Minister edukacji Przemysław Czarnek, poza zmianami w kanonie lektur, zaplanował kolejną rewolucję w polskim szkolnictwie. Choć rząd nie zdradził jeszcze informacji o wszystkich zmianach, które czekają szkoły w związku z „lex Czarnek”, znamy już kilka nowości. Dotyczą uczniów, którzy w tym roku szkolnym mogą spodziewać się większej liczby wycieczek, niższych wymagań egzaminacyjnych, a także dodatkowych lekcji na temat zdrowia i bezpieczeństwa.

Reklama

Minister edukacji zapowiedział jednak, że zadba również o nauczycieli – podobno w tym roku szkolnym będą mieli mniej „pracy papierkowej” i dostaną podwyżkę!

Zajęcia wspomagające po pandemii

Przemysław Czarnek już w ubiegłym roku zapowiadał nadgodziny dla uczniów. Teraz jego obietnice wchodzą w życie – MEiN przeznaczyło aż 187 mln zł na zajęcia wspomagające po nauce zdalnej podczas pandemii koronawirusa. W takich zajęciach wezmą udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Zajęcia nie będą jednak obowiązkowe, a skierowane jedynie do uczniów, którzy zechcą w nich uczestniczyć. Grupa będzie musiała liczyć minimum 10 osób.

O tym, z jakich przedmiotów będą prowadzone dodatkowe lekcje, zdecydują dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Zmiana godziny WDŻ

Do tej pory zajęcia z wychowania do życia w rodzinie były planowane na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Teraz to się zmieni. Od 1 września przedmiot będzie mógł być realizowany również w środku zajęć lekcyjnych. Rodzice uczniów sami jednak zdecydują, czy chcą, by ich dziecko uczestniczyło w zajęciach WDŻ.

Zobacz także

Lekcje o zdrowiu i zasadach bezpieczeństwa

Kolejną zmianą zaplanowaną przez rząd jest wprowadzenie przedmiotu o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Ma być realizowany podczas godziny wychowawczej. Uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, a także „komponentów nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego”. Zajęcia na temat bezpieczeństwa zaczną być częściowo realizowane w szkołach już od początku września tego roku.

Zmiany w egzaminach

Podobnie jak w roku poprzednim, uczniowie, którzy będą zdawać maturę lub przystępować do egzaminu ósmoklasisty, mogą liczyć na obniżone wymagania egzaminacyjne. Maturzyści będą zobowiązani jedynie do egzaminów w formie pisemnej. W przeciwieństwie do roku poprzedniego będą musieli jednak zdawać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Egzamin ósmoklasisty zostanie w tym roku szkolnym przeprowadzony 24-26 maja, a podczas egzaminu młodzież nie będzie musiała zdawać czwartego (dodatkowego) przedmiotu.

Wycieczki o tematyce patriotycznej

W tym roku szkolnym dla uczniów przewidziano więcej wycieczek. Jednak będą to głównie wycieczki o tematyce patriotycznej. Jak podaje resort edukacji, młodzież odwiedzi:

  • muzea,
  • miejsca pamięci,
  • obiekty kultury,
  • instytucje popularyzujące osiągnięcia nauki.

Wycieczki będą realizowane na podstawie czterech bloków tematycznych:

  • „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”,
  • „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”,
  • „Kultura i dziedzictwo narodowe”,
  • „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Zmiany w kanonie lektur

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych pozycji w wykazie lektur. Zmiana obejmuje głównie lektury uzupełniające, w znacznie mniejszym stopniu pozycje obowiązkowe. Do kanonu lektur dodano więcej dzieł patriotycznych, niepodległościowych i chrześcijańskich. Znalazły się wśród nich dzieła Zofii Kossak-Szczuckiej i Jana Pawła II.

Usunięto też niektóre utwory. Z listy lektur do klas 1-3 wykreślono między innymi „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” oraz „Sposób na Elfa”. Książka „Felix, Net i Nika” została przeniesiona na listę lektur uzupełniających dla klas 4-6, zaś uczniowie klas 7-8 nie będą mieli obowiązku czytania „Ziela na kraterze”.

Z lektur obowiązkowych dla szkół ponadpodstawowych usunięto wiersze Marcina Świetlickiego. Młodzież będzie jednak zobowiązana do czytania dzieł Jana Pawła II, Witolda Pileckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego. Zmiany wchodzą w życie już od 1 września 2021 roku.

Odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela

Minister Czarnek zapowiedział również zmiany dla nauczycieli. Niebawem ma zostać podpisane rozporządzenie, które pozwoli odbiurokratyzować pracę nauczycieli.

„Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do bardzo często bezsensownej pracy biurokratycznej, papierologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na pracę z uczniami” – powiedział Przemysław Czarnek podczas rozmowy w Telewizji Trwam.

Minister edukacji zapowiedział także wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli: „Trzeba to wynagrodzenie zdecydowanie podnieść po to, by zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się również zawodem nauczyciela”.

Źródło: wyborcza.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama