Niełatwo być Polką w czasach pandemii. Mówi o tym raport „Polki 2021. Nowe wartości na nowe czasy”, który powstał na podstawie badania zrealizowanego w maju na zlecenie Gedeon Richter*. Na szczęście są i pozytywne wnioski – stawiamy na zdrowie i coraz częściej uświadamiamy sobie, że musimy, po prostu MUSIMY szukać relaksu, bo inaczej zje nas stres.

Reklama

Dwie najważniejsze wartości

Polki na pierwszych dwóch miejscach stawiają zdrowie (51%) i rodzinę (43%). Tyle że z tym zdrowiem to bardziej deklaracja, bo jak już trochę głębiej poszperać, okazuje się, że aż co druga z nas nie wykonuje regularnych badań, a zdrowe odżywianie dla większości (!) oznacza tylko picie większej ilości wody i robienie przetworów!

Jestem zmęczona, ale czasu brak…

Nie badamy się, nie zawsze dobrze jemy, a jednocześnie przyznajemy, że jesteśmy mocno przemęczone. Swój poziom codziennego stresu Polki oceniają na 6,61 (w skali od 1 do 10), a poziom zmęczenia 5,88. Takie wyniki nie napawają optymizmem. Trochę otuchy dodaje fakt, że zdajemy sobie sprawę z tego, że stres wpływa na nasze życie negatywnie i powinnyśmy odpoczywać.

Tyle tylko, że wiedza a wprowadzenie jej w życie to dwie różne rzeczy. Mamy tyle obowiązków (a do niedawna wiele z nas miało ich jeszcze więcej, bo musiałyśmy łączyć zdalną pracę z opieką nad dziećmi), że zwyczajnie nie starcza nam czasu na odpoczynek. Dodatkowo niepokoi fakt, że według badań aż 78% Polek nie potrafi się zrelaksować! Ta część z nas, której się to udaje, stawia na spacery, oglądanie filmów i seriali, czytanie książek, spędzanie czasu z rodziną, rozmowy z przyjaciółką.

Musisz wiedzieć, że w ciąży jesteś narażona na jeszcze większy poziom stresu. Dlaczego i jak go obniżyć – sprawdź w naszej akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, to Ja

Zobacz także

Rodzina najważniejsza, ale praca równie ważna

Co prawda aż 1/3 Polek jest w stanie poświęcić wszystko dla rodziny, ale dla 41% praca jest równie ważna. Zapewne wynika to z faktu, że bez pracy trudno tę rodzinę utrzymać, a poza tym kobiety coraz częściej chcą się rozwijać także w obszarze zawodowym. Powstaje jednak pytanie, czy ta próba pogodzenia rodziny i pracy nie sprawia, że jeszcze trudniej nam ogarnąć wszystkie obowiązki i znaleźć czas dla siebie.

Na szczęście jesteśmy zadowolone z życia

W raporcie jest też coś na osłodę. Mimo pracy, prowadzenia domu, dbania o bliskich, braku czasu dla siebie, zmęczenia jesteśmy zadowolone z życia. Może dlatego, że umiemy cieszyć się z tego, co mamy? Może w ferworze tych wszystkich zadań, obowiązków widzimy większy sens? Czujemy się potrzebne, aktywne, spełnione. I lubimy siebie – tak deklaruje aż 66% badanych!

Gdyby tylko udało się znaleźć czas na odpoczynek albo choć o kilka godzin wydłużyć dobę…

Zobacz także:

Reklama

*Źródło: raport „Polki 2021. Nowe wartości na nowe czasy” na podstawie badania ilościowego zrealizowanego w maju 2021 r. przez Mobile Institute na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na grupie 2071 internautów

Reklama
Reklama
Reklama