Rebeka – pochodzenie imienia, znaczenie, patronki

Rebeka to piękne, lecz bardzo rzadko spotykane imię. W 2020 r. otrzymało je zaledwie 6 młodych Polek, przez co znalazło się na samym końcu oficjalnego zestawienia. Ma ono długą, biblijną tradycję i nosi je wiele dziewcząt pochodzenia żydowskiego. Rebeka to odważna kobieta, która lubi nowe wyzwania, a przy tym nigdy nie marnuje czasu. Dzięki wyrazistej osobowości oraz praktycznemu podejściu do życia często odnosi sukcesy na polu zawodowym. Osoby o tym imieniu bardzo często wykonują zawody, które stereotypowo uważane są za typowo męskie, np. mechanika, policjanta czy polityka. Oprócz silnego charakteru Rebeka potrafi zachować zimną krew w stresujących sytuacjach. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Spis treści

Znaczenie imienia Rebeka

Znaczenie imienia Rebeka nie jest do końca jasne. Etymolodzy wskazują na jego hebrajski odpowiednik Ryfka, który oznacza „łapać w sidła” lub „wiązać”. Innym możliwym tłumaczeniem jest „urzekająca” lub „czarująca”, a niektóre źródła zwracają uwagę na związek z aramejskim rzeczownikiem „ziemia”.

Rebeka - pochodzenie

Imię pochodzi z języka hebrajskiego i jest ściśle związane z tradycją biblijną. W Starym Testamencie (w Księdze Rodzaju) Rebeka była żoną Izaaka - patriarchy i jednego z biblijnych założycieli narodu izraelskiego. Są to postacie czczone zarówno w kulturze żydowskiej, jak i chrześcijańskiej.

Zdrobnienia imienia Rebeka

Rebeka to imię, które pięknie brzmi w podstawowej wersji, jednak doczekało się wielu zdrobnień. Wśród nich są takie spieszczenia, jak: Rebi, Rebeczka, Rebka, Rebiś, Rebekusia, Reba, Rebcia, Rebisia, Rebunia, Rebiczka, Beki, Beksi.

Imieniny Rebeki

Mimo że Rebeka to rzadko spotykane imię, występuje w kalendarzu kilka razy. Nazwane tak osoby mają do wyboru kilka dat na obchodzenie imienin: 9 marca, 23 marca, 30 lipca, 30 sierpnia.

Imię Rebeka dla dziecka

Rebeka to popularne imię za granicą, jednak w Polsce należy do grupy najrzadziej nadawanych. Wystarczy spojrzeć na statystyki - w 2020 roku urodziło się zaledwie 6 dziewczynek o tym imieniu, co daje mu 401. miejsce w zestawieniu najczęściej nadawanych imion w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). Tendencja ta utrzymuje się - w pierwszym półroczu 2021 r. urodziły się w Polsce tylko 2 Rebeki.

Rebeka - edukacja

Rebeka to bardzo ambitna uczennica i studentka. Nie tylko sumiennie przyswaja wiedzę, ale jest przy tym niezwykle kreatywna i twórcza. Doskonale wie, jak wykorzystywać zdobyte informacje w praktyce. Bardzo lubi pracować w grupach badawczych, a jako ich liderka czuje się jak ryba w wodzie. Czasem bywa władcza, przez co ma trudności w nawiązywaniu trwałych przyjaźni.

Rebeka - rodzina i miłość

Rebeka jest kobietą, która ceni harmonię - po całym dniu pracy lubi zrelaksować się w domowym zaciszu. W relacji z najbliższymi jest zawsze szczera i prostolinijna. Nie zakłada masek i obce są jej wszelkie przejawy hipokryzji. Rebeka wprawia wielu mężczyzn w zakłopotanie - z jednej strony zachwyca urodą, a z drugiej onieśmiela siłą charakteru. Związek z tą dominującą kobietą to wyzwanie dla wytrwałych.

Rebeka - predyspozycje zawodowe

Rebeka to kobieta konkretna i praktyczna. Ma naturalne predyspozycje do kierowania zespołem, a odpowiedzialne zadania nie są jej straszne. Doskonale sprawdzi się w roli managerki w dużej firmie. Bez problemu może wykonywać też zawody wymagające dużej sprawności fizycznej, np. policjanta czy mechanika. Warto, by spróbowała sił jako polityk.

Znane Rebeki

Na gruncie polskim trudno znaleźć słynną Rebekę, ale za granicą jest mnóstwo popularnych kobiet o tym imieniu. Oto niektóre z nich: Rebecca Black (amerykańska piosenkarka), Rebekah Brooks (brytyjska dziennikarka), Rebeka Dremelj (słoweńska piosenkarka), Rebecca Hall (brytyjska aktorka), Rebecca Marino (kanadyjska tenisistka), Rebecca Miller (amerykańska aktorka i reżyserka).

Rebeka w innych językach

Rebeka brzmi podobnie w różnych językach, choć imię różni się w nich pisownią. Oto najpopularniejsze formy:

  • j. angielski - Rebecca, Rebekah
  • j. francuski - Rebecca
  • j. niemiecki - Rebekka
  • j. włoski - Rebecca
  • j. słowacki - Rebeka
  • j. portugalski - Rebeca
  • j. czeski - Rebeka
  • j. rosyjski - Revekka.

Rebeka - patronki

Patronką osób o tym imieniu jest św. Rebeka ar-Rajes de Himlaja, zwana też św. Ryfką. Była to libańska zakonnica, która żyła na przełomie XVIII i XIX w. Założyła szkołę dla dziewcząt i chętnie udzielała się społecznie. W późniejszych latach życia straciła wzrok i została sparaliżowana, ale do końca zachowała pogodę ducha. Została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

Przysłowia i cytaty z imieniem Rebeka

Mimo że Rebeka to rzadko wybierane imię, w kulturze polskiej funkcjonuje przysłowie z nim związane. Brzmi ono: „Straciła wczoraj swój skarb Rebeka, teraz na ślubną obrączkę czeka”.

Ciekawostki na temat imienia Rebeka

Imię Rebeka jest bardziej popularne niż niektóre tradycyjne imiona żeńskie, np.: Ludwika, Eugenia czy Brygida. Rebeka nieraz była też bohaterką filmowych produkcji, takich jak „Rebeka” Alfreda Hitchcocka, czy seriali, wśród których można wymienić np. „Pamiętniki wampirów” i „The Originals”.

Rebeka - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Rebeki to 6. Imienne szóstki dążą do celu za wszelką cenę i nikt nie powstrzyma ich w drodze do spełnienia marzeń.

Rebeka - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Rebeki to rubin - uwielbiany klejnot o charakterystycznej czerwonej barwie.

Rebeka - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Rebeki to purpurowy.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie