Ada – znaczenie i pochodzenie imienia, imieniny, znane osoby, predyspozycje zawodowe

Ada to imię pochodzenia semickiego, które z języka hebrajskiego oznacza stroić się. Nic zatem dziwnego, że nosząca je kobieta perfekcyjnie dba o siebie i lubi zawsze prezentować się nieskazitelnie. Szczęśliwym kamieniem Ady jest cytryn, a sprzyjającym kolorem – cytrynowy. Co jeszcze warto wiedzieć o kobiecie o imieniu Ada?

Spis treści

Znaczenie imienia Ada

Ada to skromna i wrażliwa osoba o dziewczęcym uroku. Bywa też nieśmiała i niepewna siebie. Delikatna Ada jest również podatna na zranienia. Lubi towarzystwo najbliższych przyjaciół, choć posiada ich niewielu - jest raczej nieufna w stosunku do nowo poznanych osób. Ada potrafi być również wybuchowa, jeśli ktoś lub coś mocno ją rozdrażni. Kobieta o tym imieniu to perfekcjonistka, która w drobiazgowy sposób dba o swoją aparycję. Lubi ładnie ubrać się, umalować i uczesać i być dostrzeżona przez innych.

Ada - pochodzenie

Ada to imię pochodzenia semickiego. W języku hebrajskim oznacza upiększać się, stroić się. Ada pojawia się jako jedna z bohaterek Biblii. W Starym Testamencie znajdziemy żonę Lemecha i matkę Jubala o tym imieniu. Ada jest również często stosowanym skrótem takich imion jak Adelajda lub Adrianna, jednak od około XIX wieku występuje też jako indywidualne imię żeńskie.

Zdrobnienia imienia Ada

Małe dziewczynki o imieniu Ada można nazywać wieloma spieszczeniami. Do najpopularniejszych zdrobnień należą: Adusia, Adelka, Adeczka, Adek, Ad, Adel, Adi, Adula, Aducha. Rodzice dość często używają również form: Dusia, Dunia, Adzik, Adzia, Aduńka, Aduśka, Aduś.

Imieniny Ady

Ady swoje imieniny mogą obchodzić w dniach: 6 kwietnia, 8 czerwca, 28 lipca i 12 grudnia.

Imię Ada dla dziecka

Imię Ada w 2020 roku nadało dziewczynkom 257 rodziców, nie należy zatem do zbyt popularnych obecnie imion. W rankingu Mamotoja na najpiękniejsze imię otrzymało 670 głosów. Małe Adusie to urocze dziewczynki o nieodpartym uroku. Są wrażliwe i empatyczne, doskonale zajmują się zwierzętami. Bywają też uparte i zawzięte. Nie ustępują, dopóki nie otrzymają tego, o czym marzą. Taka determinacja u małego dziecka może przysporzyć rodzicom wielu kłopotów. Ada lubi też być stawiana na pierwszym miejscu - trudno jej w relacjach z rodzeństwem.

Ada - edukacja

Ada to wrażliwa dusza. Jako uczennica świetnie odnajduje się na zajęciach związanych ze sztuką. Plastyka, muzyka czy taniec to jej główne zainteresowania. Może też wybrać studia wyższe na akademii sztuk pięknych.

Ada - rodzina i miłość

Ada lubi być sama, nie przeszkadza jej puste mieszkanie i chwile spędzone samotnie nad książką czy dobrym filmem. Jeśli jednak zdecyduje się na związek i założenie rodziny, będzie dobrą żoną i matką. Mimo że nie przepada za obowiązkami domowymi, dla swoich bliskich z prawdziwym oddaniem zadba o dom. Ada jest też zmysłową i czułą kochanką, dla swojego wieloletniego partnera stara się być stale zaskakująca i pociągająca.

Ada - predyspozycje zawodowe

Ada osiągnie sukces w wolnych zawodach związanych ze sztuką. Z powodzeniem może wybrać drogę projektantki wnętrz lub mody. Odnajdzie się też jako dziennikarka w piśmie kobiecym.

Znane Ady

Do znanych Polek noszących imię Ada zaliczyć możemy aktorkę Adę Fijał, piosenkarkę Adę Rusowicz i śpiewaczkę operową Adę Sari. Za granicą też spotkamy się ze znanymi Adami - argentyńską aktorką Adą Falcon, angielską matematyczką Adą Lovelace, izraelską nauczycielką i działaczką polityczną Adą Feinberg-Sireni, włoską poetką Adą Negri.

Ada w innych językach

Forma Ada to międzynarodowa wersja imienia, która występuje w większości krajów europejskich. Spotkamy się jednak również z formą Adah w języku angielskim, formą Oda w języku fińskim i Adina w języku węgierskim.

Ada - patronki

Patronką kobiet o imieniu Ada jest biblijna Ada, która była jedną z żon Lemecha i matką Jebala.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ada

Do znanych przysłów i powiedzeń związanych z imieniem Ada można zaliczyć:

  • Ada to nie wypada,
  • Komu w oko wpadnie Ada, ten na ogół szpetnie wpada.

Ciekawostki związane z imieniem Ada

Ada to także imię fikcyjnej bohaterki gry komputerowej. Ada Wong to postać chińskiego pochodzenia znana z serii gier Resident Evil.

Ada - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Ady jest sześć. Szóstki są prawdomówne i mają dużo wrodzonego wdzięku, czym zaskarbiają sobie sympatię ludzi. Są też wrażliwe na krzywdę innych, proszone o pomoc zawsze służą pomocą, nawet kosztem własnych interesów. Na różnych etapach swojego życia szóstki preferują ciągłą zmianę, przygody i wyzwania, aby po pewnym czasie stawiać na stagnację i powtarzalność. Odważnie realizują swoje marzenia i plany, nawet jeśli coś lub ktoś staje im na drodze.

Ada - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który sprzyja Adzie, jest cytryn. Minerał optymizmu i szczęścia wzmaga w swojej właścicielce kreatywność i uczy, jak cieszyć się życiem. Pomaga w rozwiązywaniu problemów i rozwiewa złe myśli.

Ada - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Ady jest cytrynowy. Ta jasna barwa wprowadza dużo pozytywnej energii na co dzień. Ada powinna wybierać ją w dodatkach lub aranżując mieszkanie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie