Dziecko znowu jest przeziębione, katar cieknie mu z nosa, słońca jest jeszcze jak na lekarstwo i ciągle wieje. Rodzicom odechciewa się wtedy spacerów i wszystkiego innego też. Dzieci zaczynają marudzić. Końcówka zimy źle działa na wszystkich. Organizm wtedy wyhamowuje produkcję melatoniny (hormon snu), a zwiększa produkcję serotoniny (hormon szczęścia). Mamy dosyć ciemnych dni i wyczekujemy wiosny. Ten trudny czas trzeba po prostu jakoś przetrwać.

Reklama

Przy przesileniu skończ z produktywnością

To w sumie najbardziej uniwersalna rada dla rodziców, jaka istnieje. W rodzicielstwie nie chodzi przecież o żadne wymierne wyniki, tylko o wspólnie spędzony czas. Zwłaszcza pod koniec marca i na początku kwietnia możecie nie mieć siły na nic innego. Kiedy przyroda budzi się do życia, z ludzi uchodzi energia. Darujcie sobie sprzątanie, wykwintne gotowanie i dodatkowe zajęcia dla super-bobasów. Układanka też jest fajna.

Ruszcie się przed wiosną!

Ruch bardzo poprawia nastrój. O tej porze roku na zewnątrz jest często nieprzyjemnie, ale do wyboru mamy sporo aktywności pod dachem. Bardzo dobrą rozrywką dla rodziców z dziećmi jest wizyta na basenie. Jeżeli nie ma żadnego w waszej okolicy, zagrajcie w domu miękką piłką albo balonem, poskaczcie na skakance lub wybierzcie którąś z tych ruchowych zabaw.

W pogodny dzień koniecznie wybierzcie się na długi spacer lub przejażdżkę rowerem. Pójdźcie do zoo, stadniny koni, do lasu - kontakt z budzącą się do życia naturą doda wam energii i wiary w to, że wiosna w końcu nadejdzie.

Drzemka przed wiosną

Gdy dziecko śpi, skorzystaj z okazji i też się zdrzemnij. Podczas przesilenia wiosennego prawdopodobnie nie trzeba cię będzie do tego namawiać. Na lepszy sen wcześniej wywietrz sypialnię i wyłącz telefon.

Zobacz także

Magnez we wczesnowiosennej diecie

Zwróć uwagę na ten pierwiastek w swojej diecie. Magnez ma świetne właściwości - odpręża, rozluźnia mięśnie, koi nerwy i poprawia koncentrację. O tej porze roku jego działania jest nieocenione. Magnez znajdziesz w kakao, kaszy gryczanej, roślinach strączkowych i szpinaku. Z jedzenia jest dosyć słabo wchłaniany przez organizm. Żeby mu trochę dopomóc, zrezygnuj na parę dni z kawy i mocnej herbaty, a jedz więcej nabiału.

Na poprawę humoru możecie wspólnie z dzieckiem upiec proste czekoladowe ciasto lub przygotować śniadanie z dużą dawką magnezu.

Domowy ogródek

Okres przesilenia wiosennego to dobry czas na rozpoczęcie domowej hodowli roślin. Nawet, jeśli nie masz ogródka ani nawet balkonu, możesz posiać coś w doniczce. Zioła, które można posiać już w kwietniu to np. majeranek, szałwia, kolendra, kminek, cząber. Za parę tygodni będą jak znalazł do wiosennych sałatek!

Jeżeli odpowiednio się przygotujesz (przykryjesz podłogę folią), dziecko może ci pomóc wsypać ziemię i nasionka do donicy. Wspólnie możecie też podlać wasz ogródek i ustawić go na parapecie. Dziecięcy zestaw małego ogrodnika przyda się wam później w piaskownicy.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama