Ubezpieczenie dziecka na wyjazd za granicę to jeden z lepszych pomysłów. Bo choć wakacje kojarzą się ze słońcem i beztroską, nie możemy zapomnieć o tym, że każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem. Można zachorować, ulec wypadkowi lub… zgubić bagaż. Szczególnie samodzielny wyjazd dziecka obarczony jest ryzykiem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Reklama

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – czy kupować dodatkowe ubezpieczenie?

Jeśli dziecko wyjeżdża na zagraniczny obóz lub kolonie, organizator ma prawny obowiązek zapewnienia wszystkim uczestnikom ubezpieczenia w zakresie kosztów leczenia i NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Niestety takie ubezpieczenie najczęściej ma niewielki zakres refundacji, np. nie obejmuje nieuzasadnionego (zdaniem zagranicznego lekarza) wezwania karetki pogotowia, a także nie pokrywa szkód, które przypadkowo może wyrządzić dziecko, np. zbicie szyby. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dziecka na wakacje, szczególnie jeśli wyjazd wiąże z wykonywaniem sportów związanych z ryzykiem (wspinaczka górska, żeglarstwo). Rodzice mają do wyboru wiele ofert, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek ubezpieczeń lub kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych, które pozwalają na zestawienie nie tylko cen, ale i zakresu polisy.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – co zrobić, by dziecko je miało?

W zależności od tego, na jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę się zdecydujemy, należy wypełnić kilka formalności.

Karta EKUZ

Karta EKUZ jest bezpłatna, lecz aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek:

 • osobiście w każdym oddziale lub delegaturze ZUS,
 • za pośrednictwem ePUAP,
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
 • wysłać pocztą.

Karta EKUZ jest ważna do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Zobacz także

Komercyjne ubezpieczenie turystyczne

Aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka, możesz skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, wykupić je bezpośrednio od firmy oferującej ubezpieczenia (stacjonarnie lub on-line) lub od zaufanego brokera ubezpieczeń. Cena ubezpieczenia jest zależna nie tylko od firmy, ale także od zakresu polisy, jaką oferuje. Nie zawsze jednak najdroższy pakiet oferuje najlepsze rozwiązania.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na polisę?

Sprawdź, czy polisa obejmuje:

 • dodatkowe zabiegi, które nie stanowią konieczności np. założenie plomby,
 • usługi ratownictwa,
 • ubezpieczenie covid-19,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ubezpieczenie sprzętów elektronicznych np. telefon, aparat fotograficzny,
 • transport medyczny do kraju,
 • ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) i OC sportowe obejmujące sprzęt sportowy,
 • transport zwłok,

oraz

 • pokrywa koszty związane z przyjazdem rodzica do poszkodowanego dziecka.

Karta EKUZ a prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Każda osoba ubezpieczona, w tym także dziecko do 18. roku życia, może skorzystać z karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, że EKUZ daje prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa na tych samych zasadach, z jakich korzystają obywatele danego kraju. Jeśli więc istnieje w danym państwie UE obowiązek częściowego pokrycia kosztów leczenia przez pacjenta, EKUZ już ich nie pokryje.

EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów prywatnej opieki zdrowotnej, jak również nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych oraz transportu chorego do kraju. Dlatego warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na wypadek zdarzeń losowych związanych z hospitalizacją.

  Zobacz także:

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama