Mama pisze felieton
Panthermedia
Mama

Nie wszystkie bobasy są różowe... – felieton czytelniczki

Mój, na przykład, urodził się niebieskawy. W związku z tym poczułam potrzebę rozprawienia się z mitami wczesnego macierzyństwa.

Mój, na przykład, urodził się niebieskawy. W związku z tym poczułam potrzebę rozprawienia się z mitami wczesnego macierzyństwa.

Największa bzdura o porodzie to zachwyty nad mistycyzmem tego wydarzenia. Że to niesamowite, jedyne w swoim rodzaju, piękne doświadczenie. Prawda to, jeśli ktoś uważa za mistyczną sytuację, gdy kobieta leży pół nocy (a często dłużej) z nagim łonem, wystawiona na widok zaglądającego do niej czasem personelu oddziału porodowego. I boli ją nie do wytrzymania. I wygląda jak siedem nieszczęść. A na koniec zszywają jej na żywca krocze po psiknięciu środkiem, który jest znieczulający tylko z nazwy. I czuje każde wbicie igły w tak wrażliwą część ciała oraz przewlekanie przez nie każdej nitki. Rzeczywiście, mistyczne...
 
Po porodzie czas na powrót do domu i rozpoczęcie z nowym członkiem rodziny życia usłanego pieluchami. Cyc-kupa-rzyg-sik – tak w skrócie można określić zajęcia młodego człowieka w pierwszych miesiącach życia. Snu nie uwzględniłam, bo mój synek do śpiochów nie należał od początku. Efektem było to, że na początku co najmniej do południa (a nierzadko i dłużej) chodziłam po domu w piżamie z małą przyssawką przy piersi. Bo ssać mógł bez końca.

Kolej na seks... Zaraz po porodzie nie pojawia się ochota na konsumpcję (zwłaszcza u kobiet), bo przemęczenie, bo nowe wrażenia, obowiązki i w ogóle nie ma do tego głowy. Guzik prawda. My z mężem cierpieliśmy katusze. Pierwsze moje pytanie do lekarza na kontroli poporodowej brzmiało: "Czy już możemy?".
Na koniec o powrocie do formy. Gdzie te matki, które dając wysysać się dziecku z mleka, minerałów i witamin, błyskawicznie odzyskują figurę sprzed ciąży? No pytam ja się! Karmiłam synka piersią rok, a figurę w miarę zadowalającą odzyskałam dopiero, gdy zaczął się on przemieszczać po mieszkaniu z przeważnie zawrotną prędkością. Nadmienię, że przez cały okres laktacji jadłam zdrowo i z umiarem oraz ćwiczyłam.

Aha... Duże cycki kończą się wraz z zakończeniem funkcji matki karmicielki. Więc jeśli były małe przed ciążą, to po okresie laktacji warto się przygotować na powrót do dawnego rozmiaru stanika. Albo mniejszego...

Taka rzeczywistość.

Felieton nagrodzony w „Twoim Dziecku” nr 12/2013
Zobacz zasady Konkursu na Felieton  w miesięczniku „Twoje Dziecko”

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią to gra zespołowa! Całej rodziny
Tylko na pierwszy rzut oka karmienie piersią to sprawa tylko mamy i dziecka. Tak naprawdę powodzenie czasem zależy też od trzeciego czynnika – taty.

Gdyby nie mój ówczesny chłopak (a od 10 lat zupełnie legalny mąż), prawdopodobnie karmienie naturalne naszej pierwszej córki skończyłoby się już 2. dnia po jej narodzinach. Na początku wcale mi się nie podobało: bolało, dłużyło się i stresowało. Na szczęście miałam obok siebie jego męskie wsparcie. Na czym ono konkretnie polegało? Podawał mi picie Tysiąc razy w życiu słyszałam o przysłowiowej szklance wody na starość, ale dopiero podczas karmienia piersią zrozumiałam, ile prawdy jest w tym powiedzeniu. Ja bez pełnej szklanki nawet nie zabierałam się do karmienia. Po pierwsze dlatego, że picie zimnej wody odwracało moją uwagę od bólu podczas początkowych chwil ssania noworodka (taki ból, ale tylko w pierwszych sekundach ssania, jest normalny na samym początku laktacji). Po drugie dlatego, że jak mówią eksperci, picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie jest niezbędne, by utrzymać laktację: – W swojej praktyce nieraz widzę też, że jedyną przyczyną zanikania pokarmu jest to, iż karmiąca mama zapomina o tym, aby pić. Zadaniem taty będzie więc przypominać jej o tym i zapewniać do picia to, co ona lubi. Oczywiście w pierwszych tygodniach po porodzie wybór jest ograniczony: delikatna herbata, ulubiona woda mineralna, ewentualnie sok jabłkowy czy kompot – mówi prof. Kamil Hozyasz, kierujący Kliniką Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka. Wstawał do dziecka Picie to niejedyny warunek konieczny dla powodzenia laktacji. Drugim, tak samo ważnym będzie odpoczynek. – Stres i zmęczenie mogą zakłócić wypływ mleka, dlatego w okresie karmienia piersią karmiąca mama powinna wypoczywać jak najwięcej – tłumaczy dr Magdalena Gugulska, konsultant laktacyjny. To mit, że kobiece hormony pomagają mamie wstawać w nocy do malucha. Hormony hormonami, ale już po kilku zarwanych nocach zmęczenie staje się przytłaczające. Nie wiem, czy bym je...

niemowlę, dziecko
Katarzyna Stachecka, archiwum domowe
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Moja definicja szczęście
Poród stale powracał w moich wspomnieniach. Pamiętam, że stres i presja personelu były bardzo duże, a ja nie potrafiłam sprostać ich oczekiwaniom. Jednak po powrocie do domu zrozumiałam, czym jest szczęście. Przeczytaj historię pani Katarzyny.

Mojej historii ciąży i porodu towarzyszy bardzo wiele emocji, kotłujących się we mnie do dziś. Mam wiele wspomnień tych zarówno tych pięknych, jak i tych przykrych. Ciąża na emigracji Po trzech wspaniałych latach związku zdecydowaliśmy na wyjazd za granicę . Na początku było ciężko. Na szczęście mieliśmy pracę i dach nad głową. W końcu zaczęliśmy realizować nasze plany; to był krok do prawdziwej dorosłości. Pewnego dnia zorientowaliśmy się, że zostaniemy rodzicami – dokładnie w dniu moich urodzin (piękny prezent!). Nie planowaliśmy tej ciąży, ale zawsze żyliśmy z myślę, że jeśli zajdę w ciążę, będziemy się cieszyć. Mój mąż – jeszcze wtedy narzeczony – gdy odkrył test ciążowy na mojej nocnej szafce, nie potrafił ukryć łez radości, które pojawiły się w jego oczach. Mocno mnie przytulił i powiedział: "Poradzimy sobie, zobaczysz. Będziemy rodzicami. Będę ojcem".  Tak dumnie to zabrzmiało. Po moich policzkach też spłynęły łzy radości i strachu... Ktoś kiedyś powiedział: "Strach przed odpowiedzialnością to oznaka dojrzałości ". Rozłąka Niestety przyszedł czas na poważne decyzje. Musieliśmy zastanowić się, co dalej – czy zostajemy za granicą czy wracamy do kraju. Po urlopie w Polsce, ja zostałam w kraju, natomiast mój mąż wrócił (miał tam pracę, a ktoś musiał zrobić ba chleb). Przez cały okres ciąży byłam sama – mój mąż w tym czasie przejeżdżał do kraju trzy razy. Na szczęście podczas jego ostatniej wizyty zaczęłam rodzić . W sumie nie ustalaliśmy, czy mój mąż będzie uczestniczył w porodzie. Myślę, że trochę się bał, ale sprawy się tak potoczyły, że był przy mnie. Cud narodzin Przerażała mnie perspektywa porodu. Bałam się, czy sobie poradzę, a zaraz wyczekiwałam tego momentu. Myślę, że tak ma każda pierworódka . Lekarz, który mnie badał na...

Fotolia.pl
Mama
Mama w formie sprzed ciąży
Jeśli zostało ci po ciąży kilka(naście) dodatkowych kilogramów i nie mieścisz się w stare ciuchy – znalazłaś ratunek. Dobrej lektury i... do dzieła!

Nasz tekst powstał z myślą o mamach , które nie mogą rozpoznać się w lustrze, nie mają co na siebie włożyć (bo wszystko jest nadal za ciasne) i nie przepadają za sportem (a nawet jeśli, to nie bardzo wiedzą, kiedy miałyby go uprawiać). Dla tych niewyspanych, niemających na nic czasu, marzących o jednej nocy bez co najmniej trzech pobudek, ale mimo to chcących ładnie wyglądać. Właśnie takich mam jest najwięcej! Nie spiesz się Podczas dziewięciu miesięcy przybyło ci prawdopodobnie od 11 do 15 kilogramów i – niestety – nie wszystkie zniknęły natychmiast po porodzie . Tu i ówdzie pojawiły się rozstępy, a brzuch, choć wyraźnie się zmniejszył, wciąż nie jest taki jak przed ciążą. Spokojnie, twoje ciało wróci do formy , ale musisz dać mu trochę czasu. Ile? To bardzo indywidualna sprawa. Są kobiety, które już po miesiącu czy dwóch wyglądają tak, jakby nigdy nie rodziły, inne odzyskują figurę przez wiele miesięcy, są i takie, którym nie wszystkie pociążowe pamiątki udaje się usunąć. W dużej mierze decydują geny. Musisz także liczyć się z tym, że jeśli przybrałaś na wadze znacznie ponad normę, nie pamiętałaś w czasie ciąży o kremach na rozstępy albo masz jakieś problemy ze zdrowiem, potrwa to dłużej i będzie trudniejsze niż w przypadku wysportowanej, wypielęgnowanej i zdrowej mamy.   Najpierw odpocznij Pierwsze sześć do ośmiu tygodni po porodzie to czas, gdy twój organizm robi pociążowe i poporodowe porządki. Macica kurczy się do rozmiarów sprzed ciąży (jeśli karmisz piersią, proces ten przebiega szybciej dzięki oksytocynie, która wydziela się podczas karmienia), goją się rany (urazy kanału rodnego i rana wewnątrz macicy, która powstała po oddzieleniu się łożyska i błon płodowych) i zachodzi mnóstwo innych zmian (m.in. stopniowo tracisz nadmiar zgromadzonej przez organizm wody). Obkurczają się także...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz