Żadne 500 plus nie pokryje tego, ile pieniędzy wydasz na dziecko
To najnowsze dane o tym, ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce. Są to sumy znacznie przewyższające 500 plus. Zobacz!
Najświeższe dane o tym, ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce, sporządziło Centrum im. Adama Smitha, od wielu lat badające sytuację ekonomiczną w naszym kraju. Okazuje się, że wbrew temu, co twierdzą niektórzy krytycy 500 plus, nie wystarczy urodzić dziecko i pobierać od państwa świadczenia pieniężne, aby mieć na jego utrzymanie. Nawet jeżeli dostajesz 500 plus od momentu urodzenia malucha, potrzeba ci o wiele więcej. Sprawdź ile!
Dziecko to potężny wydatek
Polacy dzięki 500 plus mają więcej pieniędzy w portfelu. Jak przekłada się to na koszty ich utrzymania? Czy rzeczywiście jest tak, że wystarczy rodzić dzieci, a pieniądze same przyjdą i na wszystko starczy? Chyba jednak nie, co pokazuje analiza Centrum im. Adama Smitha, zawarta w raporcie "Koszty wychowania dzieci w Polsce".
Okazuje się, że koszt wychowania jednego dziecka przez 18 lat to kwota rzędu 200 tysięcy złotych, a dokładnie wygląda to tak:
- 190-210 tys. złotych - tyle kosztuje wychowanie jednego dziecka przez 18 lat;
- 350-285 tys. złotych - tyle kosztuje wychowanie dwojga dzieci przez 18 lat;
- ponad 500 tys. złotych - tyle kosztuje wychowanie trojga dzieci przez 18 lat.
Dla przypomnienia - z wyliczeń wynika, że jeżeli będziesz pobierać 500 plus na dziecko od momentu jego urodzenia, to przez 18 lat otrzymywania świadczenia uzyskasz od państwa pomoc w wysokości ok. 108 tysięcy złotych.
Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha wzięli na warsztat czynniki związane z wychowaniem dzieci, które są jak najbardziej policzalne. Pieniądze jednak to nie wszystko. Poza kosztami finansowymi dziecko wymaga także:
- opieki;
- wychowania;
- czasu i uwagi.
Tego jednak nie da się wyliczyć. Nie da się oszacować, jaka jest cena miłości rodziców. Czas i trud poświęcony na wychowanie dzieci jest bezcenny.
Rodzinom żyje się lepiej?
Raport pokazuje, że zmniejsza się liczba rodzin, których dotyka skrajne ubóstwo. Najgorszą sytuację materialną mają rodziny, które posiadają troje lub więcej dzieci.
Bez wątpienia, i to także pokazuje raport, przyczyną poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin jest 500 plus, które umożliwiło:
- korzystanie z kredytów;
- zwiększenie konsumpcji;
- zwiększenie wydatków na dzieci.
Ale - jak podkreśliło Centrum im. Adama Smitha - programy socjalne nie są w stanie dać takiej stabilności finansowej i równać się z dochodami osiąganymi przez osoby pracujące.
Tzw. koszt traconych możliwości zarobkowych to problem, który spotyka osoby wychowujące dzieci. W Polsce najczęściej są to matki, które ze względu na wychowanie dzieci pozostają w domu, znikając z rynku pracy na kilka lat. Często ich powrót do aktywności zawodowej (z wielu powodów) staje się niemożliwy.
Nic tak nie rozgrzewa do czerwoności, jak dyskusja o tym, czy 500 plus spełniło swoją funkcję. Miało podnieść wskaźnik urodzeń dzieci w Polsce, ale to jak dotąd nie udało się. Nadal więcej Polaków umiera, niż się rodzi. Program zniechęcił kobiety do powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jedno tylko nie ulega wątpliwości, że 500 plus poprawiło sytuację finansową rodzin w naszym kraju.
Dziecko to ogromny wydatek i żadne 500 plus nie pokryje jego kosztów? Zgadzacie się? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.
Źródło: nowosci.com.pl