Tamara – znaczenie imienia, pochodzenie, patronki

Tamara to oryginalne i rzadko spotykane imię. W 2020 roku otrzymało je zaledwie 47 dziewczynek w całej Polsce. W przeszłości nosiła je np. średniowieczna królowa Gruzji, której panowanie określa się mianem „Złotego Wieku”. Osoby o tym imieniu bardzo lubią być w centrum uwagi, a przy tym są delikatne i dość kapryśne. Zachowanie Tamary sprawia, że bliscy – rodzina lub partnerzy – zaczynają się nią opiekować. Mimo wielu wad to kobieta urocza, ambitna i życzliwa dla innych. Ta artystyczna dusza potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności, jeśli tylko jej potencjał zostanie właściwie ukierunkowany.

Spis treści

Znaczenie imienia Tamara

Imię Tamara w dosłownym tłumaczeniu oznacza palmę daktylową. Podobnie jak to okazałe drzewo jest ona urocza, ale dość kapryśna. Kobiety o tym imieniu wyróżniają się ogromnym urokiem osobistym i energią w działaniu. Stawiają przed sobą ambitne cele, ale nie zawsze wystarcza im cierpliwości na ich realizację. Oprócz tego bywają niezdecydowane i roztrzepane.

Tamara - pochodzenie imienia

Tamara (w podstawowym brzmieniu Tamar) ma korzenie semickie i pochodzi z języka aramejskiego. Kobiety o tym imieniu można spotkać w Biblii, a dokładnie w Starym Testamencie. To były dość kontrowersyjne postacie - pierwsza uwiodła swojego teścia (Księga Rodzaju), a druga padła ofiarą gwałtu i wywołała rodzinną wojnę (Księga Samuela).

Zdrobnienia imienia Tamara

Tamara to imię, które pięknie brzmi w podstawowej wersji. Ma ono jednak wiele zdrobnień, a najpopularniejsze z nich to: Tamarka, Tamarunia, Tamarynia, Tamka, Tamusia, Tamunia, Tami, Tamcia, Tamarcia, Marka.

Imieniny Tamary

Tamara to rzadkie imię, jednak pojawia się kilka razy w kalendarzu (zarówno liturgicznym, jak i świeckim). Możliwe daty imienin to: 25 marca, 1 i 14 maja, 3 czerwca oraz 29 grudnia.

Imię Tamara dla dziecka

Tamara to oryginalne i wciąż dość rzadko wybierane imię dla dziecka. W 2020 roku otrzymało je tylko 47 dziewczynek, co daje 169. miejsce w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Tamara cieszyła się mniejszą popularnością - nazwano tak 20 młodych Polek, przez co spadła na 175. miejsce.

Tamara - edukacja

Tamara preferuje przedmioty humanistyczne i artystyczne. Do nauki podchodzi z dużym entuzjazmem, jednak drobne niepowodzenia sprawiają, że prędko się zniechęca. Ta ambitna uczennica często ma problemy z koncentracją i skłonność do popełniania błędów. Jej potencjał musi być odpowiednio ukierunkowany.

Tamara - rodzina i miłość

Tamara to kobieta wrażliwa i uczuciowa, której sensem życia jest miłość, jednak jej uczucia bywają zmienne. W relacji z mężczyzną bywa wymagająca - oczekuje zrozumienia, stabilizacji i opieki. Partner staje się dla niej czułym i troskliwym opiekunem, pomaga kontrolować sfery, których ona sama nie potrafi uporządkować. Oprócz tego Tamara jest dobrą żoną i mamą, która potrafi wiele poświęcić dla dobra swoich najbliższych.

Tamara - predyspozycje zawodowe

Tamara to entuzjastycznie nastawiona do swoich zadań pracownica, jednak ma skłonność do popełniania poważnych błędów. Raczej nie sprawdzi się na stanowiskach, które wymagają dużej odpowiedzialności. Najlepiej czuje się w zespołach i grupach roboczych, gdzie zawsze może liczyć na wsparcie współpracowników. Jeśli trafi na zaangażowanego mentora, rozwinie swój potencjał. Najlepiej sprawdzi się w zawodach artystycznych - będzie świetną malarką, poetką lub piosenkarką, jeśli nad rozwojem jej kariery będzie czuwał manager.

Znane Tamary

Historia zna wiele sławnych osób o imieniu Tamara. Wśród nich są m.in.: Tamara Arciuch (polska aktorka), Tamara Gee (polsko-amerykańska piosenkarka), Tamara Łempicka (polska malarka), Tamara Sorbian-Kasprzycka (reżyserka), Tamara Todewska (macedońska piosenkarka) oraz Tamara Tichonowa (rosyjska narciarka).

Tamara w innych językach

Tamara w wielu językach brzmi tak jak po polsku. Wyjątkiem jest łacina i aramejski - w ich przypadku imię przybiera formę Tamar lub Thamar. W języku angielskim z kolei, oprócz podstawowej wersji imienia, stosuje się takie warianty jak Tamra lub Tamera.

Tamara - patronki

Najpopularniejszą patronką tego imienia jest średniowieczna królowa Gruzji Tamara. Jako miłośniczka sztuki i mecenas kultury przyczyniła się do dynamicznego rozwoju kultury swojego państwa. Co więcej, jest świętą Kościoła prawosławnego.

Przysłowia i cytaty z imieniem Tamara

Chociaż imię Tamara nie jest zbyt popularne w języku polskim, w kulturze funkcjonuje przysłowie, które nawiązuje do urody noszących je kobiet: „Dam w kościele na ofiarę, jeśli poderwę Tamarę”.

Ciekawostki na temat imienia Tamara

Mało kto wie, że ciężka lokomotywa spalinowa oznaczana jako BMZ/ŁTZ TEM2 jest potocznie nazywana Tamarą.

Nie każdy wie, że królowa gruzińska Tamara była bardzo wyemancypowaną kobietą. Już w XII wieku - wbrew powszechnie panującym zwyczajom - rozwiodła się z mężem i sama wybrała sobie drugiego partnera.

Tamara - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Tamary to 9. Numerologiczne dziewiątki to osoby bardzo atrakcyjne fizycznie. Ich zmysł estetyczny sprawia, że są miłośniczkami dobrego stylu i kochają piękno ukryte w sztuce.

Tamara - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Tamary to agat. Jest półszlachetnym, wielobarwnym minerałem. W przekroju mieni się takimi kolorami jak jasnoniebieski, pomarańczowy i czerwony.

Tamara - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Tamary to czekoladowy.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA