Pieniądze to najczęstszy prezent na ślub i wesele. Wiele osób ma jednak problem – ile włożyć w kopertę, aby kwota nie okazała się ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Nieoficjalnie przyjęło się, że minimalna kwota powinna wynosić tyle, by pokryć koszt „talerzyka”, czyli wydatków pary młodej na przyjęcie dla gości. Podajemy stawki: ile dać na wesele 2024.

Reklama

Spis treści:

Ile dać na wesele jako świadek lub chrzestny?

To, ile świadkowie włożą do koperty, zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od tego, na jaką kwotę chcą i mogą sobie pozwolić. Ale też od tego, czy uczestniczyli w kosztach związanych np. z organizacją wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego.

Chrzestni mogą włożyć do koperty nieco większą kwotę – od 500 do 1000 zł od osoby. Niektórzy decydują się nawet na to, żeby dać młodym jeszcze więcej pieniędzy – powyżej 1000 zł. Można także dać nieco mniejszą kwotę, a pozostałe pieniądze zainwestować w jakiś wyjątkowy prezent dla pary młodej. Jest to dość duży wydatek, na który chrzestni często przygotowują się od dłuższego czasu (najczęściej wiedzą o planach ślubnych chrześnicy lub chrześniaka minimum rok przed uroczystością, choć oczywiście zdarza się, że ślub planuje się dużo dłużej, rzadziej — dużo krócej niż rok).

Ile się daje na wesele od pary?

To, ile daje się na wesele w 2024 roku od pary, zależy głównie od stopnia pokrewieństwa z nowożeńcami. W przypadku pary koszt talerzyka należy podwoić, by koperta pokryła wydatki za dwie osoby. Można więc dać w prezencie na wesele ok. 500-800 zł.

Zobacz także

Ile dać siostrze, bratu, kuzynce na wesele?

Osoby z bliższej rodziny dają zazwyczaj nieco więcej pieniędzy niż osoby dalej spokrewnione z parą młodą lub zaproszeni przyjaciele i znajomi. Kwota, jaką wręcza się nowożeńcom, oscyluje między 500 a 1000 zł od osoby w przypadku chrzestnych, rodzeństwa czy kuzynostwa. Osoby z dalszej rodziny średnio wręczają 300-500 zł od osoby.

Ile pieniędzy dać na wesele znajomych?

Standardowo daje się parze młodej 200-400 zł za osobę, czyli 400-800 zł od pary. Zamiast dawać pieniądze, można także kupić nowożeńcom prezent lub wspólnie z innymi znajomymi zrobić zrzutkę na coś, czego państwo młodzi będą potrzebować w nowym mieszkaniu (np. dobry ekspres do kawy, pralka). To bardzo praktyczne rozwiązanie, które z pewnością ułatwi młodym wspólny start.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama