Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne?

– Na ogół lepiej niż dorośli, jednak ich organizm może także być nieco osłabiony – mówi dr Elżbieta Czyżewska, pediatra neonatolog. Zimą je się mniej świeżych owoców i warzyw, a cieplarniane warunki, jakie na ogół panują w naszych domach, rozleniwiają organizm i osłabiają odporność. Do tego dochodzą przebyte katary, przeziębienia... Warto doładować baterie, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem wyczerpane.
Jak? Przepis jest prosty:

Reklama
  • dużo słońca, a więc i witaminy D
  • świeże powietrze
  • spacery z dala od smrodzących samochodów
  • urozmaicone posiłki, a jeśli trzeba, preparaty witaminowe przepisane przez lekarza.

Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki?

Najwyższy czas zmienić ją na coś lżejszego. To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec kwietnia można dostrzec maluszki męczące się w puchach i polarach.
Przegrzany i spocony malec jest łatwym celem dla wirusów – tłumaczy dr Czyżewska.

Jak ubierać dziecko, gdy pogoda jest w kratkę?

– Najlepiej na cebulkę, bo dzięki temu w razie potrzeby będzie można bez trudu coś zdjąć albo założyć. Dziecko, które jeździ jeszcze w wózku, tkwi niemal w bezruchu. Musi więc być ubrane nieco cieplej niż to, które nieustannie biega. Nie można jednak przesadnie go opatulać, bo spacer będzie dla niego męczarnią – wyjaśnia pediatra. – Starszego, drepczącego już malucha warto ubierać w lekkie, nie ograniczające ruchów ciuszki. Wreszcie odzyska swobodę ruchu i będzie mógł dać upust swojej energii.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane?

Nie zawsze warto kierować się własnymi odczuciami, bo każdy odczuwa temperaturę inaczej (jeśli jesteś zmęczona albo niewyspana, marzniesz szybciej).
Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, dotknij jego karku. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku.

Od kiedy dziecko może chodzić bez czapki?

Do 1 urodzin maluszek powinien stale mieć coś na głowie. Gdy jest chłodno cieplejszą, zakrywającą uszy czapkę, a gdy się robi cieplej – cieniutką, przewiewną czapeczkę lub chustkę. Starsze dziecko może biegać z gołą głową, gdy na dworze jest co najmniej 15 stopni.

Zobacz także

Przeczytaj także: Kiedy niemowlę powinno mieć czapkę? Wyjaśnia pediatra

Jakie buty dziecko powinno nosić wiosną?

Kozaczki w kwietniu to przesada, jednak maluch nie powinien jeszcze chodzić w zbyt lekkich bucikach. Ziemia jest jeszcze zimna, poza tym bywa wilgotno, dlatego podeszwa musi być dość solidna a bucik nieprzemakalny. Najlepsze będą tzw. buty przejściowe, czyli trzewiczki do kostek.

Przeczytaj także: Jak wybrać buty na wiosnę dla dziecka? Ściągawka

Czy wiosną nadal trzeba smarować dzieciom buzię?

Tak, nadal warto to robić, bo chłodne powiewy mogą drażnić delikatną skórę. Można już jednak stosować lżejsze, zawierające wodę kremy. Warto już teraz pomyśleć o kosmetykach z filtrem – z każdym dniem będzie więcej słońca.

Jak długo dziecko powinno być na dworze?

Jeśli jest ładnie – ile się da. Słońce wreszcie zabrało się do roboty: dodaje energii, poprawia nastrój, pozwala skórze produkować witaminę D. Świeże powietrze doskonale wpływa na cały organizm. Hartuje, „wietrzy” płuca, poprawia krążenie, dotlenia skórę, zaostrza apetyt. Malec, który nie jeździ już w wózku, ma okazję do woli się wyhasać.

Zobacz także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

Czy w ciepły dzień dziecko może siadać na ziemi?

Absolutnie nie. Nawet jeśli jest bardzo ciepło, ziemia jest jeszcze mocno wychłodzona. Dziecko może złapać zapalenie pęcherza albo się przeziębić. Na pikniki przyjdzie czas w maju.

Od kiedy dziecko może spać wiosną przy otwartym oknie?

– To zależy od tego, na ile jest zahartowane. Na ogół przyjmuje się, że może spać przy otwartym oknie dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni. W kwietniu raczej się to nie zdarza, więc póki co wystarczy dokładne wietrzenie sypialni przez snem – wyjaśnia dr Czyżewska.

Reklama

Polecamy także: Dieta dziecka wiosną

Reklama
Reklama
Reklama