Dawniej na wsiach wierzono, że jabłka poświęcone w dzień św. Błażeja są lekarstwem na ból gardła. Dziś wiemy, że owoce te są doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu innych chorób. Światowy Dzień Jabłka ma zachęcić (zwłaszcza najmłodszych) to jedzenia jabłek, ale to też doskonała okazja do rozmowy na temat znaczenia jabłek w kulturze i języku.

Reklama

Spis treści:

Kiedy jest Dzień Jabłka?

Są dwa dni, w których obchodzi się Światowy Dzień Jabłka. Pierwsza to 28 września – obowiązuje ona w Polsce, druga to 21 października – wtedy Światowy Dzień Jabłka obchodzą np. Amerykanie.

Tak naprawdę każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak.

Jabłko to symbol polskiego rolnictwa – co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z naszego kraju.

Zobacz także

Historia Światowego Dnia Jabłka

Światowy Dzień Jabłka ma swoje korzenie w Europie. Został ustanowiony 21 października 1990 roku przez brytyjską organizację charytatywną Common Ground. Od samego początku miał być nie tylko świętem na cześć tych popularnych owoców, ale też pokazem różnorodności, której utrata grozi nam nie tylko w przypadku jabłek, ale też w odniesieniu do bogactwa krajobrazu, jeśli nie będziemy wystarczająco dbać o nasze środowisko. Jabłko, które ma tak wiele odmian, uznano za doskonały symbol różnorodności.

Dzień Jabłka miał też odgrywać ważną rolę w podnoszeniu świadomości na temat żywności i pokazywać, jak bardzo potrzebujemy lokalnych produktów.

Choć początkowe znaczenie tego święta zostało nieco zapomniane, miłośnicy jabłek na całym świecie nadal entuzjastycznie wykorzystują je jako okazję do zachwycania się ponad 7500 różnymi odmianami jabłek uprawianymi na całym świecie.

Dzień Jabłka: w przedszkolu, szkole, domu

W szkołach i przedszkolach organizowane są zajęcia, podczas których dzieci mogą dowiedzieć się, jakie są właściwości jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, a także, jak ważne jest to, by przed zjedzeniem jabłka zawsze myć. Przekazywanie tej cennej wiedzy jest urozmaicone różnymi zabawami i konkursami.

Co można umieścić w scenariuszu zajęć z okazji Dnia Jabłka w przedszkolu:

  • pokazy jabłuszek – omówienie ich wyglądu, koloru, kształtu, smaku,
  • wspólne jedzenie jabłek i degustacja przetworów wykonanych z jabłek,
  • wspólne sadzenie jabłonki,
  • zabawy zręcznościowe z użyciem jabłka (np. chodzenie z jabłkiem na głowie),
  • zabawy plastyczne (np. rysowanie jabłek, wyklejanie ich plasteliną lub bibułą).

Scenariusz zajęć z okazji Dnia Jabłka w szkole zawierać może:

  • konkursy (np. bieg z jabłkiem w ręku do wyznaczonego celu i powrót do rzędu, chód z jabłkiem na talerzyku do celu (kelnerzy) i powrót do rzędu,
  • poznawanie gatunków jabłek (w tym odmian dawnych),
  • poznawanie "jabłkowych" przysłów, związków frazeologicznych, utworów literackich (np. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jakie jabłko, taka skórka - jaka matka, taka córka. Kto codziennie jabłko jada, tego lekarz rzadko bada. Stłuc kogoś na kwaśne jabłko. Piosenka: Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż, wiersz Entliczek-Pentliczek J. Brzechwy),
  • klasowy plebiscyt: wokół jabłek i jabłoni — uczniowie odpowiadają na pytania, np. Co to znaczy, że koń jest jabłkowity? Kto wymieni najwięcej potraw, które można przyrządzić z dodatkiem jabłek? Co to znaczy jabłko niezgody? Jakiemu naukowcowi jabłko spadło na głowę i co z tego wynikło? Czym się różni szarlotka od jabłecznika?)

Dzień jabłka możemy świętować również w domu. Wspólne pieczenie szarlotki lub przygotowywanie zdrowego, jabłkowego deseru z pewnością uświetni jabłkowe święto. A co powiecie na spacer w poszukiwanie jabłoni rosnących w okolicy?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama