Zasłanianie ust i nosa za dwa dni będzie obowiązkowe w miejscach publicznych. to obowiązkowe akcesorium każdego, kto będzie wychodził z domu i przebywał w miejscu publicznym. Nie każdy ma jednak dostęp do maseczek chirurgicznych czy innych. W takim przypadku przyda się maseczka origami z ręcznika papierowego, która została zaprojektowana przez dr hab. Annę Myczkowską-Szczerską z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiego ASP. Podpowiadamy, jak zrobić taką maseczkę i co trzeba o niej wiedzieć.

Reklama

Maseczka origami z ręcznika papierowego:

Jak zrobić maseczkę origami z ręcznika papierowego

Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj ręcznik papierowy, dwie gumki recepturki i zszywacz. Jeśli nie masz zszywacza, możesz wziąć igłę i nitkę. Gumki możesz zastąpić tasiemkami.

Aby zabrać się do pracy, z rolki ręczników papierowych oderwij dwa listki, które utworzą prostokąt – powinny być połączone, nie rozdzielaj ich. Połóż je przed sobą, dłuższym bokiem do siebie. Poniżej znajdziesz film pokazujący krok po kroku, jak zrobić maseczkę origami z ręcznika papierowego. Zajmie ci to na początek ok. pięciu minut. Gdy nabierzesz wprawy, uwiniesz się w trzy minuty.

Jeśli nie masz zszywacza, „złapany’’ na filmie zszywką fragment ręcznika możesz zszyć – wystarczy kilka razy przeszyć wskazane elementy na okrętkę i związać końce nitki. Gumki można zastąpić sznureczkiem lub tasiemką.

Zobacz także

Maseczka origami z ręcznika papierowego zasłania nos (ma wystający element na nos) i usta. Na wysokości ust jest kilka warstw ręcznika papierowego. Z taką maseczką na twarzy można wyjść z domu, nie narażając się na mandat za brak osłony ust i nosa.

Wady i zalety maseczki origami z ręcznika papierowego

Jej podstawowym plusem jest to, że... jest! Zakładając ją, spełnisz nowy wymóg dotyczący obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Jej zaletą jest też to, że można ją zrobić w kilka minut, więc jeśli nie dysponujesz prawdziwą maseczką, szybko zrobisz sobie maseczkę origami z ręcznika papierowego. Koszt jej wyprodukowania jest bardzo niski. I całkiem nieźle się przez nią oddycha.

Jeśli wykorzystasz kilkukrotnie gumki, a ręcznik i zszywki wrzucisz do odpadów segregowanych, maseczka będzie ekologiczna (niezabrudzone ręczniki papierowe można recyklować).

Wady maseczki origami z ręcznika papierowego:

  • jest nietrwała, łatwo ją uszkodzić,
  • szybko nasiąka wilgocią z oddechu,
  • jej zdolność do ochrony przed koronawirusem jest niska.

Jak nosić maseczkę origami z ręcznika papierowego

Jest to maseczka jednorazowa – po użyciu trzeba ją wyrzucić. Sposób jej zakładania i zdejmowania jest taki sam jak w przypadku zwykłych maseczek ochronnych. Należy unikać sięgania do niej, gdy znajduje się na twarzy. Przed jej założeniem i po zdjęciu koniecznie trzeba umyć ręce.

Jeśli zamierzasz skorzystać z maseczki origami z ręcznika papierowego, zrób sobie kilka sztuk i wychodząc z domu, zabierz je ze sobą. Jeśli ta, którą masz na twarzy, ulegnie uszkodzeniu, założysz natychmiast nową. Możesz także sprawdzić, jak zrobić inne maseczki bez szycia i sprawić sobie takie, aby mieć je zawsze pod ręką.

Maseczka origami z ręcznika papierowego nadaje się też dla dzieci. Wśród maseczek dla dzieci warto polecić maseczki antysmogowe.

Jak się chronić przed koronawirusem

Noszenie maseczek to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego przypominamy, jak:

Więcej o życiu w czasie epidemii koronawirusa:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama