Reklama

Podkręcenie metabolizmu bez ćwiczeń jest na pewno trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jak i co jeść, aby podkręcić metabolizm? Ważna jest liczba posiłków oraz urozmaicona dieta, która w odpowiednich ilościach, dostarczy witamin i składników mineralnych, ponieważ biorą one udział w wielu przemianach metabolicznych. Na poprawę metabolizmu pozytywnie wpłyną też spacery na świeżym powietrzu. W późniejszej fazie, kiedy twoje ciało dojdzie do formy, warto jednak wdrożyć proste ćwiczenia, które pomogą Ci w przemianie materii.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny spowolnionego metabolizmu
  2. Jak podkręcić metabolizm?
  3. Co jeść, aby przyspieszyć przemianę materii?
  4. Jakie ćwiczenia wykonywać, aby podkręcić metabolizm?
  5. Inne sposoby na to, jak przyspieszyć metabolizm

Przyczyny spowolnionego metabolizmu

Metabolizm może być spowolniony z wielu powodów. Do najczęstszych zalicza się nieodpowiednią dietę opartą na przetworzonych tłuszczach i niezdrowych cukrach. Metabolizm, który wymaga poprawy, mógł zostać spowolniony nie tylko przez podjadanie niezdrowych i tuczących przekąsek, ale także z powodu głodówek, zbyt ubogiej diety, długotrwałej diety odchudzającej, która wyjałowiła organizm, braku ruchu, nadmiernego stresu czy kłopotów ze snem.
Wszystkie wymienione wyżej powody spowolnienia metabolizmu przyczyniają się do problemów z utratą wagi.

Jak podkręcić metabolizm?

Podkręcenie metabolizmu jest procesem złożonym. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, należy połączyć ćwiczenia fizyczne ze zbilansowaną dietą. Najskuteczniejsze są treningi spalające tkankę tłuszczową, czyli tzw. cardio. Dieta zaś powinna być zbilansowana i opierać się na warzywach, nabiale, białku oraz niewielkiej ilości owoców. Pamiętaj, że jeśli jesteś karmiącą matką, powinnaś szczególnie uważać na produkty, które spożywasz, ponieważ ich składniki przenikają do mleka, a te do organizmu niemowlęcia.

Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

  • Pij dużo wody. Organizm musi być regularnie nawadniany. Gdy brakuje mu wody, zaczyna wolniej spalać kalorie. Picie odpowiedniej ilości wody podnosi metabolizm nawet o 30%. Woda przyspiesza też wydalanie toksyn z organizmu, których nadmiar może spowalniać przemianę materii. Staraj się wypijać co najmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Szklanka wody wypita przed posiłkiem sprawi, że... mniej zjesz!
  • Jedz papryczkę chilli, która zawiera kapsaicynę, czyli substancję, która jest odpowiedzialna również za jej ostry smak. Kapsaicyna ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu przyspiesza metabolizm, pobudza także wydzielanie soków trawiennych – używanie przyprawy chili lub świeżych papryczek chili może zwiększyć metabolizm nawet o 10% (zaraz po posiłku). Takie działanie mają także inne ostre i korzenne przyprawy: pieprz, imbir, kurkuma czy cynamon. Podobne efekty osiągniesz, jedząc chrzan, ćwikłę lub musztardę. Nie martw się, że przenikną do mleka, jeśli karmisz piersią. Zobacz, jakie przyprawy są dobre dla karmiącej.
  • Kupuj jabłka, ponieważ przyspieszają przemianę materii. Ale dobrze sprawdzą się także pozostałe owoce i warzywa. Zawierają błonnik, dzięki któremu organizm podczas trawienia spala więcej kalorii, co powoduje przyspieszenie metabolizmu. Jabłka mają mało kalorii oraz niski indeks glikemiczny. A to oznacza, że po zjedzeniu jabłka na dłużej pozostaje uczucie sytości, co chroni cię przed podjadaniem.
  • Pij kawę. Zawarta w kawie kofeina przyspiesza spalanie kalorii i pozytywnie wpływa na pracę nerek. Przez 3–4 godziny po wypiciu kawy (ale bez cukru i mleka!) można spalić do 50 kalorii więcej niż zwykle. Filiżanka kawy przyspiesza przemianę materii na cztery godziny. Jeśli karmisz piersią, pij jednak najwyżej dwie filiżanki kawy dziennie,. Poza tym nadmiar kofeiny w diecie wypłukuje z organizmu magnez i żelazo. A to ważne pierwiastki nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, lecz także dla... metabolizmu.
  • Jedz jogurt. Jogurt naturalny to świetny przyspieszacz metabolizmu. Zawiera duże ilości białka, które podobnie jak błonnik jest długo trawione przez organizm. Potrzeba więcej energii, by strawić te składniki, spalanych jest więc więcej kalorii, a co za tym idzie – zwiększa się metabolizm. Jogurt zawiera również żywe kultury bakterii, które wspomagają trawienie.
  • Wybierz mięso, ponieważ jest doskonałym źródłem białka. Dietetycy twierdzą, że zwiększona ilość białka w codziennym menu może przyspieszyć przemianę materii. Dlatego też w prawidłowo skomponowanej diecie nie powinno zabraknąć chudego mięsa ani nabiału. Białko pobudza bowiem wytwarzanie hormonu wzrostu, zwiększającego zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na energię nawet o 15%. Spalane jest przez organizm dwa razy wolniej niż węglowodany i tłuszcz. Ważne jednak, żeby w diecie nie było nadmiaru białka, bo to grozi zakwaszeniem organizmu, może też skutkować kłopotami z wypróżnianiem.
  • Pij zieloną herbatę. Ten coraz popularniejszy napój zawiera aminokwasy i teinę, regulujące przemianę tłuszczów w energię. Jedna filiżanka przyspiesza proces spalania kalorii co najmniej na najbliższe dwie godziny, a wypicie dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie sprawi, że w ciągu dnia spalisz nawet do 50 kalorii więcej. Zielona herbata działa także moczopędnie, dzięki czemu znacznie szybciej pozbędziesz się toksyn z organizmu.
  • Częściej wybieraj ryby, przede wszystkim dlatego, że zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które znajdziesz zwłaszcza w tłustych rybach morskich: łososiu, makreli, halibucie, śledziu i szprocie. Tłuszcze te usprawniają pracę wątroby biorącej udział w pracy układu pokarmowego.
  • Kup płatki owsiane zamiast kukurydzianych. Oprócz nich pozytywne działanie mają także inne produkty z pełnego ziarna, które zawierają duże ilości witaminy B6: gruboziarniste kasze (pęczak, gryczana, jaglana), otręby, chleb razowy, a także awokado czy soja. Witamina B6 ma niezwykłą właściwość uaktywniania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Oprócz tego jest ważnym składnikiem koenzymów biorących udział w przemianach białek, aminokwasów i tłuszczów.

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby podkręcić metabolizm?

Do ćwiczeń, które pomogą w przyspieszeniu metabolizmu, należy zaliczyć: szybki trucht, bieganie, jazdę na rowerze czy ćwiczenia takie jak pajacyki. Ważne jest, aby ćwiczenia były zróżnicowane, ponieważ w innym wypadku organizm może się do nich przyzwyczaić, a to sprawi, że efektywność odchudzania zmaleje. Pamiętaj, aby ćwiczenia wdrożyć dopiero w momencie, kiedy twoje ciało będzie na to gotowe. Jeśli planujesz zapisać się w tym celu na fitness bądź siłownię, skonsultuj swój pomysł z lekarzem.

Inne sposoby na to, jak podkręcić metabolizm

W podkręceniu metabolizmu oprócz diety i ćwiczeń bardzo ważne jest także wysypianie się oraz o ile to możliwe, unikanie stresu. Niedobór snu obniża przemianę materii i sprawia, że spożywa się więcej jedzenia - często także w późnych godzinach nocnych, a to doprowadza do zwiększenia wagi. Zmęczony organizm nie ma także energii ani na przestrzeganie zdrowej diety, ani na ćwiczenia fizyczne. Czyli - jako mama niemowlaka - jesteś w trudnej sytuacji!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama