Fundacja Globalworth i Fundacja Ronalda McDonalda organizują specjalną edycję badań „NIE nowotworom u dzieci”. Przez cztery dni lekarze radiolodzy na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny – przebadają ponad 280 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Reklama

Bezpłatne badania dla dzieci w Krakowie

Celem badań USG u dzieci jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania te realizowane są zgodnie ze wszelkimi standardami medycznymi określonymi przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Wykonują je doświadczeni lekarze radiolodzy.

Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymają wynik badania oraz ewentualnie poradę lekarską. Badanie przeznaczone jest dla dzieci od 9 miesięcy do 6 lat.

Czas: 20-23 czerwca

Miejsce: ambulans stanie przy budynku Podium Park, al. Jana Pawła II 43 A w Krakowie

Zobacz także

WAŻNE: Aby wziąć udział w badaniu USG, należy wcześniej zarejestrować dziecko, dzwoniąc pod numer 790 343 011 w dniach 13-14 czerwca 2022 roku w godz. 8.00-16.00. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji o akcji i badaniach znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto przebadać dziecko?

W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni i bezradni. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Właśnie dlatego powszechna diagnostyka i profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą.

Szansą na profilaktykę jest prowadzony od 17 lat przez Fundację Ronalda McDonalda program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci.

„Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich. Cieszymy się, że dzięki temu projektowi, przy wsparciu naszych Partnerów – Fundacji Globalworth oraz Dussmann, możemy dotrzeć z profilaktyką do większej liczby dzieci” – wyjaśnia prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

10 najczęstszych anomalii wykrytych w trakcie przesiewowych badań USG w grupie 67 594 małych dzieci:

  • powiększone węzły chłonne (5572)
  • wędrujące jądra (3524)
  • niezstąpione jądra (1434)
  • poszerzenie układu k-m (1074)
  • zmiany ogniskowe tarczycy (944)
  • powiększone węzły chłonne brzuszne (930)
  • powiększenie śledziony (662)
  • wodniak jądra (592)
  • duplikacja układu k-m (426)
  • mikrozwapnienia (358).

Źródło: informacja prasowa

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama