieczne wakacje na wsi wymagają pewnej organizacji. Sprawdźcie, o czym koniecznie należy pamiętać.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje na wsi

Kontakt z naturą jest bardzo ważny dla rozwoju naszego malucha. Wpływa pozytywnie nie tylko na jego zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Bezpośredni kontakt z żywymi roślinami i zwierzętami uczy je empatii i wrażliwości. Musimy jednak pamiętać, że na wsi czeka na niego wiele potencjalnych niebezpieczeństw. Jak je przed tym uchronić? Podpowiadamy.

Bezpieczne miejsce do zabawy

Wyznacz maluchowi bezpieczne miejsce do zabawy. W przypadku małego dziecka najlepiej, żeby było ono ogrodzone. Starsze dzieci też wymagają jednak stałej kontroli opiekuna. Bądź zawsze w pobliżu!

Edukacja

Zanim wybierzecie się na spacer do lasu, wytłumacz dziecku, jakie zasady w nim obowiązują. Niech maluch zawsze będzie obok ciebie – dzięki temu będziesz miała pewność, że nie weźmie do buzi czegoś trującego.

Zobacz także

Kontakt ze zwierzętami

Dzieci uwielbiają zwierzęta, ale często nie mają pojęcia, jak się z nimi obchodzić. Uświadom swoją pociechę, że powinna mieć ograniczone zaufanie do zwierząt. Odwiedzając miejsce, gdzie znajdują się większe zwierzęta (takie jak krowa, koń czy świnia), zawsze powinnaś być blisko dziecka.

Zwierzęta leśne są piękne i intrygujące, ale mogą nam zrobić krzywdę, a nawet mieć wściekliznę. Lepiej ich unikać.

Zagrożenie stanowią także owady. Na wsi jest znacznie więcej kleszczy niż w mieście. Pamiętaj, żeby regularnie sprawdzać, czy twoje dziecko go nie złapało. Dbaj o to, aby maluch był odpowiednio ubrany (dłuższe ubrania ochronią go przed wieloma ukąszeniami).

Oparzenia słoneczne

Podczas urlopu, gdy wszyscy jesteśmy bardziej „wyluzowani”, łatwo się zapomnieć. Gdy przebywacie na otwartym terenie, zawsze zakładaj sobie i dziecku nakrycie głowy, smaruj się kremem z filtrem i pamiętaj o regularnym nawodnieniu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama