Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia. Dlaczego tak ważne jest, by celebrować to święto?

Reklama

Jak i dlaczego świętujemy dzień autyzmu?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypomina o tym, że warto zwracać uwagę na nietypowe zachowania naszych dzieci, nie tłumacząc ich tradycyjnym stwierdzeniem: „Nie mówi, ale ma na to jeszcze czas…”. Każdego roku 2 kwietnia o godz. 20.00 blisko 400 budynków w całej Polsce – w tym Pałac Kultury i budynki ministerialne - zostaje oświetlonych na niebiesko. Kolor ten to symbol solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm.

Koncerty, marsze, konsultacje

W wielu miastach w Polsce odbywają się marsze i koncerty, które mają na celu zwrócić naszą uwagę na problem autyzmu. Nie jest on bowiem wcale marginalny. Statystycznie 1 dziecko na 100 cierpi z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Szybka i prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu można skorzystać z bezpłatnej pomocy w punktach konsultacyjno-informacyjnych na terenie całego kraju.

Reklama

Jak rozpoznać autyzm?

Kiedy inne dzieci zaczynają mówić i bawić się ze sobą, a nasze milczy, bądź ma wyraźne trudności z wymową, stroni od kontaktu i nie reaguje na przywoływanie – warto zgłosić się do specjalisty. Nie jest powiedziane, że to od razu autyzm, bo przyczyn nietypowego zachowania może być wiele. Wczesna diagnoza pozwala stymulować rozwój dziecka od najmłodszych lat, pomagając mu odnaleźć się w grupie rówieśników bez kompleksów.

Reklama
Reklama
Reklama