Jedną z podstawowych idei przy uruchamianiu programu 500 plus było zachęcenie Polek do rodzenia więcej dzieci. Czyżby rację mieli demografowie uważający, że to nie zastrzyk pieniędzy od państwa zachęca do zakładanie rodziny?

Reklama

O 5,5 tys. mniej dzieci w tym roku

Z najnowszego sierpniowego biuletynu GUS wynika, że od stycznia do lipca 2018 roku nastąpił o 5,5 tysiąca spadek urodzeń w porównaniu z poprzednim rokiem. Od stycznia do lipca tego roku urodziło się 229,7 tys. dzieci, podczas gdy rok temu było to 235,2 tys. maluszków.

W samym lipcu wynik jest już na plus. W tym miesiącu urodziło się 36 tys.dzieci. Rok temu było to 35,1 tys. To, co może niepokoić najbardziej, to powiększająca się luka urodzeń, największą do półtora roku.

GUS: czeka nas kolejny kryzys demograficzny

- Niestety szybciej rośnie liczba zgonów. Suma za ostatnie 12 miesięcy to 410 tys. Luka urodzeń jest największą do półtora roku. W ostatnich 12 miesiącach ubyło nas 13 tys. - wyliczył na Twitterze ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry.

Zobacz także

Skąd ten spadek? "Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997–2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji" - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z odkładania na później przez ludzi młodych decyzji o założeniu rodziny, co zostało zapoczątkowane w latach 90. XX wieku, a następnie – o posiadaniu mniejszej liczby dzieci lub nawet o samotnym życiu.

Coraz mniej kobiet w wieku do rodzenia

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

sprawdź swoją płodność Czytaj więcej

GUS podał również w swojej analizie, że przez najbliższe 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób. Największy wpływ na to będzie miała umieralność społeczeństwa - przewiduje się, że w 2040 roku liczba zgonów sięgnie 440 tys., zacznie też wymierać wyż demograficzny z drugiej połowy lat 50. XX wieku - czyli obecni 60-latkowie.

Będzie także spadać liczba kobiet w wieku rozrodczym, co również wpłynie na zmniejszającą się liczbę urodzin w naszym kraju – przestrzega główny ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Bardzo dobry ubiegły rok

Najświeższe dane GUS na pewno nie są dobrą informacją dla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Kiedy pod koniec marca tego roku podsumowywała dwa lata funkcjonowania programu 500 plus, minister z zadowoleniem podkreśliła, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci, czyli o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Zdaniem minister Rafalskiej, był to sukces programu 500 plus.

Minister argumentowała, że wzrost liczby urodzeń w naszym kraju to już nie chwilowe wahnięcia, ale tendencja. Świadczyć miał o tym fakt, że prawie w każdym miesiącu 2017 roku urodziło się więcej dzieci, w porównaniu do miesięcy sprzed roku.

Rząd: nadal jest bardzo dobrze

Ale pierwsze półroczne 2018 roku nie jest potwierdzeniem tej tendencji. Jednak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk podtrzymuje, że jest bardzo dobrze.

- Wynik w okolicach 400 tys., biorąc pod uwagę kurczącą się liczbę kobiet w wieku rozrodczym i prognozy GUS na 2018 (344 tys.), jest bardzo dobry. Jest też powyżej szacunków - argumentuje wiceminister na Twitterze.

"Co prawda, w 2017 r. istotnie wzrosła liczba urodzeń, ale jednocześnie równie istotnie wzrosła liczba zgonów" – odpowiada na to GUS w swoim biuletynie.

Rząd stoi na stanowisku, że program 500 plus odniósł kolosalne znaczenie w pomocy socjalnej dla polskiej rodziny i zmniejszył skalę ubóstwa w naszym kraju. Podkreśla się, że do tej pory nie było w Polsce długofalowego programu wsparcia rodzin wielodzietnych. 500 plus to zmieniło. Pytanie, jakie wciąż stawiają sobie ekonomiści, to czy coroczne dwadzieścia kilka miliardów złotych nie można by było było wydać racjonalniej, tak aby pieniądze trafiały do naprawdę potrzebujących.

Jak podaje w raporcie ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, od stycznia do końca lipca tego roku na świadczenia 500 plus przekazano 13,425 mld zł. Od początku programu do rodzin trafiło ponad 54,779 mld z.

Jakie jest wasze zdanie na temat 500 plus? Czy taka pomoc finansowa państwa może zachęcać kobiety do rodzenia dzieci? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama