Imiona żydowskie są bardzo popularne i powszechnie występują w językach europejskich. Dlatego też nie każda osoba zdaje sobie sprawę, że imiona takie jak: Elżbieta, Daniel, Mateusz, Anna, Rafał, Tomasz, czy Sara mają pochodzenie hebrajskie. Zanim nadasz dziecku jedno z tych tradycyjnych imion, sprawdź, skąd się wzięło i jaką ma historię – to może być ciekawe odkrycie.

Reklama

Spis treści:

Żydowskie imiona: pochodzenie

Tradycyjne żydowskie imiona mają pochodzenie starotestamentowe (starohebrajskie), czyli wywodzą się z Biblii. Ich znaczenie, chociaż odwołuje się do religii, jest często uniwersalne i może właśnie na tym polega ich fenomen. Imiona żydowskie mogą być także pochodzenia niehebrajskiego, a przykładowe imiona jidiszowe wywodzące się z języka niemieckiego to: Ber, Wolf, Hersz, Hirsz, Bejla, Bluma, Golda.

Do niedawna wśród Żydów istniał zwyczaj, a w zasadzie zakaz nadawania dzieciom imion żyjących krewnych. Zatem jeśli dziecko otrzymało imię po dziadku lub babci, to z dużym prawdopodobieństwem musiało urodzić się po jego lub jej śmierci.

Żydowskie imiona: znaczenie

Żydowskie imiona zwykle wywodzą się z Biblii (Starego Testamentu) i często mają znaczenie religijne. Są też takie, które w swoim znaczeniu odwołują się do nazw zwierząt lub części ciała.

Zobacz także

Znaczenie niektórych popularnych imion żydowskich:

Daniel: nosił je biblijny prorok (Daniijel). Imię posiada trzy znaczenia, w zależności od interpretacji: „moim sędzią jest Bóg”; „potężny jest mój Bóg”; „sędzia Boży”.

Ewa: wywodzi się od hebrajskiego słowa hajja / hawwa („wzięta od męża” lub „dająca życie”). Imię zostało przeniesione do języka łacińskiego w formie Eva. Biblia poświęca jej tylko dwa wersy.

Gabriela: żeński odpowiednik imienia Gabriel. Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego „mąż boży”.

Izaak: to jedno z najstarszych imion żydowskich, oznacza „śmieje się”. Starotestamentowy Izaak był synem Abrahama.

Izabela: wywodzi się od słowa eliszebeth („Bóg jest moją przysięgą”) i stanowi hiszpańską wersję imienia Isabel (z hebr. Jezabel), co oznacza: „wywyższona przez Boga”. Polskim odpowiednikiem tego imienia jest Elżbieta. W Polsce imię Izabela pojawiło się razem z modą na język francuski.

Jakub: wywodzi się od hebrajskiego rdzenia aqeb, które oznacza „pięta”. Według tradycji biblijnej patriarcha Jakub urodził się, trzymając za piętę swojego brata Ezawa. Istnieje również teoria, że imię to pochodzi od hebrajskiego słowa Jaaqob, w znaczeniu „zesłany, by karać nas za nasze grzechy”.

Józef: wywodzi się od hebrajskich słów Jo (skrót od „Jahwe, Bóg”) oraz Josaf („przydać”). Oznacza więc: „niech Bóg przyda (pomnoży)”. Występuje również w Biblii.

Lea: wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „krowa”, jednak popularniejsze jest tłumaczenie z łaciny, gdzie imię Lea to „lwica”. W Starym Testamencie imię to nosiła córka Labana, pierwsza żona Jakuba.

Rachela: oznacza „cierpliwa”, a w dosłownym tłumaczeniu: „jagnię” lub „owieczka”. Biblijna Rachela jest uznana przez Kościół katolicki za błogosławioną.

Ruta: oznacza „towarzyszkę” lub „przyjaciółkę”. Zgodnie ze Starym Testamentem Rut była prababką króla Dawida.

Salomon: imię pochodzi od hebrajskiego imienia Shelomo. W Biblii imię to nosił słynący z mądrości króla Izraela, a współcześnie imię to funkcjonuje w powiedzeniu „i z pustego Salomon nie naleje”.

Popularne żeńskie imiona żydowskie

Żydowskie imiona żeńskie mogą brzmieć egzotycznie (Debora, Leila), ale z wymową większości z nich polscy rodzice nie będą mieć problemu.

Żydowskie imiona dla dziewczynek:

Popularne męskie imiona żydowskie

Wśród męskich imion o żydowskim pochodzeniu nie brakuje takich o obcym brzmieniu (Amin, Jozue). Jeśli jednak rodzicom nie zależy na oryginalności, mogą wybrać bardziej swojskie żydowskie imię dla syna.

Żydowskie imiona dla chłopców:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama